Terry Gilliam v opeře

Americký filmový režisér Terry Gilliam (1940) se rozhodl, že bude poprvé režírovat operu. V londýnské English National Opera nastuduje Faustovo prokletí od Hectora Berlioze. Americký režisér je znám především svými výtvarně výraznými a nákladnými filmy jako Brazil či naposledy Imaginárium Dr. Parnasse.

Umělecký režisér Anglické národní opery John Berry ocenil Gilliamovu „úžasnou imaginaci“, ale také připomněl, že režisér nebude mít v opeře tolik prostředků, jako u filmu. Dodal ale, že Gilliam je zvyklý pracovat i s omezeným rozpočtem – jako člen slavné komediální skupiny Monty Python v sedmdesátých letech.


Humorného ducha Monty Pythonů Terry Gilliam nezapřel, když vysvětloval svůj operní projekt. „Říkal jsem si: budeme inscenovat operu, která nebyla příliš úspěšná. A když to nebude fungovat, hodíme to na Berlioze.“

Terry Gilliam v minulosti odmítl i operní režírování v milánské La Scale nebo ve Veroně. Teď ale změnil názor.“Z filmování se stala náročná a nepříjemná činnost a každý mě tak dlouho nutil do opery, že jsem si řekl, že možná teď je ten správný čas.“

První z deseti plánovaných představení Berliozova Faustova prokletí v režii Terryho Gilliama chce English national Opera uvést 4. května 2011.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments