Trio Euterpé vydává debutové album
Album bylo realizováno, jak už název napovídá, souborem Trio Euterpé, což je nový hudební projekt v sestavě klasického klavírního tria. Soubor vznikl díky komornímu setkání tří mezinárodně etablovaných hudebníků, klavíristy Ondreje Olose, houslistky Olgy Šroubkové a violoncellisty Štěpána Filípka v květnu roku 2021. Původně jednorázová spolupráce se záhy rozvinula do stabilně fungujícího uměleckého ansámblu, který se profiluje jak v provádění skladeb klasických, tak modernějších.
Hudební skladatel Miloslav Ištvan (1928–1990) se narodil v Olomouci. Na brněnské JAMU vystudoval kompozici ve třídě Jaroslava Kvapila. V průběhu padesátých let dvacátého století se Ištvan kromě artificiální tvorby věnoval také aranžmá písní pro BROLN a soubor Julia Fučíka. Mimoto v té době začal vyučovat na JAMU. Začátkem let šedesátých byl jedním ze zakládajících členů tvůrčí skupiny A. V normalizačním období bylo uvádění Ištvanových skladeb značně omezeno, přesto zůstal kompozičně i pedagogicky velmi aktivní. Důležitou součástí Ištvanova profesionálního směřování byla také vědecká činnost. Výsledky svého tvůrčího bádání shrnul postupně do několika teoretických publikací, z nichž nejznámější zůstává Metoda montáže izolovaných prvků v hudbě. Ze skladeb, které do dnešních dnů přitahují interprety i posluchače se dají jmenovat například Odyssea lidického dítěte pro klavír, Violoncellová sonáta, Zatemněná krajina pro smyčcové kvarteto, oratorium Já Jákob, symfonické Hry. K těmto skladbám patří bezesporu i Trio pro klavír, housle a violoncello (1958). Jedná se o nadčasovou kompozici „bartókovského střihu“ plnou efektních rytmů, neotřelých barev i témat odkazujících k moravským lidovým písním.
„Nejpoetičtější ze všech hudebníků“ Franz Schubert (1797–1828) se narodil i zemřel ve Vídni. Díky kořenům svého otce, který pocházel z Vysoké v Jeseníkách, však měl silné vazby také k Moravě. Jádro jeho tvorby leží v písňové a komorní tvorbě, přičemž zkomponoval přes 600 písní! Nejširší světové veřejnosti je dosud dobře známá především jeho Symfonie č. 8 „Nedokončená“, Smyčcový kvartet č. 14 „Smrt a dívka“, Klavírní kvintet „Pstruh“ nebo hluboce dojímající modlitba Ave Maria. Nejprve jej v hudbě vzdělával otec, posléze studoval také v císařském konviktu, kde ho vedl mimo jiné proslulý Antonio Salieri. Přes svou pracovitost a popularitu si Schubert v průběhu svého krátkého života nedokázal najít odpovídající zaměstnání a postavení. Tíživá sociální situace mu však nebránila být skvělým společníkem – miloval život, vídeňské salony, alkohol a ženy. Možná i díky bohémskému hýření onemocněl syfilidou, která ho pak trápila až do konce jeho krátkého života. Obsahově velmi silné Klavírní trio č. 2 Es dur, op. 100 (1828) je jednou z posledních dokončených skladeb Franze Schuberta. Autor ji napsal k oslavě zasnoubení svého dlouholetého přítele Josefa von Spauna.
Obsah CD:
Miloslav Ištvan: Piano trio / Klavírní trio
1. Allegretto noc anima, poco rubato
2. Adagio balladico
3. Presto martellato
4. Maestoso
Franz Schubert: Piano trio No. 2 E-flat major, Op. 100, D. 929 / Klavírní trio č. 2 Es dur, Op. 100, D. 929
5. Allergro
6. Andante noc moto
7. Scherzo. Allegro moderato
8. Allegro moderato
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]