Tradiční festival sborového zpěvu Svátky písní Olomouc se blíží

V termínu od 29. května do 1. června 2024 se Olomouc již po jedenapadesáté stane dějištěm Mezinárodního festivalu pěveckých sborů Svátky písní Olomouc.
Soutěž Mundi Cantant 2023: Sbor Kajetán (zdroj Svátky písní Olomouc)
Soutěž Mundi Cantant 2023: Sbor Kajetán (zdroj Svátky písní Olomouc)

Do Olomouce se na pěvecké soutěže v letošním roce chystá přes tisíc zpěváků a další stovky budou vystupovat v rámci doprovodných akcí. Festival se nejprve podívá do městských částí Slavonín a Chválkovice, kde se představí někteří účastníci mezinárodních soutěží MUNDI CANTANT a VOCALIS BELLUS. Během pěveckého podvečera ve slavonínské sokolovně ve středu 29. května 2024 vystoupí od 18:00 hodin dětský pěvecký sbor z Ústí nad Labem Chorea pueri ustensis, brněnský pěvecký sbor Divočáci a vokální ansámbl Vocallica z nedalekého Šternberka. Čtvrteční odpoledne 30. května 2024 budou mít návštěvníci možnost navštívit chválkovickou sokolovnu, kde zazpívá olomoucký dětský sbor Andromeda z BoDo centra a jejich němečtí kolegové z Oberstufenchor des Geschwister-Scholl-Gymnasiums. Ještě téhož dne se do olomoucké Reduty opět vrátí plzeňský dětský pěvecký sbor opery DJKT – Kajetán, loňský absolutní vítěz festivalu a také vítěz Ceny publika. Sbor vystoupí v 18:00 hodin v rámci Slavnostního zahajovacího koncertu festivalu ve společnosti jednoho z aktuálně nejlepších mládežnických sborů v České republice, Smíšeného pěveckého sboru KOS Pedagogické školy Litomyšl.

Po úvodních koncertech se od pátečního rána 31. května 2024 bude soutěžit, a to nejprve v dětských kategoriích a poté v mládežnických. Páteční blok Mezinárodní soutěže pěveckých sborů MUNDI CANTANT završí vystoupení vokálních ansámblů. V sobotu poměří své kvality převážně sbory dospělé. Soutěžní vystoupení jsou veřejnosti přístupná zcela zdarma. Uskuteční se v pátek a v sobotu v sále Reduta MFO (Horní náměstí) a v sobotu také v aule Filozofické fakulty Univerzity Palackého (ul. Křížkovského 10).

K oslavám Roku české hudby 2024 se festival připojí především dvěma koncerty. Oba budou zakončením pěveckých workshopů. V pátek 31. května se publiku v sále Reduta představí od 20:00 hodin dospělé sbory ženské, mužské a smíšené, v rámci koncertu Pocta českým tvůrcům, který nabídne pestrý program s českou tvorbou. Vystoupí Spevácky zbor slovenských učiteľov, Smíšený pěvecký sbor Smetana – Hulín, Pěvecký sbor Canticum – Ostrava a další přihlášené dospělé sbory pod vedením sbormistrů Lenky Poláškové, Jurije Galatenka a Štefana Sedlického.

Na Mezinárodní den dětí v sobotu 1. června 2024 se uskuteční doprovodná akce Festival dětem aneb (nejen) svátek písní a pohádek. Během dne se na Horním náměstí vystřídají sborová, divadelní a taneční vystoupení, od 13:30 hodin je pro děti připraven hudební pořad s písněmi Pavla Nováka a se soutěžemi. Akce vyvrcholí koncertem spojených dětských sborů od 16:00 hodin v sále Reduta. Návštěvníci jsou zváni na premiéru cyklu pohádkových písní Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka v aranžmá pro dětské sbory a orchestr. Úpravy oblíbených písní festival objednal u mladého nadějného aranžéra a skladatele Martina Kudrny. Můžete se těšit na písně z pohádek Ať žijí duchové, Lotrando a Zubejda, Tři bratři a další. Provedení se ujmou renomované dětské sbory ze ZUŠ Campanella a BoDo centra společně se soutěžními sbory, které doprovodí orchestr ZUŠ OPEN Olomouckého kraje a Komorní orchestr Iši Krejčího pod vedením Tomáše Kláska.

Festival Svátky písní Olomouc uzavře tradiční přehlídka nejlépe hodnocených soutěžních sborů. Soutěž o absolutního vítěze soutěže MUNDI CANTANT započne v 19:30 hodin opět v sále Reduta a nabídne to nejlepší z festivalové soutěže.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments