Třicetihodinový taneční maraton všednodenních intimních momentů začal, tanečnice mají u sebe litry vody

Navzdory teplému a slunečnému počasí, které mnohé žene když ne k vodě, tak aspoň do stínu, začaly dnes v 16 hodin tančit na piazzettě u Národního divadla dvě tanečnice. Češka Miřenka Čechová a Němka Sabine Seume zahájily svůj třicetihodinový taneční maraton, který by měl skončit až v pátek večer.

Sabine Seume a Miřenka Čechová (zdroj FB M. Čechové)

Představení Momentum, inspirované japonským tanečním uměním butó, chce nabídnout zamyšlení nad každodenní uspěchaností života. Umělkyně mají kvůli počasí připraveny litry vody, tanec butó se naštěstí vyznačuje jen velmi pomalými pohyby.

Piazzetta se proměnila v zabydlený pokoj s neviditelnými stěnami, v němž čas ubíhá jinak než ve skutečnosti. Protagonistky chtějí sobě i divákům ukázat, co všechno by člověk stačil prožít, kdyby dokázal překonat ubíhající čas. Před zraky procházejících návštěvníků zakoušejí maraton všednodenních intimních momentů, stejně jako extrémních okamžiků únavy a vyčerpání. V každou celou hodinu se mění téma, jemuž se příštích 60 minut umělkyně věnují. V 17:00 tak mohli diváci sledovat čaj o páté, v 18:00 garderobu, ve 20:00 je na programu večeře v japonském stylu. Od 01:00 do 06:00 bude tématem tance čas duchů a páteční 22. hodina má název Zpráva o vítězství.

Kolemjdoucí se mohou podle plánů performerek zapojit, zpomalit svou každodenní uspěchanost, naladit se na stejný rytmus nebo jen pozorovat a nechat plynout čas i pomalu se odvíjející příběh. V dnešním teplém počasí, které může být pro mnohé i trochu vyčerpávající, však většina diváků jen přihlížela a obdivovala úsilí a výdrž tanečnic.

Miřenka Čechová je jednou z nejvýraznějších představitelek tanečního a fyzického divadla, působí v Čechách i v zahraničí. Po absolutoriu klasického baletu na Taneční Konzervatoři v Praze vystudovala alternativní divadlo na DAMU a nonverbální divadlo na HAMU. Účinkovala ve více než osmnácti celovečerních inscenacích, často oceněných v zahraničí. Jako režisérka a choreografka vytvořila desítku celovečerních inscenací. Je spoluzakladatelkou divadelních skupin Spitfire Company a Tantehorse a mezinárodního festivalu Nultý bod.

Německá performerka, choreografka a pedagožka Seume studovala pod vedením choreografky Piny Bausch. Šest let strávila v Japonsku studiem tance butó. Po návratu do Německa založila skupinu Sabine Seume Company, v níž se oba dva vlivy prolínají. Seume propojuje moderní evropskou estetiku s východním uměním a svá tanečně divadelní představení tvoří ve spolupráci s experimentálními umělci různých žánrů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat