Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zveřejnil program své 88. koncertní sezóny

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK odhalil kompletní program své nadcházející, v pořadí již 88. koncertní sezóny. Celý program spojuje myšlenka hudby jako jistoty v nejisté době, jako věrné přítelkyně v nelehkých časech. Zareaguje také na nadcházející předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Vedle šéfdirigenta Tomáše Braunera se objeví mnoho špičkových dirigentů a také světoznámých sólistů. Nebudou chybět tradiční mimořádné koncerty i akce pro celou rodinu. Po dvou letech pandemie čeká orchestr také zahraniční turné a představí i nový Velikonoční festival.
88. koncertní sezóna FOK (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)
88. koncertní sezóna FOK (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)

Žijeme v divné době, marně se v ní snažíme spolehlivě zorientovat. Výzev je prostě příliš a tím intenzivněji se vyjevuje význam stabilních, důvěrně známých principů, na které se lze spolehnout. Proto nám klasická hudba jako důvěrná přítelkyně přináší větší uklidnění než kdy dříve. Nadcházející koncertní sezóna Pražských symfoniků má v sobě zakomponovány svorníky – mezi dneškem a zítřkem i mezi kulturními odlišnostmi. Jsem přesvědčen, že mají smysl, dokonce větší, než by kdo ještě nedávno odhadoval,“ představuje téma nové sezóny ředitel Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Daniel Sobotka.

Orchestrální program v duchu evropanství

Pražské symfoniky povede i nadále šéfdirigent Tomáš Brauner. S ním orchestr celou sezónu zahájí 21. a 22. září 2022 koncerty nazvanými Óda na radost. Světoznámá skladba Ludwiga van Beethovena uvede FOK u příležitosti zahájení českého předsednictví v Radě Evropské unie. Společně s ní zazní také další ze série nových skladeb věnovaných Praze, které FOK zadává již třetím rokem skladatelům, aby obohatili český repertoár o skladby s tématem našeho hlavního města. Tentokrát oslovil skladatele Jana Ryanta Dřízala, který ve své skladbě Praga Arcana zobrazuje Prahu mystickou, tajuplnou, osudovou.

„V druhé polovině tohoto roku se Česká republika ujímá předsednictví v Radě Evropské unie, což významně zarezonuje v našem dramaturgickém plánu. Již náš zahajovací koncert předurčí evropské téma celé sezóny – zazní světová premiéra díla Praga Arcana úspěšného českého skladatele Jana Rynata Dřízala vedle Beethovenovy Deváté symfonie s Ódou na radost, která vyzdvihuje lidskou jednotu, humanismus a radost ze života. Následně některé koncerty věnujeme krásným evropským městům Paříži a Varšavě. Těšit se můžete na nejvýznamnější vokálně instrumentální díla světového repertoáru, jako jsou Poulencovo Gloria, Dvořákovo Stabat mater či Orffova Carmina burana s vynikajícími evropskými sólisty. Významnou událostí budou oslavy 150. výročí narození Sergeje Rachmaninova a koncerty s nespoutaně talentovaným Lukášem Vondráčkem, na kterých pokřtíme vydání kompletu klavírních koncertů tohoto slavného skladatele, které jsme společně natáčeli navzdory nedávné, kulturu ochromující, pandemické době,“ řekl k nové sezóně FOK šéfdirigent Tomáš Brauner.

Vedle Tomáše Braunera, se kterým se v průběhu sezóny setkáme celkem devětkrát, se samozřejmě vrátí i hlavní hostující dirigent FOK Jac van Steen, který se v této pozici představí naposled. I proto se slavnostně ujme taktovky při uvedení Smetanovy skladby Má vlast na státní svátek 28. října nebo koncertu Vánoce v Paříži věnovanému tomuto ikonickému městu. Z dalších známých dirigentských jmen se vrátí také Andrej Borejko, na jehož návrat z důvodu nucené covidové pauzy orchestr už několik let čeká. Po velmi úspěšné spolupráci na Pražském jaru v sezóně přivítáme také rumunsko-rakouského dirigenta Iona Marina. Nesmí chybět ani česká dirigentská legenda, někdejší šéfdirigent FOK, Petr Altrichter, který bude řídit světovou premiéru Hobojového koncertu Jaroslava Krčka. Objeví se také úplně nová jména, například mladý polský dirigent Krzysztof Urbański, který uvede program věnovaný Varšavě. Poprvé s FOK vystoupí také Claus Peter Flor, významný německý dirigent, který orchestr doprovodí také na jedné ze zahraničních cest. Na sklonku sezóny se seznámíme s šéfdirigentem Sečuánského symfonického orchestru v Singapuru Darrellem Angem.

Známá jména i nová setkání ve Smetanově síni

Jako dirigent, ale především jako zpěvák zavítá na pódium Smetanovy síně světoznámý tenor José Cura, který s Pražskými symfoniky dokonce oslaví své životní jubileum. Koncertní večery nazvané výmluvně Happy Birthday, José budou jedním z vrcholů sezóny. Všestranného Curu představí jako věhlasného zpěváka, zdatného dirigenta a také skladatele. České premiéry se dočká jeho skladba Te Deum.

„Samozřejmě všechny naše koncerty považuji za pozoruhodné, jinak by v naší sezóně ani nebyly. Ovšem nejvíce se těším, jsa především zvědavým, na všechny novinky. Na premiéry a na umělce, které s FOK potkáme poprvé – Jana Lisieckého, Sarah Traubel, Felixe Kliesera… Těším se na jejich povznášející umění i na osobní setkání v zákulisí nebo na besedách. Je tak inspirativní potkávat osobnosti, světoběžníky, s jejich charismatem, nadhledem a jedinečnou zkušeností! Věřím, že setkání s osobnostmi nadcházející sezóny bude stejně inspirativní i pro návštěvníky našich koncertů,“ dodává k programu nové sezóny dramaturg FOK Martin Rudovský.

Ze zahraničních hostů se v orchestrálních koncertech dále představí klavíristky Angela Hewitt a Yulianna Avdeeva, violoncellista Julian Steckel, polský klavírista Jan Lisiecki nebo německá sopranistka Sarah Traubel. Skutečně pozoruhodným zážitkem bude vystoupení hornisty Felixe Kliesera, který se narodil bez rukou, ale i přes svůj hendikep se stal světovou špičkou.   

Významná jména přivítá orchestr také z řad domácích umělců, kterým byl v programu dán i letos významný prostor. Z řad orchestru FOK sólově vystoupí koncertní mistr Roman Patočka nebo koncertní mistryně dechové sekce, hobojistka Liběna Séquardtová. Návštěvníci se mohou také těšit na slovenského houslistu Dalibora Karvaye, violoncellistu Jiřího Bártu a sopranistku Marii Fajtovou.

Nebude chybět ani oblíbený open-air program k závěru sezóny na náměstí Republiky, na kterém se tentokrát FOK spojí se skupinou Tata Bojs.

Komorní setkávání s hudbou mnoha rozměrů

Také komorní řady opět nabídnou unikátní projekty a světoznámá jména. Vedle zavedených abonentních řad se mimořádně uskuteční také dva netradiční večery s názvem Meditační nokturno, které v prostorách kostela sv. Šimona a Judy nabídnou site-specific zážitek ambientního rázu, kterým provede muzikoterapeut Ondřej Tichý.

V cyklu Komorní hudba přivítáme soubory L’Armonia Terrena Zdeňka Klaudy, České noneto, Trio Martinů nebo Zemlinsky Quartet.

Stará hudba opět nabídne několik unikátních večerů, z nichž hned tři budou věnovány Johannu Sebastianu Bachovi. Hudbu mistra vrcholného baroka uslyšíme v podání souboru Musica Florea, Ensemble Tourbillon a americko-íránského cembalisty Mahana Esfahaniho. Dále v cyklu zazní Händelovy Chandos Anthems v podání Ensemble Inégal, Collegium Marianum zahraje Pergolesiho Stabat mater a starodávnou world music představí soubor Constantinople z Kanady.

Cyklus Světová klavírní tvorba nabídne šest večerů v Rudolfinu. Klavírní sezónu otevře Francouzska Lise de la SalleTanci celého světa. Ve spolupráci s Klavírním festivalem Rudolfa Firkušného vystoupí Grigorij Sokolov se svým vybroušeným programem, který bude tajemstvím až do poslední chvíle. Netradičně se v cyklu recitálů objeví na jednom jevišti dva hráči na klávesové nástroje, a sice Éric le Sage na klavír a Olivier Latry na varhany, kteří přivezou unikátní program plný harmonií a barev. Z českých zástupců vystoupí Marek Kozák. Dále se s Rachmaninovským repertoárem představí Nikolaj Luganskij a celý cyklus uzavře Alice Sara Ott s neobyčejným programem doplněným o digitální obrazy.

Oblíbený cyklus Obrazy a hudba, pořádaný ve spolupráci s Národní galerií přiblíží každý večer jeden obraz korespondující s tématem večera. Tentokrát zazní autorské skladby z projektu Dítě z větru Vojty Nýdla, skladby pro flétnu v podání Jany Jarkovské, kouzlo španělské kytary odhalí dvojice Lukáš Sommer a Artem Pozdniakov a cyklus završí Talichovo kvarteto.

V divadle Viola se hudba opět spojí s hlasy oblíbených českých herců. David Prachař přednese verše z Podivuhodného kouzelníka Vítězslava Nezvala, s Ondřejem Brouskem nahlédneme do milostné korespondence W. A. Mozarta a jeho ženy Konstanz, na Gérarda Philipa zavzpomíná Lenka Vlasáková a o Kreutzerově sonátě od Beethovena bude předčítat Vasil Fridrich ze stejnojmenného díla Lva Tolstého.

Smetanovu síň rozezní po tři odpoledne tradiční varhanní recitály, ve kterých vystoupí Markus Eichenlaub, Markéta Schley Reindlová a Elisabeth Ullmann. 

Čtyři komorní koncerty budou patřit Pražským komorním sólistům pod vedením Radka Baboráka. Tento ansámbl, vzniklý v 60. letech na půdě FOK, je prvním rezidenčním souborem kostela sv. Šimona a Judy. Podobný model rezidencí chce FOK do budoucna rozšířit.

Program pro celou rodinu plný objevování

Koncerty pro celou rodinu a edukační činnost mladé generace je jedna z klíčových činností orchestru FOK. I v této sezóně tedy pokračují rodinné programy pro všechny věkové kategorie.

Ještě před oficiálním začátkem sezóny se uskuteční tradiční koncert pod širým nebem ve Valdštejnské zahradě. Program bude opět filmový, a dokonce až pohádkový, neboť vedle filmových melodií zazní také Sukova suita Pohádka.

Na první školní den připravili Pražští symfonikové opět veselé hudební setkání pro celou rodinu. Koncert s projekcí se tentokrát ponese ve večerníčkovém duchu a nabídne několik příběhů všemi generacemi milovaného Krtka s živou hudbou od Vadima Petrova. 

Oblíbené pořady pro děti z cyklu Orchestr na dotek se v nové sezóně dočkají zcela nového zpracování, kterého se chopil zkušený dramaturg Jiří Chalupa. Ve čtyřech setkáních ukáže mocná Kouzelnice Hudba tajemství, krásu a neobyčejnost míst, která jsou dětem dobře známá. Kapitolami Domov, V naší ulici, Vycházka do přírody a Na cestách provedou nové postavy slečny Jůlie a pana Notičky, ve kterých se představí Veronika Khek Kubařová a režisér celého cyklu Marek Němec.

Pokračovat bude také velmi úspěšná spolupráce s Divadlem bratří Formanů. Jejich do posledního místa vyprodané Kouzelné Rybovky se vrátí v nadcházející sezóně. Návštěvníci se tak na nejslavnější českou vánoční skladbu mohou těšit v kostele sv. Šimona a Judy, ale nově také ve velkolepějším provedení ve Smetanově síni Obecního domu, kde budou spojeny s každoroční charitativní akcí pro UNICEF.

Bratři Formanové se tentokrát ujali také režie každoročních víkendových dílen pro děti Klasika všemi smysly, které FOK pořádá vždy první týden v září. Program nese název Hudební imaginárium a nabízí inspirativní výlet do poetického světa výtvarného umění a hudební imaginace.

Nový Velikonoční festival

Absolutní novinkou sezóny 2022/2023 je Velikonoční festival, který vznikl ve spolupráci se dvěma dalšími festivaly, a sice v portugalském Marvau a německém Füssenu. Festival nabídne pět koncertů, včetně dalšího originálního návratu Matěje Formana coby režiséra Janových pašijí. Vrcholem programu bude mozartovsky laděný koncert Kölner Kammerorchester v čele s dirigentem Christophem Poppenem a sólisty Romanem Patočkou, Horáciem Ferreirou a Juliane Banse. 

Koncerty v zahraničí po více než dvou letech

Covidové roky připravily orchestr o několik významných zahraničních příležitostí. V nové sezóně ale FOK opět obohatí domácí programovou nabídku o několik výjezdů za hranice. Již v srpnu zavítá do Labské filharmonie v Hamburku na Schleswig-Holstein Musik Festival. V lednu ho čeká koncert v rakouském Linzi a následovat bude turné po Německu. Poslední zahraniční koncert proběhne v Palace of Arts v Budapešti.

Z českých festivalů FOK vystoupí na Festivalu Hudební fórum v Hradci Králové, na Mezinárodním festivalu Pražské jaro a na Smetanově Litomyšli.

„Covidové roky nás připravily o americké, britské, španělské nebo japonské turné. Nyní zájezdové aktivity ožívají, ale stále čekáme na stabilizaci a větší předvídatelnost situace. Těžíme prozatím z naší strategické středoevropské polohy. Proto jsme moc rádi, že svoji 88. sezónu zahájí Pražští symfonikové srpnovým koncertem v hamburské Labské filharmonii. Mimochodem tedy v jednom z inspiračních momentů zrodu pražské Vltavské filharmonie, která se má napříště stát domovem FOK,“ vyjádřil se Sobotka k současné situaci s koncertováním v zahraničí.  

Prodej vstupenek bude probíhat od 28. dubna

Prodej abonentních cyklů a vstupenek na mimořádné koncerty startuje 28. dubna 2022. Rezervace pro stávající předplatitele jsou platné do 30. června 2022. Vstupenky na veřejné generální zkoušky bude možné zakoupit od 6. června 2022. Kromě toho je opět možnost sestavit si vlastní abonentní cyklus v rámci sdružené vstupenky Moje řada, kde již při zakoupení vstupenek na čtyři libovolné koncerty vzniká sleva.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments