Terry Gilliam v opeře

Americký filmový režisér Terry Gilliam (1940) se rozhodl, že bude poprvé režírovat operu. V londýnské English National Opera nastuduje Faustovo prokletí od Hectora Berlioze. Americký režisér je znám především svými výtvarně výraznými a nákladnými filmy jako Brazil či naposledy Imaginárium Dr. Parnasse.

Umělecký režisér Anglické národní opery John Berry ocenil Gilliamovu “úžasnou imaginaci”, ale také připomněl, že režisér nebude mít v opeře tolik prostředků, jako u filmu. Dodal ale, že Gilliam je zvyklý pracovat i s omezeným rozpočtem – jako člen slavné komediální skupiny Monty Python v sedmdesátých letech.


Humorného ducha Monty Pythonů Terry Gilliam nezapřel, když vysvětloval svůj operní projekt. “Říkal jsem si: budeme inscenovat operu, která nebyla příliš úspěšná. A když to nebude fungovat, hodíme to na Berlioze.”

Terry Gilliam v minulosti odmítl i operní režírování v milánské La Scale nebo ve Veroně. Teď ale změnil názor.”Z filmování se stala náročná a nepříjemná činnost a každý mě tak dlouho nutil do opery, že jsem si řekl, že možná teď je ten správný čas.”

První z deseti plánovaných představení Berliozova Faustova prokletí v režii Terryho Gilliama chce English national Opera uvést 4. května 2011.

Mohlo by vás zajímat


1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
drumfire

Úžasná volba – to by stálo za výlet do Londýna. Fantázia akou disponuje Giliam je zriedkavá a fascinujúca.