Termín podávání žádostí na COVID kultura II je prodloužen, podnikatelé žádají 517 milionů

V druhé výzvě programu COVID kultura podali podnikatelé 662 žádosti v objemu 287 milionů korun. Výzvu otevřelo ministerstvo průmyslu (MPO) 23. října. K 19. listopadu kromě podnikatelů ještě podaly 3833 žádostí osoby samostatně výdělečně činné, pro něž program nabízí jednorázovou podporu 60.000 korun. OSVČ žádají vcelku o 230 milionů korun. Údaje zveřejnilo MPO na twitteru. Uvedlo také, že příjem žádostí je pro velký zájem prodloužen do 22. prosince.

Ilustrační foto (zdroj freepik.com)

Dříve MPO uvádělo, že žádat o podporu je možné do konce roku. Na webu MPO nyní doplnilo, že o jednorázovou podporu pro OSVČ mohou požádat také umělci nebo umělecko-technické profese, kteří na území ČR mají pouze přechodný pobyt a jde o podnikatele EU. „U těchto podnikatelů dojde k začlenění do programu,“ uvádí MPO.

Program COVID kultura měl původně umožnit podnikatelům v kultuře žádat o peníze za zbytečně vynaložené náklady. Kritizovali ho ale zástupci firem z hudebního průmyslu a také filmoví distributoři a producenti za to, že mnozí z něj čerpat nemohou. Z 900 milionů korun určených na podporu pro ně se tak v první výzvě, i když byla prodloužena, vyčerpalo jen asi 135 milionů korun.

Ministerstvo průmyslu ve spolupráci s ministerstvem kultury proto připravilo druhou výzvu, kde je k dispozici přes 750 milionů korun. O dotaci mohou žádat podnikatelé v kultuře i jednotlivci v uměleckých a odborných umělecko-technických profesích. Ti budou moci dostat jednorázově 60.000 korun. Firmám bude možné hradit náklady až do deseti milionů korun.

OSVČ ve druhé výzvě podaly k 19. listopadu 3833 žádostí za 230 milionů korun, 93 jich úředníci vrátili k doplnění, 3271 žádostí je „v procesu hodnocení“. Podnikatelé podali 662 žádosti za celkem 287 milionů korun, deset je vráceno k doplnění a 402 jsou rozpracovány.

Z programu mohou divadla, hudební kluby, odborné technické profese i neziskové organizace profesionálně podnikající v kultuře dostat příspěvek na marně vynaložené výdaje za přesunuté či zrušené kulturní akce a kontinuální činnost v kultuře. Konkrétně na takové aktivity, které byly kvůli mimořádným opatřením vlády v souvislosti s koronavirem od jara výrazně limitovány a omezeny jsou nadále. Podnikatelé tak mohou uplatnit marně vynaložené výdaje v období od 1. října 2019 do 20. listopadu 2020, a to i včetně režijních nákladů.

0 0 vote
Ohodnoťte článek

Mohlo by vás zajímat


0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments