Tři stovky lidí přišly do Rudolfina vzdát hold Jiřímu Menzelovi

Asi tři stovky lidí se do odpoledne přišly do pražského Rudolfina rozloučit s režisérem Jiřím Menzelem, který zemřel 5. září ve věku 82 let. Květinu a vzpomínku mu dnes přišli věnovat také jeho umělečtí kolegové či žáci, které pedagogicky vedl.
Jiří Menzel (zdroj ČSFD)

Režisér Jan Hřebejk řekl, že Jiří Menzel je pro něj někdo, jako jsou třeba Charles Chaplin, Miloš Forman nebo Pablo Picasso, jednoduše lidi, kteří jsou sami synonymem svého oboru. „Nechci to přehánět nebo být patetický, on sám nikdy patetický nebyl, neměl k tomu sklon, měl noblesu a možná trochu odstup a nerad něco přeháněl,“ řekl režisér.

„Když se řeklo v uplynulých 50 letech Jiří Menzel, byla to značka dobré kvality českého filmu i divadla, jak v pozici režiséra, tak v pozici herce. Jeho dílo je měřítkem toho, kam se dá dojít,“ doplnil. Osobně ho měl prý velmi rád, protože Menzel měl jemný humor, který mohl na někoho působit až odměřeně. „Mně ale mnoha radami v životě pomohl a do smrti mu za to budu věčný,“ řekl Hřebejk.

Do Rudolfina pořadatelé pouštějí příchozí maximálně po dvojicích a lidé se pak mohou ve foyeru podepsat do kondolenční knihy. Květiny pak mohou odkládat na místo připravené v parčíku před budovou. Mezi prvními květinovými dary byla kytice, kterou po 08:00 přinesl předseda Senátu Miloš Vystrčil. Později přibyly květiny od pražského primátora Zdeňka Hřiba, Poslanecké sněmovny, Úřadu vlády, FAMU, Filmového a televizního svazu (FITES) nebo sdružení Nedoklubko, které přinesli zástupci těchto institucí. Nedoklubko, které pomáhá rodičům předčasně narozených dětí, Menzel podporoval.

Prostranství před Rudolfinem vyplňuje výstava Rozmarná léta Jiřího Menzela, která ukazuje třeba plakáty k jeho filmům. Rudolfinum bude otevřené do 18:00.

Podle posledního Menzelova přání se nepočítalo s veřejným pohřbem. K pietnímu shromáždění se vdova Olga Menzelová rozhodla po velkém zájmu přátel, kolegů a fanoušků úspěšného filmaře.

V Rudolfinu se koná festival, který se k pietě také připojil a který v dnešním programu Menzelova oblíbeného Mozarta v podání hornisty Radka Baboráka věnuje zesnulému režisérovi. Jako přídavek navíc zazní suita, kterou na hudbu Jiřího Šusta, autora filmové hudby k Ostře sledovaným vlakům, složil Jiří Teml. „To bude překvapení pro publikum, zařadíme tuto skladbu, abychom u menzelovského tématu zůstali,“ řekl programový ředitel festivalu Jan Simon.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments