Thomas Hampson v Příbrami

Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram, který se uskuteční od 4. května do 6. června, přivede do Příbrami jednoho z nejuznávanějších světových barytonistů. Vystoupení Thomase Hampsona už 46. ročník festivalu v neděli 4. května zahájí. V české premiéře zazní Cigánské melodie Antonína Dvořáka v orchestrální úpravě současné české skladatelky Sylvie Bodorové. O úpravu Cigánských melodií do orchestrální podoby požádal Thomas Hamson Sylvii Bodorovou před dvěma lety. Písňový cyklus pak v této úpravě zazněl v únoru loňského roku na Hampsonově turné s komorním souborem Wiener Virtuosen, ovšem pouze v Itálii, Švýcarsku a Rakousku; příbramský koncert tedy bude premiérou této úpravy u nás. Večer pak doplní mimo jiné Dvořákova Česká suita a Haffnerova symfonie Wolganga Amadea Mozarta. V čele Komorní filharmonie Pardubice stane Marek Štilec, přizvána je i harfenistka Kateřina Englichová.

Následujících pět festivalových koncertů připomene nejen 110. výročí mistrova úmrtí, ale především svou koncepcí, shrnutou v motu „Na struně vzpomínek“, se zastaví u jednotlivých životních etap Antonína Dvořáka.Folklorní inspirace je těžištěm koncertu věnovaném lidovému tanci Furiant, který se představí jak v původní podobě – hrané, zpívané i tancované (v podání mladých klavíristů nastupující generace Karla Vrtišky a Terezie Fialové společně s folklorním souborem Jaro), tak zároveň přetavené perem a hudební imaginací Antonína Dvořáka do podoby jeho Slovanských tanců. Dvořákova studia na varhanní škole připomene varhanní recitál příbramské rodačky Michaely Káčerkové, působení v orchestru Prozatímního divadla pak koncert Doležalova kvarteta. Pobyt v Americe připomene koncert soudobých spirituálů a gospelů v provedení skupiny T´n´T a Let´s go, období velmi citově vypjaté, spojené se smrtí skladatelových blízkých, pak bude zastoupeno oratoriem Stabat mater. Jako sólisté tohoto závěrečného koncertu jsou ohlášeni Alžběta Poláčková, Markéta Cukrová, Richard Samek a David Nykl, Karlovarský symfonický orchestr bude řídit Tomáš Brauner, přizván je též Moravský komorní sbor.

Součástí festivalu jsou dvě doprovodné akce: seznámení se s žánrem opery zprostředkuje dětem z příbramských základních škol projekt Divadla J. K. Tyla v Plzni O Rusalce, příbramský městský orchestr, složený z žáků a profesorů základních uměleckých škol, pak zahraje v rámci koncertu Open air na pódiu v Hořejší oboře nejširšímu příbramskému publiku. Další koncerty se uskuteční v Divadle Antonína Dvořáka v Příbrami, v kostele sv. Jakuba a v sále Galerie Františka Drtikola. Pořadatelem festivalu je Město Příbram.
www.hfad.cz

Foto archiv, Jiří Kubík

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na