Symfonický orchestr Českého rozhlasu nabídne program Nedbal – Martinů – Čajkovskij

Do světa půvabného Nedbalova baletu Z pohádky do pohádky i Čajkovského 4. symfonie se můžete přenést na koncertu rozhlasových symfoniků, kteří 22. listopadu vystoupí pod taktovkou Jana Kučery. Vůdčí osobnosti orchestru, houslisté Vlastimil Kobrle a David Pokorný, přednesou sólové party v Koncertu pro dvoje housle Bohuslava Martinů. Přímý přenos koncertu ze Dvořákovy síně Rudolfina vysílá ČRo Vltava, záznam nabídne ČRo D-dur.

Vlastimil Kobrle a David Pokorný (foto Tomáš Vodňanský)
Vlastimil Kobrle a David Pokorný (foto Tomáš Vodňanský)

Balet Z pohádky do pohádky složil Oskar Nedbal ve Vídni roku 1908 v úzké spolupráci s libretistou Ladislavem Novákem. Premiéru dirigoval ještě téhož roku v pražském Národním divadle. Spolu s Čajkovského Labutím jezerem jde v tuzemsku asi o nejčastěji uváděný titul, přímo prototyp baletu určeného dětem. Předlohou libreta jsou nejznámější české pohádky. Diváckou přístupnost autor podpořil půvabnými, neotřelými nápady a průzračnými, rafinovaně jednoduchými melodiemi.

Duchaplný Koncert pro dvoje housle a orchestr, příjemný na poslech, má oproti velkorysým a závažným symfonickým dílům Bohuslava Martinů skoro užitkový charakter. Mladistvě temperamentní skladba měla premiéru v Texasu v sezoně Dallas Symphony Orchestra v roce 1951. Dirigoval Walter Hendl, tehdy čerstvý čtyřiatřicetiletý šéfdirigent tělesa, který už tam nedlouho předtím společně s Rudolfem Firkušným uvedl v premiéře 3. klavírní koncert Bohuslava Martinů. Sólisty houslového dvojkoncertu byli Gerald a Wilfred Bealovi, dvojčata oslňující ve své době americké publikum nejen hrou, ale i věkem – na svět přišli v prosinci 1932. Na našem koncertu se můžete těšit na báječné výkony dvou výrazných muzikantů z řad orchestru, koncertního mistra Vlastimila Kobrleho a vedoucího skupiny II. houslí Davida Pokorného.

Čtvrtá ze šesti symfonií Petra Iljiče Čajkovského, skladba z roku 1878, je dramatická i melodická, hodně subjektivní. Vznikala v době skladatelova krátkého nevydařeného manželství. Považoval ji za své vrcholné dílo a navzdory vlastnímu přesvědčení, že instrumentální hudba nemá „obsah“, do ní jistý program vtiskl. Tak třeba v první větě zaznívá téma neúprosného osudu, „neporazitelné síly, která nad námi visí jako Damoklův meč“. Druhá věta je obrazem smutku z toho, že mnohé věci už patří minulosti. A finále přináší ve variacích s využitím ruské lidové melodiky radost. Skladatelovými slovy „radost ze štěstí druhých“.

Nedbal – Martinů – Čajkovskij
Pondělí 22. listopadu 2021, 19:30 hodin
Rudolfinum

Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava
Záznam koncertu vysílá ČRo D-dur / 24. listopadu / 20.00
Koncert se koná v rámci festivalu Dny Bohuslava Martinů 2021

Program:
Oskar Nedbal (1874–1930) Z pohádky do pohádky, suita z baletu
Bohuslav Martinů (1890–1959) Koncert pro dvoje housle a orchestr H 329
Petr Iljič Čajkovskij (1840–1893) Symfonie č. 4 f moll, op. 36

Účinkující:
Vlastimil Kobrle – housle
David Pokorný – housle
Jan Kučera – dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments