Těžištěm druhé sezóny Atria na Žižkově je hudba českých autorů

Komorní řada, kterou loni poprvé uvedlo pražské Atrium na Žižkově, si okamžitě získala své publikum. V rámci druhé sezóny Atrium oslovilo špičkové české soubory i nadějné začínající umělce a nabídne čtyři koncertní setkání s komorní hudbou. Půjde o díla zejména českých skladatelů. Poslední koncert série se pak stane součástí oslav 40 let Atria na Žižkova a Roku české hudby 2024.
Belfiato Quintet (zdroj Atrium na Žižkově)
Belfiato Quintet (zdroj Atrium na Žižkově)

Koncept komorní řady vychází z širší hudební dramaturgie Atria na Žižkově, která myslí na všechny hudební žánry a období. Vedle dalších tematických řad tak skvěle reprezentuje doslova velkou a lety prověřenou hudbu pro komorní publikum vyhledávající kvalitní interpretaci tradičních hudebních kusů. Pro jejich předvedení oslovuje špičkové české soubory a interprety, začínající umělce a výrazné sólisty. Jak doplňuje dramaturgyně komorní řady Nikola Štefková: “Těžištěm druhé sezóny je hudba českých autorů, připojíme se tak k oslavám nadcházejícího Roku české hudby. U dvou koncertů se mohou návštěvníci kromě brilantní hry těšit také na komentář samotných interpretů, kteří posluchačům přiblíží uváděný repertoár. Kromě zavedených jmen chceme v komorní řadě dávat příležitost vycházejícím talentům, o kterých v budoucnu jistě hodně uslyšíme.”

Druhou sezónu zahájí zářijový koncert klavíristy Tomáše Vrány, kterého odborná kritika označuje za jednoho z nejzajímavějších klavíristů současné mladé generace. Uslyšíte skladby Domenica Scarlattiho, Ference Liszta nebo soudobého japonského skladatele Takashiho Yoshimatsu.

O dva měsíce později dorazí komorní soubor Belfiato Quintet, ve kterém se sešli špičkoví hráči předních českých orchestrů. Belfiato nachystá setkání se zásadními díly českých skladatelů z přelomu 19. a 20. století. Uslyšíte skladby pro dechové nástroje od Leoše Janáčka, Josefa Bohuslava Foerstera a Pavla Haase.

Třetí koncert bude kompletně věnován komorní hudbě z pera Antonína Dvořáka, nad kterou se potkají houslový virtuos Jiří Vodička s klavíristou Davidem Marečkem. Umělecké dráhy obou hudebníků se protínají v České filharmonii, kterou David Mareček od roku 2010 vede a Jiří Vodička zde působí jako koncertní mistr. Pro tento večer si společně odskočí z Rudolfina na Žižkov a nebude chybět ani erudovaný úvod. Posluchači se tak budou moct ponořit nejen do Dvořákovy hudby, ale také do příběhu skladatelova života.

Leoš Janáček se na programu Komorní řady objeví ještě jednou, tentokrát spolu s Bedřichem Smetanou a Bohuslavem Martinů, jejichž komorní skladby uvede Ševčík Quartet na závěrečném dubnovém koncertu. Tento soubor vznikl v roce 2020 a jeho čtyři členové přináší do české hudby mladou krev nastupující generace hudebníků. Tento večer bude zároveň součástí oslav 40 let výročí Atria na Žižkově. Vstupenky na koncerty jsou dostupné v síti GoOut, včetně abonmá, jež Atrium nabízí za výhodnou cenu a které kromě slevy na vstupenky zahrnuje uvítací nápoj a garantované místo v sále.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments