Týden s hudbou (109)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden
Zahraničí
V úterý 2. června se v nové budově Slovenského národního divadla uskuteční derniéra opery Leoše Janáčka Jenůfa pod taktovkou Jaroslava Kyzlinka, v režii Martina Otavy a ve scénické a kostýmní výpravě Jana Zavarského a Petra Čaneckého. V postavě Jenůfy se tentokrát představí sopranistka Adriana Kohoutková, jejími partnery na jevišti budou Miroslav Dvorský (Laca Klement), Tomáš Juhás (Števa Buryja) a Denisa Hamarová (Kostelnička).
Praha
Ve středu 3. června bude zahájena hlavní část programu festivalu Tanec Praha představením Impromptus německého souboru Sasha Waltz & Guests. Letošní ročník festivalu začal minulý týden pětidenním programem zaměřeným na dětské publikum.

Na začátku června se bude Česká filharmonie věnovat především dětem. Orchestr připravil koncert s názvem Rudolfínek: Bystrý lišák Leoš aneb Deset malých Leošků. Jde o hudební workshopy pro předškoláky, které se uskuteční ve středu 3. a ve čtvrtek 4. června vždy v 9, 10 a v 11 hodin. Ve středu 3., ve čtvrtek 4. a v pátek 5. června odehraje večer Česká filharmonie poslední abonentní program, a to pod taktovkou Tomáše Hanuse. Jako sólista se představí Roman Patočka, například v Houslovém koncertu Jana Hanuše. Tyto večery jsou součástí projektu Jan Hanuš 100, který je připomínkou stého výročí narození tohoto skladatele. Poslední baletní premiérou Národního divadla v této sezoně bude titul decadance, který se souborem první české scény nastudoval izraelský choreograf Ohad Naharin. Nová scéna Národního divadla inscenaci uvede ve čtvrtek 4. a v pátek 5. června s celkem čtyřmi reprízami v červnu a srpnu. Balet Národního divadla bude mít dílo toho choreografa na repertoáru poprvé.

Pražská konzervatoř uvede ve čtvrtek 4. června v koncertním sále Konzervatoře absolventský koncert žáků skladatelského oddělení. Komorní orchestr Pražské konzervatoře bude řídit Chuhei Iwasaki. Zazní skladby Martina Šarocha a Jiřího Slabihoudka. V pátek 5. června bude mít v Divadle Na Rejdišti premiéru autorská inscenace Hostina v době moru o „nákazách“ dnešního světa, kterou vytvořili studenti pátého ročníku hudebně-dramatického oddělení.

V sobotu 6. června nabídne Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK rodinný koncert Orchestr na dotek. Koncertně zakončí putování orchestru s dětmi po hudební Evropě a ukáže, že hudba může být prodchnuta barevností a vášní, protože ruská hudba taková je. Během koncertu se děti dozvědí mnoho zajímavostí, poslechnou si skladby a také si zasoutěží. O přestávce se mohou rozběhnout do orchestru a vyzkoušet si nástroje – proto Orchestr na dotek. Koncert je vhodný pro společnou návštěvu rodičů a dětí ve věku od pěti do třinácti let. Orchestr je umístěn netradičně uprostřed Smetanovy síně a publikum sedí v půlkruhu kolem něj.Také PKF – Prague Philharmonia připravila na sobotu 6. června od 10 a 12 hodin koncert pro nejmenší a jejich rodiče. Cyklus koncertů pro rodiče s dětmi, který začal orchestr pořádat již před šestnácti lety jako vůbec první těleso v České republice, navazuje na dramaturgii minulé sezony, kdy se nejmladší posluchači poprvé setkali s neposednými skřítky Šímou a Lupi. Na čtvrtý koncert s názvem Bohouš jede do světa! zve Bohuslav Martinů. I tento koncert uvede a zakončí již populární písničková znělka Muzikanti s hudbou Pavla Jurkoviče a textem Jiřího Žáčka, ve které zpívají skřítci i celý orchestr včetně dirigenta. Součástí programu budou opět vědomostní soutěže a pro vylosované šťastlivce mají skřítkové připravenou lákavou odměnu.

V neděli 7. června se v kostele Povýšení sv. Kříže ve Vinoři koná recitál z duchovních děl Wolfganga Amadea Mozarta, Antonína Dvořáka, Giacoma Pucciniho a dalších. Na koncertu vystoupí Anda-Louise Bogza (soprán), Štefan Kocán (bas) a Miroslav Sekera (varhany). Výtěžek z koncertu bude věnován na opravu místních kostelních varhan.
Regiony
Čtyřicátý ročník mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj v druhém týdnu nabízí v pondělí Večer židovské barokní hudby v krnovské synagoze. Na dobové nástroje zde zaznějí originální skladby židovských autorů sedmnáctého a osmnáctého století v podání sopranistky Ireny Troupové a souboru Collegium Musicum Brno. V úterý se uskuteční Zámecké dostaveníčko aneb Mistři klasicismu na Hradci. Ludwig van Beethoven, Joseph Haydn a Jan Václav Hugo Voříšek se kdysi setkávali ve Vídni, po mnoha letech se potkají na zámku v Hradci nad Moravicí, kde Beethoven dokonce osobně pobýval. Představí je Smetanovo trio a Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Markem Štilcem. Ve středu provede Jiří Bárta souborně suity Johanna Sebastiana Bacha pro sólové violoncello. Interpretovat tyto skladby jedním umělcem během jediného večera je zcela výjimečné. Ve čtvrtek budou Liverpoolští filharmonici opět v Ostravě, tentokráte pod ruskou taktovkou Vasilije Petrenka a s klavíristou Paulem Lewisem uvedou Elgarovu Symfonii č. 1 As dur op. 55 a Brahmsův Koncert pro klavír a orchestr č. 1 d moll op. 15. Večer melodramů se Soňou Červenou je naplánován na páteční večer. Společně s Cameratou Zlín a Karlem Košárkem (klavír) zavítají do světa terezínského skladatele Viktora Ulmanna a fantazijního světa Bohuslava Martinů. V sobotu vystoupí na festivalu klavírista Rafał Blechacz společně s orchestrem Amsterdam Sinfonietta. Na programu je Sibelius, Mozart, Rautavaara a Grieg. Druhý týden zakončí v neděli Sborový koncert, na kterém vystoupí Pavla Vykopalová Pavla (soprán), Ludmila Hudečková (alt), Martin Slavík (tenor), Petr Svoboda (baryton), Zemlinského kvarteto a Pražský filharmonický sbor vedený Lukášem Vasilkem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat