Symphonic Cinema: Spielbergovy filmy s živou hudbou

Plátno, promítačka a 80 živých muzikantů na pódiu. Projekt Symphonic Cinema Českého národního symfonického orchestru vrací na plátno nezapomenutelné kasovní trháky a nabízí další rozměr, který divákovi přinese potěšení a zážitek - živý hudební doprovod špičkového orchestru, který nahrál hudbu například k poslednímu Tarantinovu filmu Osm hrozných (2015, hodnocení ČSFD 81 %). Skladatel Ennio Morricone za ní dostal v roce 2015 Oscara.
E. T. Mimozemšťan (zdroj ČNSO)

Českému národnímu symfonickému orchestru se na začátku tohoto roku podařilo podepsat se studiem Stevena Spielberga smlouvu o spolupráci. Znamená to, že na programu orchestru se budou v abonentních řadách nebo v rámci festivalu Prague Proms objevovat filmové klenoty jako Čelisti, E. T. Mimozemšťan, Casino Royale a mnohé další, které ČNSO živě doprovodí. Projekt Symphonic Cinema spustil orchestr v březnu letošního roku promítáním filmu Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy (režie Steven Spielberg, 1981, dle portálu ČSFD 23. nejlepší film s hodnocením 90 %). Vzhledem k velkému zájmu publika se orchestr do projektu Symphonic Cinema rozhodl zařadit a přivézt do Prahy i další filmy. Dne 23. ledna 2019 se mohou diváci přijít podívat do Obecního domu v Praze na Čelisti (režie Steven Spielberg, 1975, hodnocení ČSFD 84 %) a 31. března 2019 na film E. T. Mimozemšťan (režie Steven Spielberg, 1982, hodnocení ČSFD 83 %). Mimořádně úspěšné bylo podzimní turné po anglických městech, které vyvrcholilo třemi projekcemi filmu Jurský park (režie Steven Spielberg, 1993, hodnocení ČSFD 85 %) v londýnské Royal Albert Hall. Všechna představení byla vyprodána, během jediného víkendu se tak náš orchestr představil bezmála 15ti tisícovkám diváků.

Z kanceláře Stevena Spielberga máme jasně dané parametry do nejmenších detailů, týkající se dokonce i oblečení hráčů. Je tak tedy zřejmé, že technické parametry jsou jasně dané a není s nimi možné hýbat. V Obecním dome bude nainstalováno plátno široké téměř 9 metrů. Vyřešit oříšek, zda budeme schopni nad muzikanty v této historické budově pověsit takový kolos, nebylo jednoduché.“, vzpomíná Jan Hasenöhrl, ředitel orchestru. Jedinečná bude samozřejmě i promítací technika. „V tomto ohledu nejsou možné kompromisy, jsme pod dohledem americké produkce“, říká Jan Hasenöhrl.

Nyní nezbývá nic jiného, než si vybrat právě ten Váš oblíbený film a nejlepší místo v sále. Za chvíli začínáme.

E. T. Mimozemšťan

Nedaleko předměstí Los Angeles přistála kosmická loď mimozemšťanů. Podivné postavičky se rozešly sbírat vzorky do okolí a jedna z nich se dostala až na kraj lesa. Okouzlena světly velkoměsta zapomněla na své poslání. Proto se nedostala včas na palubu a uvízla na naší planetě.

Úkryt nalezl mimozemšťan v kůlně nejbližšího domu, kde ho objevil desetiletý Elliot. On i jeho dva sourozenci se s ním spřátelí a pojmenují  jej E.T. Jemu se ale přesto strašně stýská po domově a chce stůj co stůj s těmi „svými“ navázat spojení. To se mu bohužel nezdaří a E.T. se rozstoná. V té době už je jeho úkryt vypátrán a nemocný mimozemšťánek se ocitne v rukou vědců. Z hodiny na hodinu chřadne až přístroje konstatují jeho smrt. Jen Elliotovi dá najevo, že tomu tak není a že se mu podařilo navázat díky svým nadpozemským schopnostem kontakt s domovem. Dětem pak se podaří svého kamaráda ze vzdálené planety zachránit.

Teprve s hudbou, která je tak programní a citově dokonalá,  dění na plátně dostává další rozměr a vše do sebe dokonale zapadá. Inu, padesát nominací na Oscara neobdržel John Williams jen tak. Můžete (a budete) plakat dojetím a není třeba se za to stydět…

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na