Taneční inscenací roku je Collective Loss of Memory od DOT504

Taneční inscenací loňského roku je představení Collective Loss of Memory souboru DOT504. Cenu pro nejlepší tanečnici roku získala Martina Hajdyla Lacová za mimořádný výkon v inscenaci SuperNaturals, přičemž zvítězila s výrazným bodovým rozdílem. Prestižní oborová ocenění udílená v rámci festivalu Česká taneční platforma předali pořadatelé v neděli večer.

Cenu za světelný design získal Adam Uzelac za práci na Phrasing the Pain souboru 420PEOPLE. Odbornou porotu tvořilo pět domácích a šest zahraničních expertů, kteří přijeli ze Švédska, Nizozemska, Itálie, Dánska, Británie a Slovinska.

Vítězné představení Collective Loss of Memory získalo také cenu diváka. Inscenaci připravili choreografové Jozef Fruček a Linda Kapetanea, kteří pro skupinu pracují už delší dobu. Oceněné představení se zabývá lidskou touhou po násilí a zabíjení. Porotci ocenili zejména to, že se dílo zabývá sociálním a politickým děním a velmi jemně dokáže manipulovat publikem, které až z poslední scény zjistí, odkud vše pochází.Fruček a Kapetanea do svého projektu vybrali pět tanečníků z více než pěti set, kteří se přihlásili do mezinárodního konkurzu. Silné mužské osobnosti se na scéně provokují verbálně i fyzicky, předvádějí i extrémně akrobatický pohyb a přebíjejí jeden druhého silou, která se snadno přetaví v nesmyslné až extrémní násilí.

Lacová porotu zaujala neuvěřitelnou přesností pohybu a obrovskou výrazovou škálou. „Svou osobností a energií bourá hranice představitelného,“ konstatovali porotci.

Letošní ceny pro vítěze navrhla a vyrobila umělecká skupina Posedlí. Cena představuje přerod tanečníka z dřeva do vybroušeného diamantu a navíc ztělesňuje motto festivalu „Posouvání hranic“.

Česká taneční platforma, která vždy na jaře hodnotí uplynulou sezonu současného tance a pohybového divadla, letos vstoupila do třetího desetiletí. Letos porota vybrala deset inscenací, které mohli diváci zhlédnout během čtyř dnů na pěti pražských scénách. Většina představení byla vyprodána ještě před začátkem festivalu.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky