Týden s hudbou (10)

Co přinese tento týden
Uznávaní hráči klasické kytary zavítají v červenci do Mikulova na Břeclavsku. Kromě dvanácti koncertů nabídne 27. ročník Kytarového festivalu Mikulov i přednášky, tvůrčí dílny a výuku v mistrovských třídách. Výsledky své práce představí od neděle 7. července do 13. července také stavitelé koncertních nástrojů. V srpnu čeká milovníky klasické kytary další festival v Brně.

Desátý ročník letního festivalu klasické hudby Třeboňská nocturna nabídne od pondělí 8. do soboty 13. července hned pět držitelů cen Thálie. Na tradičních místech na zámku, na nádvoří městského úřadu, v kostele svatého Jiljí a také v Divadle J. K. Tyla se v Třeboni představí domácí i zahraniční interpreti včetně vítězů Pražského jara. Pozvání přijali například violoncellista Tomáš Jamník, slovenská flétnistka Simona Pingitzerová nebo Jihočeská komorní filharmonie s trombonistou Lukášem Moťkou a sopranistkou Annou Klamo, vítězkou Thálie 2011.V pondělí začne v Olomouci první ročník divadelně-operních představení s názvem Olomoucké barokní slavnosti. Příznivci umění se mohou těšit na barokní opery, ale i prohlídky města s barokní tematikou či výtvarné dílny pro děti. Hlavní centrum akce bude v atriu jezuitského konviktu Uměleckého centra Univerzity Palackého. Slavnosti potrvají do 19. července.

Alfred Brendel, Andrei Gavrilov, Paul Badura-Skoda a Ivan Moravec zavítají na pozvání mezinárodního institutu a festivalu Prague Music Performance do Prahy. Mezi 10. až 26. červencem vystoupí na sólových recitálech a přednáškách v historických prostorách paláců Národní galerie a HAMU. Zároveň v Salmovském paláci na Hradčanech budou vést masterclassy.

Ve středu 10. července vystoupí v Obecním domě americký jazzový trumpetista Wynton Marsalis. Koncert se pořádá v rámci festivalu Prague Proms.

Ve čtvrtek začíná letošní ročník Hudebního festivalu Znojmo, letos zacílený především na Claudia Monteverdiho. Vrcholem festivalu by se měla stát scénická koláž Combattimento – víra, láska, naděje, výběr ze 7. a 8. knihy skladatelových madrigalů v provedení sólistů a Czech Ensemble Baroque s Romanem Válkem.

V pátek 12. července se uskuteční poslední letošní koncert cyklu Musica Orbis 2013  ve Smetanově síni pražského Obecního domu. Pod vedením Christophera Bella vystoupí National Youth Choir of Scotland, který sdružuje nejlepší mladé zpěváky z celého Skotska. Sbor zařadil na program skladbu mladého velšského autora Paula Mealora Crucifixus, která v Praze zazní úplně poprvé.Letní slavnosti staré hudby letos poprvé přicházejí s novinkou v podobě festivalového preview s letním názvem Palazzo in festa (doslova „hodovní palác“). Od neděle 14. července se prostorami Clam-Gallasova paláce na Starém Městě ponesou římské fanfáry, barokní písně, tance a sonáty. Hudba bude znít na malebných nádvořích, schodišti zdobeném Braunovými plastikami i v nádherném Mramorovém sále. Během dalších sedmi večerů láká festival na koncerty evokující horký, hudbou prosycený Řím, a to v podání předních zahraničních i domácích interpretů v historických sálech Prahy.

České klavírní trio Eben Trio zamíří v příštích dnech na prestižní Verbier Festival. Stane se tak dosud jediným českým souborem, který se představí na 20. ročníku tohoto světově proslulého festivalu v rámci jeho festivalové akademie. Na Verbier Festival Academy bylo pozváno  na základě vítězství v mezinárodní soutěži komorních souborů “Concours de musique du Lyceum Club International de Suisse” ve švýcarském Lausanne (2012).

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Americká investiční společnost Kohlberg & Co převezme za 438 milionů dolarů (8,7 miliardy korun) výrobce hudebních nástrojů Steinway, který proslul především svými klavíry. Steinway & Sons již dříve oznámil, že hledá zájemce o koupi. Kohlberg za akcii zaplatí 35 dolarů, což je asi o 15 procent víc, než byla páteční závěrečná cena na burze. Transakce by měla být dokončena v tomto čtvrtletí a jejím výsledkem bude odchod společnosti z Wall Street.Praha
Hvězdou tohoto týdne byl
americký oscarový herec F. Murray Abraham, čeští diváci jej znají z jeho nejvýraznější role Salieriho ve filmu Miloše Formana Amadeus. Zavítal jak na hudební festival Prague Proms, tak na karlovarský filmový festival. V pražském Obecním domě se 3. července představil v nezvyklé roli zpěváka. Na koncertu zazněla v premiéře skladba Stevena Mercuria A Grateful Tail Symphony (Symfonie vděčné oháňky) a třiasedmdesátiletý Abraham zpíval přes mikrofon třetí část skladby, vyznání psa na konci života. Za dirigentský pult Českého národního symfonického orchestru se postavil sám autor skladby. Text vychází z prózy amerického spisovatele Eugena O’Neilla. Při provedení se však opět projevil nešvar příležitostného publika neznalého klasických koncertů, které své nadšení projevovalo i uprostřed skladby potleskem. Ve Varech o den později předal Abraham s kameramanem Miroslavem Ondříčkem uznávanému výtvarníkovi Theodoru Pištěkovi Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Slavnostní událost se odehrála v Karlovarském městském divadle a k Pištěkově poctě se promítal právě film Amadeus. Abraham kromě Oscara získal za roli Salieriho také Zlatý glóbus. Nešlo však o jedinou roli jeho kariéry, za padesát let herecké dráhy má za sebou úctyhodných několik desítek filmových, divadelních a televizních rolí, kupříkladu v shakesperovských divadelních hrách, ve filmech Jméno růže nebo Allenově Mocné Afrodité či v inscenaci Beckettova Čekání na Godota. Karlovarské publikum se mohlo těšit z Abrahamovy přítomnosti ještě týž den, kdy ve Velkém sále hotelu Thermal uvedl s Oliverem Stonem film Zjizvená tvář režiséra Briana De Palma.Regiony
Před bazilikou na Velehradě se ve středu 4. července konal slavnostní koncert, kterým vyvrcholil program tradičních katolických Dnů lidí dobré vůle 2013. Letos byly věnovány oslavám 1 150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Na koncertu vystoupil mimo jiné Jiří Pavlica s Hradišťanem a pěvci Simona Houda-Šaturová, Franco Vassallo, Roman Janál, Kai Rüütel a Petr Nekoranec.

Červencové a srpnové neděle zpestřuje ve Filipově na Děčínsku, v těsné blízkosti německých hranic, varhanní hudba. Už posedmé se zde koná mezinárodní festival Varhanní duchovní hudba. Letošním tématem je česká a německá hudba 18. a 19. století, fistival nabídne osm koncertů.

Operní pěvci z Moravského divadla v Olomouci, houslistka Gabriela Demeterová, ale i hudebníci z Polska, Maďarska a Slovenska zdobí sedmý ročník Klášterních hudebních slavností. Festival klasické vážné hudby se koná posedmé převážně na severu Moravy. Začal 16. června a potrvá do neděle 14. července, na programu má deset koncertů v osmi městech a obcích převážně Olomouckého, ale také Pardubického a Moravskoslezského kraje.

Výročí
40 let uplynulo
3. července od úmrtí významného dirigenta Karla Ančerla, který od roku 1950 vedl osmnáct let jako šéfdirigent Českou filharmonii.

50. narozeninyoslavila 4. července německá šansoniérka a herečka Ute Lemper.

Nedožité 75. narozeniny sbormistra Pavla Kühna si hudební veřejnost připomněla 7. července.

90. narozeniny oslaví 11. července sopranistka Ludmila Dvořáková, jedna z nejlepších wagnerovských a straussovských pěvkyň své doby, od roku 1960 angažovaná v berlínské Státní opeře. Úspěchy sklízela po celém světě, od La Scaly přes Covent Garden, wagnerovský festival v Bayreuthu až po newyorskou Met.
Foto Dorothea Bylica, archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat