Taneční a divadelní Bazaar Festival slaví 10 let

Bazaar Festival slaví 10 let. Dalo by se bilancovat, ale není to úplně jeho styl. Proto festival ke svému desátému výročí pozval na českou divadelní a taneční scénu mladší generaci umělců a umělkyň ze střední a východní Evropy, kteří kladou důraz nejen na výsledné dílo, ale především na samotnou praxi. Tématem letošního ročníku proto jsou Odvážné praxe. Zažít je na vlastní kůži mohou návštěvníci od 15. do 25. března v PONCI – divadle pro tanec, Alfredu ve dvoře, Divadle X10, ARŠE+ a na dalších místech v Praze.
DragON aka PONY (foto Sonja Stavrova)
DragON aka PONY (foto Sonja Stavrova)

Možná by se nabízelo udělat u příležitosti 10. ročníku Bazaar Festivalu retrospektivu, ohlédnout se zpět a pozvat do Prahy všechny nejlepší české, středo a východoevropské umělce, kteří se v minulosti objevili nebo tvořili pod záštitou festivalu. Ale to by nebyla cesta, kterou Bazaar Festival předchozích devět ročníků kráčel. Jádrem dramaturgie byly vždy myšlenky a procesy „tady a teď“ a vize, kudy dál společnost směřuje a kráčí. Tématem desátého ročníku jsou Odvážné praxe,a proto je téměř každá inscenace doprovázena následující den jejím sdílením: tu formou mini workshopu, tu piknikem, diskusí či prezentací.

„Ve střední a východní Evropě pracují umělci, kteří se rozhodují jít do hloubky, stávají se změnou, kterou chtějí ve světě vidět, a jejich praxe přesahuje samotnou tvorbu. Někteří se vzdávají většiny ostatních věcí, aby se mohli soustředit na dlouhodobé závazky k rozvoji, na tříbení myšlenek, na zdokonalování přístupu, na hledání těžko dostupných poznatků, na vnímání věcí, které běžně vnímat nelze a které si možná s uměním na první pohled nespojujeme. To jsou ti odvážní praktikující. Jakmile se dostanou do hloubky, mohou na dlouhou dobu zmizet z dohledu. Nyní ale máme možnost být svědky jejich cest,“ přibližuje ústřední dramaturgickou linku a myšlenku 10. Bazaaru jeho hlavní dramaturg Ewan McLaren.

Magda Szpecht – Cyber Elf (foto Maurycy Stankiewicz)
Magda Szpecht – Cyber Elf (foto Maurycy Stankiewicz)

Festival zahájí 15. března multimediální divadelní přednáškou s názvem Cyber Elf polská divadelní a operní režisérka Magda Szpecht, která se bezprostředně po začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 rozhodla pověsit svou dosavadní kariéru na hřebík a stát se kyber elfkou. V této nové praxi, ve které bojuje proti dezinformacím, využívá divadelní zkušenosti a skrze divadelní prostředí pak diváky provádí tím, čemu se každý den v rámci své práce věnuje. Dalším z výrazných setkání s tvůrci i jejich praxí bude taneční inscenace Dance Floor 2022 Any Dubljević, Kasii Kania a Marje Christians. Jejich performance je jakýmsi dokumentárním a zároveň silně tělesným subjektivním výzkumem, hlavním cílem je transformovat stereotypní vnímání těla a uvádět ho do nových kontextů, do feministické „pornokrajiny“. Na své dílo zvou se slovy: „Vítejte v kapitalistických ruinách, milí turisté! Vezměte si s sebou ochranu proti slunci, protože se budeme potit uprostřed arény bývalého socialistického luxusního hotelu Haludovo Palace na ostrově Krk.“

Intimní zpovědí, o vztahu k tanci, sobě samé i konkrétnímu místu – divadlu PONEC, je inscenace GEO z produkce nezávislé platformy Temporary Collective. Choreografka a tanečnice Tereza Ondrová na tomto podloží tančí už 25 let a prostřednictvím tance a pomocí geofonu diváky provede krajinou, kterou všichni obýváme. Další Odvážnou praxi představí Aleksandar Georgiev, Zhana Pencheva a Darío Barreto Damas aka STEAM ROOM. Jejich DRAGon aka PONY si diváci mohou představit jako fantastické hřiště, ve kterém je možné společně oslavovat svobodu těla. Skrze četné reference k minulému i současnému tanci vzniká dojem nikdy nekončící přeměny a rostoucí intimity, která je živelná, hravá a bláznivá. Na své si dle organizátorů přijdou obdivovatelé Isadory Duncan, lidového tance i fanoušci MTV.

Viktor Szeri (foto János R. Szabó)
Viktor Szeri (foto János R. Szabó)

Tolik aktuální téma vyhoření a únavy prezentuje ve své umělecké praxi maďarský performer Viktor Szeri, jehož oceněná taneční inscenace Fatigue bude součástí Y Events, akce z experimentální dramaturgické řady Divadla X10 pohybující se na hranách divadla a vizuálního umění. Komponovaný večer nese titul Y: Sweat and Fire. V Alfredovi ve dvoře mohou diváci navštívit vizuální performance kolektivu PYLReality Surfing, která nabízí pohled na alternativní model soužití lidí a neživých entit. V neposlední řadě ovládne prostor ARCHY+ výrazná osobnost nejmladší generace, slovenský hudebník, filmový a divadelní režisér Adam Dragun a jeho přátelé. Večer složený z Dragunovy lecture performance a jeho krátkého filmu PRCAT, ve kterém se mu postupně podaří vlastní prarodiče rozpovídat o zážitcích z mládí, vyvrcholí festivalovou párty a opravdovou oslavou desátých bazaarovských narozenin.

V programu festivalu návštěvníci najdou i Sobotní Bazaar, dříve jádro a srdce festivalu, nyní již samostatnou akci, která je spojena s workshopem dávání a přijímání zpětné vazby pod vedením Rivcy Rubin a Charlese Laudera. Sobotní Bazaar se uskuteční odpoledne 23. března v Alfredu ve dvoře a prostor bude patřit mladým umělcům/umělkyním a ukázkám z jejich připravovaných děl. Setkání s publikem, laickým i odborným, je v jejich tvůrčím procesu může posunout dál a dává příležitost k otevřené diskuzi. Prostor pro zpětnou vazbu se naskytne i v rámci work-in-progress performativní procházky Doroty Michalak a Alice Minar v okolí Löwitova mlýna v Libni. Poslední součást festivalu pak bude přímo spojena s „odvážnými tvůrci a tvůrkyněmi“, kteří chtějí s publikem sdílet své praxe, metody, inspiraci, témata, respektive všechno to, co předchází finálnímu dílu. Formou mini workshopů, performativního pikniku, diskuzí i prezentací se otevřou ke Sdílení svých odvážných praxí.

Desátý taneční a divadelní Bazaar Festival proběhne od 15. do 25. března 2024. Program festivalu proběhne v PONCI – divadle pro tanec, Divadle X10, Alfredu ve dvoře, ARŠE+ a na dalších místech v Praze. Vstupenky jsou k zakoupení na platformě GoOut.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments