Trio Incendio získalo cenu Hanse Gála

Trio Incendio získalo prestižní cenu Hanse Gála, kterou uděluje Akademie věd a literatury v Mohuči společně s nadací Villa Musica. Členové poroty sdělili, že trio bylo zvoleno zejména díky „svému espritu, stylové přesvědčivosti a citlivosti, se kterou přistupují k interpretaci.“ Cena, jejíž součástí je i finanční obnos ve výši 10.000 eur, bude českému triu, které hraje od začátku svého působení ve složení Karolína Františová (klavír), Filip Zaykov (housle) a Vilém Petras (violoncello), udělena na galakoncertu 1. prosince, na němž trio uvede právě i jedno z děl skladatele Hanse Gála.
Trio Incendio (foto Vojtěch Havlík)
Trio Incendio (foto Vojtěch Havlík)

„Široká škála barev klavíristky se nádherně snoubí se zvukem smyčců. Interpretace tria svědčí o tom, že k duchu a textu skladatele vždy přistupují s nejvyšší odpovědností a svou fascinující uměleckou interpretací mají vzácnou schopnost odhalit věci skryté mezi řádky,“ stojí ve sdělení poroty. Jejími členy byli letos profesorka a mezzo-sopranistka Claudia Eder, violoncellista Julius Berger a umělecký ředitel nadace Villa Musica Alexander Hülshoff.

Trio Incendio (foto Vojtěch Havlík)
Trio Incendio (foto Vojtěch Havlík)

„Jsme nadšeni, že jsme byli vybráni jako držitelé této ceny. Vnímáme to jako ocenění naší dlouhodobé práce a způsobu, jakým přistupujeme k interpretaci. Snažíme se věnovat i méně hraným autorům a skladbám mimo těžiště triového repertoáru všech stylových období a naším cílem je jít ve své interpretaci co nejvíce do hloubky. Těšíme se, že náš repertoár obohatíme právě i o hudbu Hanse Gála,“ říká Vilém Petras, violoncellista souboru.

Trio Incendio (foto Vojtěch Havlík)
Trio Incendio (foto Vojtěch Havlík)

Cenu Hanse Gála uděluje od roku 2020 Akademie věd a literatury v Mohuči a nadace Villa Musica za účelem podpory komorních souborů nastupující generace. Cena je pojmenována po skladateli, muzikologovi a hudebním pedagogovi Hansi Gálovi (1890–1987), bývalém řediteli konzervatoře v Mohuči, z níž se později stala Hochschule für Musik a Konzervatoř Petera Cornelia. Po nástupu nacistů byl Hans Gál, který byl maďarsko-židovského původu, nucen opustit Německo. Až do “anšlusu” Rakouska žila rodina v těžkých podmínkách ve Vídni a v roce 1938 emigrovala do Velké Británie. V roce 1945 získal Hans Gál britské občanství a do roku 1955 vyučoval na Edinburské univerzitě. Jako skladatel po sobě zanechal rozsáhlé dílo.

Trio Incendio (foto Vojtěch Havlík)
Trio Incendio (foto Vojtěch Havlík)

Trio Incendio bylo založeno v roce 2016. Od svého založení se stalo laureáty cen na významných mezinárodních soutěžích včetně Haydnovy soutěže ve Vídni nebo Joachimovy soutěže ve Výmaru. Vystupovalo již na předních evropských pódiích jako jsou Wigmore Hall, Berlínská filharmonie nebo pražské Rudolfinum. V červenci se trio chystá na Verbier Festival ve Švýcarsku, jeden z nejprestižnějších světových festivalů, do jehož akademie bylo vybráno jako jeden ze dvou mladých souborů.

Trio Incendio (foto Vojtěch Havlík)
Trio Incendio (foto Vojtěch Havlík)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments