Tradiční prolog festivalu Dny Bohuslava Martinů je k dispozici online

Tradiční prolog festivalu Dny Bohuslava Martinů ve Španělském sále Pražského hradu nemohl proběhnout na konci listopadu z důvodů vládních opatření. Nyní Hudba hradní stráže a Policie ČR program koncertu nahrála a je k dispozici online. Připojil se tak k dalším koncertům festivalu, které jsou na stránkách Nadace Bohuslava Martinů přístupné ke zhlédnutí po celý rok.

Hudba hradní stráže a Policie ČR (foto Vladimír Kroupa)

Koncert Hudby hradní stráže a Policie ČR měl zahájit festival Dny Bohuslava Martinů. Situace bohužel živé provedení programu neumožnila a k nahrávce, která byla právě zveřejněna, se členové dechového orchestru pod vedením plk. MgA. Václava Blahunka, Ph.D. sešli koncem ledna ve své zkušebně.

Z díla Martinů orchestr provedl upravené části z baletu Špalíček. Zahrál také zřídka uváděný Koncert pro trombón a vojenský orchestr Nikolaje Rimského-Korsakova, ve kterém se sólového partu ujal por. Vít Kořínek. Na programu byly také pozoruhodné skladby repertoáru pro dechový orchestr, Concertante Čechoameričana Václava Nelhýbla a Lincolnshire Posy Australana Percyho Graingera.

Hudba hradní stráže a Policie ČR (foto Vladimír Kroupa)

Další festivalové koncerty proběhly v prosinci také online formou. V Sále Martinů Lichtenštejnského paláce před kamerami vystoupili houslista Bohuslav Matoušek, klavírista Miroslav Sekera, Smetanovo trio, klarinetistka Kateřina Soukalová, violoncellista Petr Nouzovský a klavírista Ivo Kahánek. Zahráli také vítězové Soutěže Nadace Bohuslava Martinů 2019, klavírista Matouš Zukal a smyčcové Duo Bohémo. Záznamy všech koncertů jsou volně přístupné ke zhlédnutí na ZDE.

Loňský ročník interpretační soutěže se rovněž nemohl konat v rámci festivalu a byl přesunut na 12. – 14. února. Pořadatelé plánují soutěž za zvláštních prostorových a hygienických opatření v tomto termínu uskutečnit. Soutěží hráči na flétnu, klarinet, trubku a cembalo a povinným repertoárem jsou skladby Martinů pro tyto nástroje. Koncert vítězů 14. února bude také zaznamenán a zveřejněn na webu Nadace Bohuslava Martinů, která soutěž i festival pořádá již 26 let s cílem propagovat dílo slavného poličského rodáka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments