Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zveřejnil program své 88. koncertní sezóny

  1. 1
  2. 2
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK odhalil kompletní program své nadcházející, v pořadí již 88. koncertní sezóny. Celý program spojuje myšlenka hudby jako jistoty v nejisté době, jako věrné přítelkyně v nelehkých časech. Zareaguje také na nadcházející předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Vedle šéfdirigenta Tomáše Braunera se objeví mnoho špičkových dirigentů a také světoznámých sólistů. Nebudou chybět tradiční mimořádné koncerty i akce pro celou rodinu. Po dvou letech pandemie čeká orchestr také zahraniční turné a představí i nový Velikonoční festival.

88. koncertní sezóna FOK (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)
88. koncertní sezóna FOK (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)

Žijeme v divné době, marně se v ní snažíme spolehlivě zorientovat. Výzev je prostě příliš a tím intenzivněji se vyjevuje význam stabilních, důvěrně známých principů, na které se lze spolehnout. Proto nám klasická hudba jako důvěrná přítelkyně přináší větší uklidnění než kdy dříve. Nadcházející koncertní sezóna Pražských symfoniků má v sobě zakomponovány svorníky – mezi dneškem a zítřkem i mezi kulturními odlišnostmi. Jsem přesvědčen, že mají smysl, dokonce větší, než by kdo ještě nedávno odhadoval,“ představuje téma nové sezóny ředitel Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Daniel Sobotka.

Orchestrální program v duchu evropanství

Pražské symfoniky povede i nadále šéfdirigent Tomáš Brauner. S ním orchestr celou sezónu zahájí 21. a 22. září 2022 koncerty nazvanými Óda na radost. Světoznámá skladba Ludwiga van Beethovena uvede FOK u příležitosti zahájení českého předsednictví v Radě Evropské unie. Společně s ní zazní také další ze série nových skladeb věnovaných Praze, které FOK zadává již třetím rokem skladatelům, aby obohatili český repertoár o skladby s tématem našeho hlavního města. Tentokrát oslovil skladatele Jana Ryanta Dřízala, který ve své skladbě Praga Arcana zobrazuje Prahu mystickou, tajuplnou, osudovou.

„V druhé polovině tohoto roku se Česká republika ujímá předsednictví v Radě Evropské unie, což významně zarezonuje v našem dramaturgickém plánu. Již náš zahajovací koncert předurčí evropské téma celé sezóny – zazní světová premiéra díla Praga Arcana úspěšného českého skladatele Jana Rynata Dřízala vedle Beethovenovy Deváté symfonie s Ódou na radost, která vyzdvihuje lidskou jednotu, humanismus a radost ze života. Následně některé koncerty věnujeme krásným evropským městům Paříži a Varšavě. Těšit se můžete na nejvýznamnější vokálně instrumentální díla světového repertoáru, jako jsou Poulencovo Gloria, Dvořákovo Stabat mater či Orffova Carmina burana s vynikajícími evropskými sólisty. Významnou událostí budou oslavy 150. výročí narození Sergeje Rachmaninova a koncerty s nespoutaně talentovaným Lukášem Vondráčkem, na kterých pokřtíme vydání kompletu klavírních koncertů tohoto slavného skladatele, které jsme společně natáčeli navzdory nedávné, kulturu ochromující, pandemické době,“ řekl k nové sezóně FOK šéfdirigent Tomáš Brauner.

Vedle Tomáše Braunera, se kterým se v průběhu sezóny setkáme celkem devětkrát, se samozřejmě vrátí i hlavní hostující dirigent FOK Jac van Steen, který se v této pozici představí naposled. I proto se slavnostně ujme taktovky při uvedení Smetanovy skladby Má vlast na státní svátek 28. října nebo koncertu Vánoce v Paříži věnovanému tomuto ikonickému městu. Z dalších známých dirigentských jmen se vrátí také Andrej Borejko, na jehož návrat z důvodu nucené covidové pauzy orchestr už několik let čeká. Po velmi úspěšné spolupráci na Pražském jaru v sezóně přivítáme také rumunsko-rakouského dirigenta Iona Marina. Nesmí chybět ani česká dirigentská legenda, někdejší šéfdirigent FOK, Petr Altrichter, který bude řídit světovou premiéru Hobojového koncertu Jaroslava Krčka. Objeví se také úplně nová jména, například mladý polský dirigent Krzysztof Urbański, který uvede program věnovaný Varšavě. Poprvé s FOK vystoupí také Claus Peter Flor, významný německý dirigent, který orchestr doprovodí také na jedné ze zahraničních cest. Na sklonku sezóny se seznámíme s šéfdirigentem Sečuánského symfonického orchestru v Singapuru Darrellem Angem.

Známá jména i nová setkání ve Smetanově síni

Jako dirigent, ale především jako zpěvák zavítá na pódium Smetanovy síně světoznámý tenor José Cura, který s Pražskými symfoniky dokonce oslaví své životní jubileum. Koncertní večery nazvané výmluvně Happy Birthday, José budou jedním z vrcholů sezóny. Všestranného Curu představí jako věhlasného zpěváka, zdatného dirigenta a také skladatele. České premiéry se dočká jeho skladba Te Deum.

„Samozřejmě všechny naše koncerty považuji za pozoruhodné, jinak by v naší sezóně ani nebyly. Ovšem nejvíce se těším, jsa především zvědavým, na všechny novinky. Na premiéry a na umělce, které s FOK potkáme poprvé – Jana Lisieckého, Sarah Traubel, Felixe Kliesera… Těším se na jejich povznášející umění i na osobní setkání v zákulisí nebo na besedách. Je tak inspirativní potkávat osobnosti, světoběžníky, s jejich charismatem, nadhledem a jedinečnou zkušeností! Věřím, že setkání s osobnostmi nadcházející sezóny bude stejně inspirativní i pro návštěvníky našich koncertů,“ dodává k programu nové sezóny dramaturg FOK Martin Rudovský.

Ze zahraničních hostů se v orchestrálních koncertech dále představí klavíristky Angela Hewitt a Yulianna Avdeeva, violoncellista Julian Steckel, polský klavírista Jan Lisiecki nebo německá sopranistka Sarah Traubel. Skutečně pozoruhodným zážitkem bude vystoupení hornisty Felixe Kliesera, který se narodil bez rukou, ale i přes svůj hendikep se stal světovou špičkou.   

Významná jména přivítá orchestr také z řad domácích umělců, kterým byl v programu dán i letos významný prostor. Z řad orchestru FOK sólově vystoupí koncertní mistr Roman Patočka nebo koncertní mistryně dechové sekce, hobojistka Liběna Séquardtová. Návštěvníci se mohou také těšit na slovenského houslistu Dalibora Karvaye, violoncellistu Jiřího Bártu a sopranistku Marii Fajtovou.

Nebude chybět ani oblíbený open-air program k závěru sezóny na náměstí Republiky, na kterém se tentokrát FOK spojí se skupinou Tata Bojs.

Komorní setkávání s hudbou mnoha rozměrů

Také komorní řady opět nabídnou unikátní projekty a světoznámá jména. Vedle zavedených abonentních řad se mimořádně uskuteční také dva netradiční večery s názvem Meditační nokturno, které v prostorách kostela sv. Šimona a Judy nabídnou site-specific zážitek ambientního rázu, kterým provede muzikoterapeut Ondřej Tichý.

V cyklu Komorní hudba přivítáme soubory L’Armonia Terrena Zdeňka Klaudy, České noneto, Trio Martinů nebo Zemlinsky Quartet.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments