Týden s hudbou (102)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden
Zahraničí 
Na pátek 17. a sobotu 18. dubna je ve Slovenském národním divadle naplánována první a druhá premiéra Adamova baletu Korzár. Inscenační tým tvoří Vasily Medvedev (choreografie a režie – podle Maria Petipy) s asistentem Stanislavem Fečem, Pavol Juráš (výprava) a Alexander Anissimov (hudební nastudování a dirigent). V hlavních rolích alternují  Artemyj Pyzhov, Andrej Szabo a Dominic Ballard a Romina Kołodziej, Silvia Najdená a Sara Murawski.
Praha 
Devátý abonentní večer rozhlasových symfoniků nabídne v pondělí 13. dubna hudbu dvou světových skladatelů, kteří se navzájem respektovali i inspirovali. Oba ctili lidové umění, oba uměli oživit svou hudební řeč „exotickým“ folklorem, oba byli nejvýraznější v takzvané absolutní hudbě. Z Brahmsova odkazu zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 2 B dur se sólistou Janem Simonem, od Dvořáka pak 7. symfonie d moll. Koncert diriguje šéf tělesa Ondrej Lenárd, přímým přenosem večer vysílá Český rozhlas.

Diskuse s tvůrci a účinkujícími v připravované premiéře Humperdinckovy opery Jeníček a Mařenka se uskuteční v úterý 14. dubna 2015 od 16 hodin v salonku Angelo Neumanna ve Státní opeře Praha. Diskuse se zúčastní hudební ředitel Státní opery a dirigent Martin Leginus, režisér Matěj Forman, scénografka a kostýmní výtvarnice Andrea Sodomková a představitelky titulních rolí Jeníčka Michaela Kapustová a Mařenky Jana Sibera.V úterý večer se pak ve Státní opeře znovu představí Dalibor Jenis jako Jago ve Verdiho opeře Otello. Spolu s ním v hlavních rolích vystoupí Eva Hornyáková v roli Desdemony a Efe Kişlali coby Otello.

Ve středu 15. dubna se v pražském Rudolfinu uskuteční koncert Pražákova kvarteta, rezidenčního souboru Českého spolku pro komorní hudbu v této sezoně, s klavíristou Jaromírem Klepáčem. Pražákovo kvarteto vystoupí ve složení Leoš Čepický (1. housle), Vlastimil Holek (2. housle), Josef Klusoň (viola) a Michal Kaňka (violoncello). 

Koncerty složené z ryze slovanského repertoáru nabídne ve středu 15. a ve čtvrtek 16. dubna v pražském Obecním domě svým posluchačům Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Orchestr zahraje pod vedením vídeňského rodáka, dirigenta Christiana Arminga, který dříve působil jako šéf ostravských filharmoniků. V současné době zastává tuto pozici u Nové japonské filharmonie. Pro svůj pražský debut zvolil dirigent český repertoár – Tři tance z Prodané nevěsty Bedřicha Smetany a Janáčkovu rapsodii Taras Bulba. Program doplní Klavírní koncert č. 3 C dur Sergeje Prokofjeva. Jako sólista se představí mladý klavírista rusko-izraelského původu Boris Giltburg. S dirigentem Armingem a klavíristou Giltburgem odcestuje Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK po pražských koncertech na turné po Německu. Během týdne stihne vystoupit v šesti městech – Essenu, Wiesbadenu, Norimberku, Cáchách, Mannheimu a Regensburgu. Na zájezdu bude v programu figurovat také Rapsodie na Paganiniho téma Sergeje Prokofjeva a Dvořákovy Slovanské tance.  

V cyklu recitálů FOKu vystoupí v sobotu 18. dubna ve Dvořákově síni Rudolfina mladý německý pianista Martin Helmchen. V jeho podání zazní například oblíbené Diabelliho variace Ludwiga van Beethovena.Cyklus koncertů Stylové večery pokračuje ve čtvrtek 16. dubna na Novoměstské radnici koncertem Hudba napříč staletími. Koncert komorního orchestru Harmonia Praga je věnován jubileu Jiřího Temla, sólistou večera bude Petr Němeček (fagot).

Koncert laureátů devátého ročníku soutěžní přehlídky Mladý klavír Pražské konzervatoře se uskuteční sobotu 18. dubna v Koncertním sále Pražské konzervatoře.

Na sobotu 18. března je naplánována derniéra opery Zdeňka Fibicha Pád Arkuna v režii Jiřího Heřmana. V hlavních rolích se v Národním divadle s inscenací rozloučí Maria Kobielska (Helga), David Szendiuch (Dargun), Martin Bárta (Absalon), Pavla Vykopalová (Margit), Eva Urbanová (Radana) a Martin Šrejma (Jaroměr).

Regiony
Třináctý festivalový cyklus souboru Musica Florea 2015 pokračuje v úterý 14. dubna v Evangelickém kostele v Nymburku koncertem Hudba pražských Křižovníků a kroměřížského archivu. Ve středu 15. dubna zazní stejný koncert v Českém muzeu hudby v Praze.Program Pardubického hudebního jara pokračuje ve čtvrtek 16. dubna koncertem, na kterém vystoupí Nozomi Nakagiri a Yuka Beppu, vítězky Mezinárodní Schubertovy soutěže pro klavírní dua v roce 2013. Přednesou repertoár složený ze skladeb Dvořáka, Mozarta, Smetany, Brahmse, Schuberta a Arutuniana pro dva klavíry.

V pátek 17. dubna bude mít v Moravském divadle Olomouc premiéru opereta Emmericha Kálmána Hraběnka Marica v režii Marie Hlubkové a v hudebním nastudování Petra Šumníka. Scénu vytvořil Jaroslav Milfajt, kostýmy navrhl Tomáš Kypta. V hlavní roli se alternují Elena Gazdíková a Lea Vítková.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Významné výročí si připomněli milovníci baletního umění. Rus polského původu Václav Fomič Nižinskij, nejtalentovanější tanečník a choreograf rané éry moderního tance, zemřel před šedesáti pěti lety, 8. dubna 1950, po dlouhém pobytu v londýnské psychiatrické léčebně. Jeho umění dodnes inspiruje. Fascinoval spojením atletických pohybových schopností s niterným herectvím. Do historie se zapsaly i jeho choreografie – zejména Debussyho Faunovo odpoledne či Stravinského Svěcení jara.
Praha 
Mladý koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček nahrál se symfonickým doprovodem tři zásadní díla české houslové literatury přelomu devatenáctého a dvacátého století. Na album zařadil Dvořákův Houslový koncert a moll, Fantasii g moll Dvořákova žáka Josefa Suka a houslový koncert Leoše Janáčka Putování dušičky. Nahrávku představil 11. dubna při koncertu v pražském Rudolfinu, na němž vystoupil jako umělecký vedoucí Komorního orchestru České filharmonie.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat