Trio Bohémo se zúčastní prestižní soutěže Melbourne International Chamber Music Competition

Český soubor Trio Bohémo se od 3. do 9. září 2023 zúčastní prestižní soutěže Melbourne International Chamber Music Competition (MICMC). Musica Viva Australia vybrala čtrnáct nejlepších skupin z celého světa. Čtrnáct souborů, které byly vybrány z více než šedesát soutěžících v předkole, bude soutěžit o cenový fond ve výši více než 150.000 dolarů, včetně hlavní ceny Monash University ve výši 30.000 dolarů.

Trio Bohémo (zdroj Kabuku Public Relations)
Trio Bohémo (zdroj Kabuku Public Relations)

Trio Bohémo vzniklo v roce 2019. Členy jsou Matouš Pěruška – housle, Kristina Vocetková – violoncello a Jan Vojtek – klavír. Navzdory tomu, že jsou všichni členové z České republiky, potkali se až během studií v maďarské Budapešti a krátce na to se rozhodli založit klavírní trio.

Již po několika měsících od svého založení obdrželi druhou cenu na prestižní soutěži Gianni Bergamo Award ve švýcarském Luganu. Na základě tohoto soutěžního úspěchu obdrželi pozvání ke spolupráci s italskou společností Le Dimore del Quartetto, která jim později udělila cenu ‘Soubor roku 2021‘. V létě 2021 obdrželi na ISA Festivalu v Rakousku ceny za nejlepší interpretaci díla Vídeňského klasicismu, Bohuslava Martinů a České soudobé komorní hudby. O pár dní později vyhráli Mezinárodní soutěž Filippo Nicosia Award v Itálii. V září 2021 trio vyhrálo první cenu a cenu publika na Mezinárodní soutěži Johannese Brahmse v Rakousku a v říjnu 2021 se stali vítězi mezinárodní soutěže Parkhouse Award v Londýně. V únoru 2022 byli hosty In Tune show v BBC Radio 3. V březnu 2022 získali první cenu a cenu za nejlepší provedení skladby S. Vainiunase na Mezinárodní soutěži Stasyse Vainiunase v litevském Vilniusu. O týden později získali v Německu na Mezinárodní soutěži Joseph Joachim druhou cenu (první cena nebyla udělena) a cenu za nejlepší provedení moderní skladby. V létě 2022 jim byla udělena cena pro nejlepší komorní soubor s klavírem na ISA Festivalu v Rakousku.

Pro sezónu 2022/2023 byli vybráni do programu Britten Pears Young Artist. Dále je čeká debut v londýnské Wigmore Hall, ve Stoller Hall v Manchesteru, v Budapešti v Solti Hall a představí se mimo jiné na festivalech jako je Shaldon Festival (Anglie), Classix Festival (Rumunsko) nebo na dalších koncertech v Německu, v Rakousku, v Itálii nebo v Anglii.

V minulé sezóně trio debutovalo ve vídeňské Musikverein a představilo se na mezinárodních festival jako například Pražské Jaro, Gent Festival van Vlaanderen (Belgie), Schwarzwald Musikfest (Německo) nebo Lago Maggiore Musica (Itálie).

Festival Melbourne International Chamber Music Competition, který byl založen v roce 1991 a nyní je velmi oblíbenou součástí melbournské kulturní krajiny, se koná každé čtyři roky s cílem vytipovat a vychovat novou generaci komorních souborů.

Soutěž je mezinárodně otevřena smyčcovým kvartetům a klavírním triím, jejichž členové jsou mladší 36 let, předchozí vítězové pocházejí ze zemí jako Německo, Izrael, Rusko, Dánsko a Velká Británie.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments