Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK připomene 80. výročí likvidace terezínského rodinného tábora

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK se sólisty Jaroslavem Jakubovičem, Emilem Viklickým a herečkou a zpěvačkou Jitkou Čvančarovou na pietním koncertě Památníku ticha 11. července 2024 připomenou oběti holokaustu. Koncert konaný ke vzpomínce 80. výročí likvidace tzv. terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Birkenau se bude konat v Jízdárně Pražského hradu. Vstup na pietní koncert je po registraci zdarma.
Koncentrační tábor Auschwitz-Birkenau (zdroj Památník Terezín)
Koncentrační tábor Auschwitz-Birkenau (zdroj Památník Terezín)

Jitka Čvančarová slavnostním večerem provede a na závěr zazpívá píseň Horchat Hai Caliptus izraelské autorky Na’omi Šemer, jež je citací z filmu Nabarvené ptáče, ve kterém ztvárnila jednu z rolí.

“Osmdesáté výročí likvidace rodinného tábora je vzpomínkou na zrůdnou manipulaci se živými krátce před jejich smrtí. Lepší zacházení bylo pro obyvatele rodinného bloku BIIb falešnou nadějí pro očištění tváře vrahů. Ve dnech 10. až 12. července osvětimská továrna na smrt naplnila svou roli. Památník ticha tradičně vybírá pro vzpomínková setkání skladby s příběhy dalších poválečných generací. Válečné odkazy příběhů šoa konfrontujeme s paralelami současných konfliktů. Paměť je klíčem k pochopení dneška,“ uvedl ředitel Památníku ticha Pavel Štingl.

Pro návštěvníky akce bude od 19:00 hodin otevřena terasa Jízdárny Pražského hradu, samotný program začne o hodinu později. Jako první skladbu návštěvníci uslyší Z mého života od Bedřicha Smetany v úpravě pro orchestr. Následně zazní skladba Sára a Abrahám od česko-izraelského saxofonisty a skladatele Jaroslava Jakuboviče. Slavnostní večer uzavře píseň a citace z filmu Nabarvené ptáče. Koncert, který se uskuteční pod taktovkou dirigenta Tomáše Braunera, bude proložen smyčkami z filmových archivů 30. let.

Vyvraždění obyvatel osvětimského bloku BIIb se uskutečnilo v roce 1944 ve dvou etapách, 8. března a 10. až 12. července, o život přišlo téměř 7500 vězňů. Likvidace takzvaného terezínského rodinného tábora v Osvětimi měla v první březnové etapě téměř 4000 obětí. Byla to největší hromadná poprava československých občanů za dobu německé okupace. Ve druhé vlně 10. až 12. července 1944 zahynulo 3500 zbylých vězňů a tábor BIIb byl zlikvidován. Šlo o konec falešné naděje, kterou dostaly židovské rodiny, jež do tábora byly deportované postupně od září 1943.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments