TANEC PRAHA dnes zahájí Lia Rodrigues na Nové scéně ND

Téměř měsíční festival TANEC PRAHA dnes zahájí na Nové scéně Národního divadla Lia Rodrigues, která v Česku vystoupí se svou Lia Rodrigues Companhia de Danças úplně poprvé. O účast brazilské choreografky usiloval tým festivalu pět let. Její inscenace Encantado slibuje silnou expresi, tělesnost a živelnost, k nimž patří i nahota na jevišti. TANEC PRAHA potrvá do 27. června a program nabídne na několika pražských scénách a v několika městech v krajích. Kromě známých jmen tanečního světa 36. ročník festivalu nabídne také více představení pro rodiny s dětmi, mimo jiné norské punk-rockové představení nebo inscenaci kombinující tanec a freestyle fotbal. Dnešní vystoupení je již vyprodané.
TANEC PRAHA 2024 – Lia Rodrigues, Encantado (foto Sammi Landweer)
TANEC PRAHA 2024 – Lia Rodrigues, Encantado (foto Sammi Landweer)

Hlavními tématy letošního ročníku jsou odlišnost a bourání tabu. „Loni byl program bohatý, ale letos mám pocit, že se to podařilo poskládat k neuvěřitelné pestrosti. Je tam víc kontinentů, témat, jsou tam kontroverzní témata. Myslím, že překonávání předsudků, které se snažíme současným tancem lidem nabízet, je v letošním programu ve velkém,“ říká ředitelka festivalu Yvona Kreuzmannová. Podle ní bude zahajovací vystoupení Encantado plné energie a barev a vynikne blízkostí, fyzičností a autentičností projevu.

Premiéru bude mít na festivalu rodinná inscenace Vivat Messi s mistrem světa ve freestyle fotbalu Danielem Pražákem a tanečníkem Taro Troupem v koprodukci tuzemské Spitfire Company. Pro nejmenší děti, podle organizátorů v podstatě od narození, je určeno norské představení Rock Me Baby. Jedná se o vystoupení čtyř extravagantních rockerů, kteří jsou z queer komunity. Podle Kreuzmannové udělali výzkum hlučnosti vystoupení, aby bylo bezpečné i pro nejmenší diváky.

Festival chce také představit taneční umění z různých kontinentů. V komponovaném večeru Příběhy Afriky v divadle PONEC zatančí Mai-Júli Machado Nhapulo z Mosambiku i Senegalec Amal Dianor žijící ve Francii. Eurasijský kontinent zastoupí portugalští tanečníci ve vystoupeních Carcass a Fantasie minor. Třetím rokem se také TANEC PRAHA zaměří na současnou ukrajinskou scénu v programovém oddílu Unity in Motion.

Na festival se vrátí známý britský tanečník bangladéšského původu Akram Khan, který zde před deseti lety uvedl inscenaci Desh. Letos představí dětskou adaptaci svého vystoupení s názvem Chotto Desh v prostoru Archa+. Téma odlišnosti otevře například Islanďanka Lovísa Ósk Gunnarsdóttir s inscenací When The Bleeding Stops o ženách po menopauze.

Pražský program festivalu nabídne zájemcům celkem 18 vystoupení na Nové scéně, v PONCI – divadle pro tanec, v prostoru Archa+, v Divadle Hybernia a dalších. Kromě Prahy zavítají festivalové inscenace například do Brna, Broumova, Českých Budějovic, Jihlavy, Jindřichova Hradce, Karlových Varů, Liberce, Olomouce, Ostravy, Pardubic nebo Plzně.

Kompeltní program najdete zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments