Týden s hudbou (122)

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden
Praha 

V pondělí 31. srpna se ve Smetanově síni Obecního domu koná Operní gala – Kristīne Opolais. Sopranistku doprovodí PKF – Prague Philharmonia vedená Oksanou Lyniv. Zazní árie z oper Verdiho, Mascagniho, Pucciniho, Dvořáka, Čajkovského a dalších. Ve středu 2. září na nádvoří pražské HAMU představí soubor Musica Florea s uměleckým vedoucím Markem Štrynclem, Collegium Floreum a Enseble Hartig nové nastudování barokní korunovační opery Johanna Josepha Fuxe Costanza e Fortezza (Stálost a Statečnost) v historicky věrné replice barokního divadla Florea Theatrum. Novodobá premiéra opery se konala 31. července ve Světcích u Tachova v rámci festivalu 9 týdnů baroka. Pražské publikum bude mít možnost ji vidět poprvé.

Operní představení v Divoké Šárce (2014)Jedna z nejznámějších operních árií Měsíčku na nebi hlubokém zazní v neděli 6. září od 14 hodin v pražském přírodním divadle v Šárce na letošním operním představení, kterým bude Rusalka Antonína Dvořáka. Jako Rusalka se na open air produkci představí Pavla Vykopalová, Princem bude Aleš Briscein, Vodníkem Luděk Vele. Jako Ježibaba vystoupí Kateřina Jalovcová, roli Cizí kněžny zazpívá Ivana Šaková. Orchestr i letos povede dirigent Jan Chalupecký. Představení tradičně doprovází výstava Mezi stromy, na níž Taťána Součková dokumentuje historii šáreckého divadla od roku 1913. I letos pořadatelé očekávají přinejmenším patnáctitisícovou návštěvu.

Regiony
Svatováclavský hudební festival, který se zaměřuje na duchovní hudbu, letos poprvé za svou dvanáctiletou historii návštěvníkům nabídne i filmovou projekci. Promítat se bude němý francouzský snímek z roku 1928 Utrpení Panny orleánské. Hudbu k němu složil litevský skladatel Bronius Kutavičius, v Ostravě a Opavě ji zahraje Orchestr Berg. Festival se koná od 1. do 28. září. Zahajovací koncert se uskuteční v úterý 1. září v novobarokním chrámu Panny Marie Královny v Ostravě – Mariánských Horách. Haydnovo oratorium Roční doby zazní v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava a Českého filharmonického sboru Brno pod taktovkou Tomáš Braunera.

V Českých Budějovicích začaly ve středu Hudební slavnosti Emy Destinnové. Potrvají do 22. září. Zahajovací koncert festivalu byl věnován dílům Vojtěcha Jírovce a Jana Nepomuka Vocta, jejichž tvorba a působení jsou spjaty s městem. Letošní dvacátý šestý ročník festivalu je totiž věnován sedmi set padesátému výročí založení města. Díky jubileu a vyšší dotaci mohli organizátoři na festival pozvat hned tři české filharmonické orchestry. Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK bude v Budějovicích hostovat ve čtvrtek 3. září s houslistkou Sofií Jaffé pod vedením Petra Altrichtera. Zazní skladby Ludwiga van Beethovena a Antonína Dvořáka. 9. září je na programu galakoncert k poctě Emy Destinnové. Na tom posluchači uslyší písně Ferenze Liszta a Gustava Mahlera a Ravelovo Bolero v nastudování Filharmonie Brno a německé mezzosopranistky Renée Morlock. Na závěrečném koncertě bude v jihočeském krajském městě po třiceti třech letech hostovat Česká filharmonie. Ta zahraje 22. září na výstavišti Čajkovského Patetickou a Dvořákovu Novosvětskou. Filharmonii bude řídit bude Semyon Bychkov.

V sobotu 5. září vystoupí na společném koncertě v rámci Litoměřických svátků hudby Anda-Louise Bogza a Štefan Kocán za doprovodu Plzeňské filharmonie pod taktovkou dirigenta Tomáše Braunera. Zazní mimo jiné árie z Pucciniho Toscy, Leonory z Verdiho Trubadúra nebo Hraběnky z Mozartovy Figarovy svatby, Vodníka z Rusalky nebo Kecala z Prodané nevěsty. Desátý ročník Cyklu abonentních koncertů Českého filharmonického sboru Brno bude zahájen v neděli 6. září 2015 v Besedním domě prvním abonentním koncertem, v rámci kterého vystoupí pod taktovkou Petra Fialy Hana Škarková (soprán), Igor Loškár (baryton), PKF – Prague Philharmonia a Český filharmonický sbor Brno. Program tvoří skladby Wolfganga Amadea Mozarta Regina coeli C dur a Regina coeli B dur a Faurého Requiem.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Na začátku toho týdne dorazila zpráva, že při zahájení nové sezony Finského národního baletu byl v průběhu závěrečné děkovačky při představení Kráska a Zvíře Michal Krčmář, jeden z dosavadních prvních tanečníků Finského národního baletu (Principal dancer), jmenován šéfem souboru Kennethem Grevem do pozice Étoile – tedy nejvyššího postu, kterého sólista může dosáhnout. Michal Krčmář začíná u Finského národního baletu svoji pátou sezonu.

Pavel Haas Quartet získal popáté „Oscara klasické hudby“ – ocenění britského hudebního měsíčníku Gramophone – za supraphonskou nahrávku díla Bedřicha Smetany. Časopis vítěze cen Gramophone Awards 2015 oznámil ve čtvrtek a české album bodovalo v kategorii Komorní hudba. Slavnostní předání prestižních ocenění se uskuteční 17. září v kostele sv. Jana v londýnské čtvrti Westminster. Írán odmítá povolit koncert orchestru berlínské opery pod vedením Daniela Barenboima, protože tento světoznámý dirigent a pianista narozený v Argentině má také izraelské občanství. Koncert měl přitom být znamením sblížení mezi Německem a Íránem v době postupného otvírání blízkovýchodní země Západu po nedávné dohodě o íránském jaderném programu. „Írán neuznává sionistický režim a také nebude spolupracovat s umělci tohoto režimu,“ řekl v sobotu mluvčí íránského ministerstva kultury Hosejn Núšabadí. Jakmile se ministerstvo dovědělo, že dirigent chystaného koncertu je izraelský občan, ministr Alí Džannatí ho osobně zamítl. Iniciativa na uspořádání koncertu vycházela od berlínské Staatskapelle. Proti plánům Barenboima protestovaly také izraelská vláda a Centrum Simona Wiesenthala. Barenboim je známý svou kritikou izraelské vlády a její osidlovací politiky i úsilím o usmíření mezi Izraelci a Araby.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat