Tomáš Brauner: Zájem o českou hudbu v Japonsku trvá

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se na svém lednovém turné v Japonsku přesvědčil, že zájem o českou hudbu je v této zemi stejný jako před lety. Podle šéfdirigenta Tomáše Braunera koncerty, které se vedle hlavního města Tokia uskutečnily ve městech Sapporo, Fukui a Nišinomija, ukázaly, že místní mají českou klasickou hudbu rádi a vyznají se v ní.
Tomáš Brauner (foto Lenka Hatašová)
Tomáš Brauner (foto Lenka Hatašová)

„Japonci hodně slyší o Praze a naší krásné přírodě. To je natolik ovlivňuje, že milují českou hudbu, chodí na ni a svým způsobem nás podporují. Je to pro mě fascinující věc. Věřím, že tomu tak není jenom v Japonsku, ale tam je ten obdiv největší,“ uvedl Tomáš Brauner.

Dirigent Tomáš Brauner ocenil věrnost japonských posluchačů, kteří netleskají po větách a dodržují zákaz focení během vystoupení. „Jejich zájem se projevuje i po koncertech. FOK do Japonska jezdí už léta a místní fanynky a fanoušci čekají na konkrétní hudebníky, aby se s nimi mohli vyfotit. Je to komunita, která nás sleduje,“ řekl.

Tomáš Brauner se o kladném vztahu Japonců k české kultuře na turné přesvědčil během letu ze Sappora do Tokia, kde se dal do řeči s jedním spolucestujícím. „Byl to chemik, který jako malý hrál na violoncello. Říkal, že má rád Osmou symfonii Antonína Dvořáka i jeho Slovanské tance a má doma nahrávky s Karlem Ančerlem. Zatímco jsme si povídali, objednal si přes e-shop naše poslední nahrávky s tím, že až dorazí domů, bude je tam už mít.“

Pražský rodák Tomáš Brauner byl v zemi vycházejícího slunce naposledy před třiadvaceti lety. Japonsko se podle něj za tu dobu změnilo. „Uvědomil jsem si, že na bývalých rušných třídách bylo ticho. Všichni mají hybridní vozy, žádná kriminalita, vše funguje, rychlovlak Šikansen jezdí s maximálním zpožděním devět sekund,“ konstatoval.

Turné nabídlo převážně česká díla Symfonie č. 9 Z nového světa, Legendy a Koncert pro violoncello Antonína Dvořáka a Mou vlast Bedřicha Smetany. Program doplňovaný Klavírním koncertem č. 2 Sergeje Rachmaninova vedení Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK stavělo s ohledem na přání hostitelů.

Japonské turné 2024 Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK s šéfdirigentem Tomášem Braunerem (foto Kurt Neubauer & Jakub Pavluš)
Japonské turné 2024 Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK s šéfdirigentem Tomášem Braunerem (foto Kurt Neubauer & Jakub Pavluš)

Jeden ze tří koncertů Pražských symfoniků v Tokiu vedl legendární japonský dirigent Ken-Ichiro Kobayashi. FOK vyráží do Japonska pravidelně již tři desítky let. Při svých zájezdech orchestr spolupracuje s místními sólisty. Nyní jimi byli violoncellista Yuya Okamoto a klavírista Tomoharu Ushida. Část členů orchestru odehrála zahajovací koncert Roku české hudby v Japonsku na velvyslanectví České republiky v Tokiu.

Dva koncerty absolvoval FOK také v Jižní Koreji, kde se podle Braunera posluchači projevují jinak než v Japonsku. „Japonci dají najevo, že se jim to líbilo, dlouhotrvajícími ovacemi po vystoupení, Korejci byli nadšení ještě dříve, než zazněl první tón,“ konstatoval dirigent.

Brauner je šéfdirigentem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK od sezony 2020/2021 . V letech 2018 až 2021 byl šéfdirigentem Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně a hlavním hostujícím dirigentem Plzeňské filharmonie. V letech 2013 až 2018 zastával funkci šéfdirigenta Plzeňské filharmonie. V letech 2014 až 2018 působil též jako hlavní hostující dirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Praze. Pravidelně spolupracuje s předními symfonickými orchestry a operními domy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments