Ta naše písnička česká. Karel Hašler Open Air jako pocta prvorepublikovému skladateli

Na Hradčanském náměstí v Praze se 30. září uskuteční akce s názvem Karel Hašler Open Air, která bude poctou prvorepublikovému skladateli, zpěvákovi a herci. V přibližně dvouhodinovém programu vystoupí Iva Pazderková, Martina Bárta, Václav Noid Bárta, Ondřej Gregor Brzobohatý, Jarek Nohavica a další. Vstup je zdarma. Novináře o tom dnes informoval dramaturg koncertu Radan Dolejš, muzikolog a propagátor Hašlerovy tvorby.

Karel Hašler (zdroj commons.wikimedia.org/ceskatelevize.cz)

“Každý z vystupujících ve svých aranžích a své typické interpretaci přiblíží písně Karla Hašlera posluchačům v naší současnosti,” uvedl Radan Dolejš.

Akce navazuje na velký koncert v Lucerně v roce 2004, pořádaný ke sto dvacátému pátému výročí jeho narození, a na odhalení jeho pomníku na Starých zámeckých schodech v Praze v roce 2009 u příležitosti sto třicátého výročí Hašlerova narození.

Karel Hašler v jedné ze svých rolí v roce 1904 (foto archiv ND Praha/Josef Fiedler)

Moderátorem bude Petr Rychlý, který vystupuje v roli Hašlera v divadelním představení Hašler od Pavla Kohouta v Divadle na Vinohradech. Koncertu se zúčastní také Hašlerův syn Thomas. Záznam akce bude vysílat Česká televize v říjnu 2018 u příležitosti stého výročí vzniku samostatného československého státu.

Thomas Hasler (zdroj commons.wikimedia.org / foto Luděk Kovář)

Karel Hašler se narodil 31. října 1879 na pražském Zlíchově. Učil se rukavičkářem, od roku 1897 hrál ve smíchovském divadle Pavla Švandy. V roce 1903 byl přijat do Národního divadla v Praze, kde ztvárnil řadu rolí. V roce 1916 však byl propuštěn pro nekázeň. Už před tím se ale začal živit svými písněmi. Během první světové války jezdil na turné po českých zemích a vystupoval po Praze. V roce 1919 otevřel vlastní hudební vydavatelství. Mezi jeho nejznámější písně patří Hoši od Zborova, Pětatřicátníci, Ta naše písnička česká, Čí je Praha? Naše!, Já mám holku od Odkolků, Strahováček či Podskalák.

Za druhé světové války Hašler i přes zákaz zpíval vlastenecké písně. Na začátku roku 1941 byl poprvé zatčen gestapem, v srpnu znovu. V prosinci téhož roku zahynul v koncentračním táboře Mauthausen.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat