Symphonic Cinema: Spielbergovy filmy s živou hudbou

Plátno, promítačka a 80 živých muzikantů na pódiu. Projekt Symphonic Cinema Českého národního symfonického orchestru vrací na plátno nezapomenutelné kasovní trháky a nabízí další rozměr, který divákovi přinese potěšení a zážitek - živý hudební doprovod špičkového orchestru, který nahrál hudbu například k poslednímu Tarantinovu filmu Osm hrozných (2015, hodnocení ČSFD 81 %). Skladatel Ennio Morricone za ní dostal v roce 2015 Oscara.
E. T. Mimozemšťan (zdroj ČNSO)

Českému národnímu symfonickému orchestru se na začátku tohoto roku podařilo podepsat se studiem Stevena Spielberga smlouvu o spolupráci. Znamená to, že na programu orchestru se budou v abonentních řadách nebo v rámci festivalu Prague Proms objevovat filmové klenoty jako Čelisti, E. T. Mimozemšťan, Casino Royale a mnohé další, které ČNSO živě doprovodí. Projekt Symphonic Cinema spustil orchestr v březnu letošního roku promítáním filmu Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy (režie Steven Spielberg, 1981, dle portálu ČSFD 23. nejlepší film s hodnocením 90 %). Vzhledem k velkému zájmu publika se orchestr do projektu Symphonic Cinema rozhodl zařadit a přivézt do Prahy i další filmy. Dne 23. ledna 2019 se mohou diváci přijít podívat do Obecního domu v Praze na Čelisti (režie Steven Spielberg, 1975, hodnocení ČSFD 84 %) a 31. března 2019 na film E. T. Mimozemšťan (režie Steven Spielberg, 1982, hodnocení ČSFD 83 %). Mimořádně úspěšné bylo podzimní turné po anglických městech, které vyvrcholilo třemi projekcemi filmu Jurský park (režie Steven Spielberg, 1993, hodnocení ČSFD 85 %) v londýnské Royal Albert Hall. Všechna představení byla vyprodána, během jediného víkendu se tak náš orchestr představil bezmála 15ti tisícovkám diváků.

Z kanceláře Stevena Spielberga máme jasně dané parametry do nejmenších detailů, týkající se dokonce i oblečení hráčů. Je tak tedy zřejmé, že technické parametry jsou jasně dané a není s nimi možné hýbat. V Obecním dome bude nainstalováno plátno široké téměř 9 metrů. Vyřešit oříšek, zda budeme schopni nad muzikanty v této historické budově pověsit takový kolos, nebylo jednoduché.“, vzpomíná Jan Hasenöhrl, ředitel orchestru. Jedinečná bude samozřejmě i promítací technika. „V tomto ohledu nejsou možné kompromisy, jsme pod dohledem americké produkce“, říká Jan Hasenöhrl.

Nyní nezbývá nic jiného, než si vybrat právě ten Váš oblíbený film a nejlepší místo v sále. Za chvíli začínáme.

E. T. Mimozemšťan

Nedaleko předměstí Los Angeles přistála kosmická loď mimozemšťanů. Podivné postavičky se rozešly sbírat vzorky do okolí a jedna z nich se dostala až na kraj lesa. Okouzlena světly velkoměsta zapomněla na své poslání. Proto se nedostala včas na palubu a uvízla na naší planetě.

Úkryt nalezl mimozemšťan v kůlně nejbližšího domu, kde ho objevil desetiletý Elliot. On i jeho dva sourozenci se s ním spřátelí a pojmenují  jej E.T. Jemu se ale přesto strašně stýská po domově a chce stůj co stůj s těmi „svými“ navázat spojení. To se mu bohužel nezdaří a E.T. se rozstoná. V té době už je jeho úkryt vypátrán a nemocný mimozemšťánek se ocitne v rukou vědců. Z hodiny na hodinu chřadne až přístroje konstatují jeho smrt. Jen Elliotovi dá najevo, že tomu tak není a že se mu podařilo navázat díky svým nadpozemským schopnostem kontakt s domovem. Dětem pak se podaří svého kamaráda ze vzdálené planety zachránit.

Teprve s hudbou, která je tak programní a citově dokonalá,  dění na plátně dostává další rozměr a vše do sebe dokonale zapadá. Inu, padesát nominací na Oscara neobdržel John Williams jen tak. Můžete (a budete) plakat dojetím a není třeba se za to stydět…

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat