Tanečníci nastudovali poctu ping-pongu, uvedou ji na festivalu Tanec Valmez

Český taneční soubor 420PEOPLE nastudoval pod vedením Jo Strømgrena, uměleckého šéfa úspěšné norské Jo Strømgren Kompani, jeho známou choreografii Taneční pocta ping-pongu. Premiéru uvede 6. června na festivalu Tanec Valmez, který se ve Valašském Meziříčí uskuteční první červnový víkend. Vystoupí na něm i členové Baletu Národního divadla v Praze či soubor baletu Národního divadla moravskoslezského.

Sami členové souboru Jo Strømgren Kompani 5. června uvedou choreografii Taneční pocta fotbalovému umění. Dílo, které se setkalo s nadšeným ohlasem a vyprodává divadla po celém světě.Součástí doprovodných programů 8. ročníku festivalu jsou i taneční workshopy či seminář na téma současný tanec u nás i ve světě.

Soubor 420PEOPLE už na předchozích ročnících festivalu vystupoval se svými úspěšnými choreografiemi Small Hour, B/olero, Neen-Ya či Wind-up. Skupinu založili v roce 2008 Václav Kuneš a Nataša Novotná – bývalí dlouholetí členové Nederlands Dans Theater Jiřího Kyliána. Spolupracují se zahraničními choreografy a v souboru angažují i zahraniční tanečníky.

Jo Strømgren Kompani vznikla v roce 1998. Proslavila se mimořádným pohybovým stylem, výraznou divadelní imaginací a vzácným spojením experimentu a srozumitelnosti, což oceňují diváci i kritika. V Česku několikrát hostovali na festivalu 4+4 dny v pohybu, kde uvedli i svou Taneční poctu fotbalovému umění.

„Udržet soubor v kondici, kontextu a kontaktu s okolním světem, nejen tím tanečním, nám nastudování Taneční pocty Ping-pongu umožňuje v míře nejvyšší. O životě kolem tvorby a o spolupráci by měla vyprávět loutka, která je tentokráte hlavním aktérem našeho tanečního představení. „V původní verzi ji pro Jo Strømgrena vyrobili v Oslu jeho čeští přátelé, loutkáři,“ řekla k chystané premiéře Nataša Novotná.

Tanec Valmez nabízí představení pod širým nebem na nádvoří valašskomeziříčského zámku. Ode dneška na zámku minulé ročníky festivalu připomíná výstava fotografií. Snímky zachycují i přípravu na nadcházející ročník a umělce, kteří na něm vystoupí.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky