Tomáš Jamník vystoupí s orchestrem Akademie komorní hudby a Václavem Luksem

V rámci cyklu Komorní hudba FOK se 23. dubna 2024 v kostele sv. Šimona a Judy koná koncert orchestru Akademie komorní hudby, na kterém sólově vystoupí umělecký vedoucí tělesa, violoncellista Tomáš Jamník. Hudbu Johanna Sebastiana Bacha, jeho syna Wilhelma Friedemanna Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta a Josefa Myslivečka bude dirigovat Václav Luks.
Akademie komorní hudby (foto Petra Hajská)
Akademie komorní hudby (foto Petra Hajská)

Akademie komorní hudby slaví příští rok deset let od svého založení a jsem moc rád, že se nám daří rozvíjet hudební nabídku jak pro stipendisty, tak pro posluchače. Tentokrát se chceme ponořit do autentické interpretace a nalézt v ní zdroje inspirace. Osobně se těším na provedení Myslivečkova violoncellového koncertu, který překvapuje svou zpěvností a technickou náročností,“ řekl Tomáš Jamník.

Tomáš Jamník, uznávaný interpret klasické i soudobé hudby je znám i jako iniciátor hudebních projektů. V jeho hře je obzvlášť oceňována důkladná znalost přednášené skladby, práce s detaily a vřelá hudební komunikace s publikem. Od roku 2015 působí jako umělecký vedoucí Akademie komorní hudby. V roce 2019 se stal uměleckým ředitelem Ševčíkovy akademie. V roce 2023 dokončil svůj půlroční pobyt v USA v rámci Fulbright-Masarykova stipendia, díky kterému měl možnost přednášet a vystupovat v New Yorku a dalších amerických státech. Od podzimu 2024 se stane profesorem Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.

Akademie komorní hudby propojuje české a německé hudební prostředí a mladým talentům poskytuje vzdělávání v oboru komorní hry. Výuka je realizována formou projektů, během kterých stipendisté připraví společně s lektory program, jenž je v závěru proveden na několika koncertech. Akademie každoročně poskytuje vybraným studentům stipendia.

Před koncertem se v kostele od 18:15 hodin koná setkání s umělci, které moderuje dramaturg Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Martin Rudovský, který zároveň zve posluchače na koncert: „Violoncellista Tomáš Jamník zavítá i do jarní části sezóny FOK. Ovšem pozor: Jamník je, jak se psávalo ve starých slovnících, také organizátor hudebního života, přičemž jedním ze sladkých plodů jeho snah je Akademie komorní hudby a její orchestr, plný mladých špičkových českých a německých hudebníků. Bude jim tedy maximálně svědčit, stejně jako milým posluchačům, večer plný Bacha, Mozarta a Myslivečka. Nu a kde je Josef Mysliveček, je i Václav Luks, který s orchestrem program, ve kterém plynule baroko přechází v klasicismus, nastuduje.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments