Týden s hudbou (107)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden
Praha
Také v květnu se Česká filharmonie věnuje edukačním aktivitám – každé pondělí od 9.30 hodin běží workshop ve spolupráci s Idou Kelarovou nazvaný Rom’n’roll! Kápneme si do noty?!  V tomto týdnu Česká filharmonie poprvé vystoupí na letošním Pražském jaru, kdy pod vedením Jiřího Bělohlávka zahraje v pátek Mahlerovu Symfonii č. 3 d moll. V tomto večeru také vystoupí altistka Elisabeth Kulman, Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Vasilkem a Kühnův dětský sbor řízený sbormistrem Jiřím Chválou.

Hudební experimenty italských skladatelů začátku sedmnáctého století zaznějí na koncertu Le nuove musiche, který se uskuteční v pondělí 18. května v Tereziánském sále Břevnovského kláštera v Praze, v podání Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse. Jedná se o poslední večery jarní části cyklu Hudební most Praha – Drážďany. Na programu je Claudio Monteverdi, Bonifacio Graziani, Giulio Caccini, Antonio Cesti, Gasparo Casati, Tarquinio Merula a Giovanni Felice Sances.

Český rozhlas si v pondělí 18. května připomene devadesáté druhé výročí od začátku vysílání. Stanice Vltava a D-dur oslaví v tento den narozeniny rozhlasu vysíláním z takzvaného city modulu, který na pražské náměstí Republiky před Palladium jako své informační centrum umístil festival Pražské jaro. Součástí živě vysílaného programu od 9.50 do 18.30 bude také představení interaktivního webu stanice D-dur Scarlatti.cz. 

Společný koncert klavírních oddělení konzervatoří v Praze a Bratislavě se uskuteční v úterý 19. května v Koncertním sále Pražské konzervatoře.

V úterý 19. května 2015 bude v historické budově Národního divadla v Praze hostovat Slovenské národní divadlo s operou Dorian Gray mladé slovenské skladatelky Ľubice Čekovské. Ve svém díle se zabývá zneklidňujícími otázkami fyzických a duševních poloh krásy a zla. Dílo vzniklo na objednávku bratislavské Opery Slovenského národního divadla a poprvé zaznělo ve světové premiéře v rámci mezinárodního festivalu současné hudby World New Music Days 2013. V hlavních rolích se představí Eamonn Mulhall jako Dorian a dále pak Helena Becse-Szabó (Sibyl Vane), Terézia Kružliaková (Paní Leafová) a Denisa Šlepková (Bordelmama). Představení je součástí festivalu Pražské jaroFestivalový cyklus Musica Florea 2015 pokračuje ve středu 20. května 2015 v Českém muzeu hudby koncertem, nazvaným Slavnostní hudba J. B. Lullyho a A. Charpentiera. Nejen francouzská barokní architektura, ale i hudební francouzský styl nebývale ovlivnil pražské kulturní dění, proto bude program věnován významným barokním skladatelům, jejichž Te Deum a další instrumentální skladby mají hluboký a nadregionální charakter a dosah.

Na sobotu 23. května je naplánovaná další repríza opery Richarda Strausse Salome ve Státní opeře s Gun-Brit Barkmin v hlavní roli. Inscenaci nastudoval německý dirigent Heiko Mathias Förster a polský režisér Mariusz Treliński. 

Dětský festival Piccoli Letních slavností staré hudby láká v neděli 24. května na zábavné představení pro celou rodinu i originální dílny pro malé muzikanty a tanečníky. Vrcholem odpoledne bude hudebně-divadelní představení Endele vendele z dílny legendárního autora Zpívánek Pavla Jurkoviče. Hravé pásmo plné říkadel, hádanek a písniček baví velké i malé již třicet let. Nyní jej hrou, zpěvem i tancem přivedou k životu Radka Tesárková, Josef Hervert a Martin Rudovský, trojice, se kterou program nastudoval sám autor.
Regiony
Osmnáctý ročník festivalu Martinů fest v Poličce, přehlídka věnovaná slavnému rodákovi, skladateli Bohuslavu Martinů, nabídne v úterý 19. května vystoupení kolumbijského dirigenta a klavíristy Juana Davida Molana. Na programu budou skladby Sofie Gubaiduliny, Maurice Ravela, Bohuslava Martinů a Modesta Petroviče Musorgského. O dva dny později vystoupí ve čtvrtek v Tylově domě švýcarský soubor Beethoven Quartet. Kromě Beethovenova Smyčcového kvartetu č. 11 f moll zahrají rovněž kvartety Bohuslava Martinů a Johannese Brahmse. Na závěrečný koncert přehlídky v neděli organizátoři pozvali PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Jiřím Bělohlávkem a houslistou Františkem Novotným. Návštěvníky bude čekat Slovácká suita, op. 32, Vítězslava Nováka, Koncert pro housle a orchestr č. 2, H 293 Bohuslava Martinů a Symfonie č. 36 C dur „Linecká“, KV 425, Wolfganga Amadea Mozarta. Martinů fest začal v pátek 15. a potrvá do 24. května.

Do prostor renesančního zámku v Klášterci nad Ohří se letos opět vrací Baletní a hudební přehlídka Klosterlin. Sedmý ročník nabídne divákům hned dvě vystoupení. Operní a baletní galavečer s názvem Dvořák – Janáček – Martinů se koná v renesančním sále kláštereckého zámku ve čtvrtek 21. května od 10.30 a 19.00 hodin. Představí se na něm sopranistka Ivana Veberová a mezzosopranistka Jana Foff Tetourová. Za klavírního doprovodu Štěpána Kose zazní árie z oper Rusalka, Prodaná nevěsta, výběr z moravské lidové poezie v písních Leoše Janáčka, výběr z písní Bohuslava Martinů či písní Petra Ebena. Program večera obohatí sólisté Pražského komorního baletu uvedením 1. věty Janáčkových Mlh v choreografii šéfa Baletu Národního divadla v Praze Petra Zusky a 3. větou Dvořákova Slovanského kvartetu v choreografii Mária Radačovského, šéfa baletu Národního divadla v Brně.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat