Týden s hudbou (127)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Praha
V pondělí otevře festival Struny podzimu koncert mallorské zpěvačky Buiky, který nabídne mix jazzu, flamenka, popu, soulu i afrických rytmů. Zahajovací večer letos dvacetiletých Strun podzimu se uskuteční 5. října ve Státní opeře. Buiku doprovodí šestičlenná kapela – klavírista Glenvin Scott, hráč na cajón Ramon Porrina, bubeník Kristoffer Sonne, baskytarista Sven Lindvall, kytarista Ahmed King a flétnistka Erin Corine Johnson. Až do 18. listopadu budou Struny podzimu oslavovat dvě dekády bohatého koncertního života napříč nejrůznějšími žánry. Hned v pátek 9. října se uskuteční mimořádné první koncertní uvedení hudby Zdeňka Lišky k filmu Marketa Lazarová.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Stefan Vladar (klavír) vedení Ondrejem Lenárdem přednesou v pondělí 5. října ve Dvořákově síni Rudolfina symfonické básně Richarda Strausse Don Juan a Tak pravil Zarathustra. Mezi nimi zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 3 Bély Bartóka.

V letošním roce, kdy proběhne dvojité významné výročí českého skladatele Jakuba Jana Ryby (26. října 1765 – 8. dubna 1815) se podařil významný objev. Byl nalezen a zpracován Rybův Koncert d moll pro housle a orchestr, který nebyl proveden ani za Rybova života. Koncert bude uveden jako světová premiéra na Novoměstské radnici v pondělí 5. října. Sólový part zahraje dlouholetý koncertní mistr České filharmonie Miroslav Vilímec za doprovodu orchestru Symphony Prague.Miroslav VilímecSymfonický orchestr hl. m. Prahy FOK koncerty ve středu 7. a ve čtvrtek 8. října, které se uskuteční v domovském sále FOK, Smetanově síni Obecního domu, poprvé nabídne pěvce José Curu v roli svého rezidenčního umělce. Světoznámý tenorista se na pódiu Smetanovy síně nepředstaví jen v pěvecké roli, ale také jako skladatel. Cura na počest velké lásky Matildy a Pabla v roce 2006 zkomponoval hudebně-literární drama Jestliže zemřu, přežij mě! pro pěvce, herečku a klavír. Kompozici na motivy života básníka Pabla Nerudy uváděl po celém světě, v Praze však bude mít premiéru její orchestrální verze. Na koncertech poprvé skrze Zlatu Adamovskou promluví Matilda česky, FOK bude řídit jeho nový šéfdirigent Pietari Inkinen. V programu dále zazní Ravelova Pavana za mrtvou infantku a Sibeliova První symfonie.

Regiony
Řadu koncertů a doprovodných akcí nabídne v tomto týdnu festival Moravský podzim. V pondělí 5. října se bude konat beseda se skladatelem Michelem van der Aaem doplněná o audiovizuální ukázky jeho tvorby. Na úterním koncertě v besedním domě v podání Orchestru Berg se sólistkou Konstanze von Gutzeit (violoncello) a pod vedením Pavla Šnajdra zazní audiovizuální violoncellový koncert Up-Close, oceněný prestižní Grawemeyerovou cenou za rok 2013, který je ukázkou tvorby holandského skladatele Michela van der Aa. Také Schubertův smyčcový kvartet Smrt a dívka (v orchestrální úpravě) evokuje souvislost s filmovým plátnem, konkrétně se slavným stejnojmenným snímkem Romana Polanského. Berlínský soubor Armida Quartett vystoupí ve středu 7. října v Besedním domě v Brně. V české premiéře zazní Smyčcový kvartet č. 2 „Lost Prayers“ (Ztracené modlitby) rezidenčního skladatele festivalu, kterým je v letošním roce estonský tvůrce Erkki-Sven Tüür. Unikátní seskupení dvanácti violoncellistů etablovaných z řad brněnské Filharmonie vystoupí spolu se sopranistkou Marií Fajtovou na festivalu ve čtvrtek a přednesou skladby předních soudobých autorů. Uměleckého nastudování se ujal Pavel Šabacký. V pátek se v Janáčkově divadle představí Rotterdamská filharmonie vedená Cristianem Măcelaru a klavírista Simon Trpcheski. Program nabídne předehru k opeře Májová noc Rimského-Korsakova, Rachmaninův Klavírní koncert č. 3 d moll op. 30 a Symfonii č. 2 D dur op. 43 Jeana Sibelia. Messiaenův rozsáhlý opus pro dva klavíry Visions de l‘Amen (Zjevení konce) vznikl během druhé světové války. Provedení, jehož se v sobotu ujme klavírní duo Terezie Fialová – Karel Košárek, doplní přednesem biblických textů herec Saša Rašilov. V neděli večer se v Univerzitním kině Scala bude promítat australský film režiséra Scotta Hickse z roku 1996 Záře, který je inspirovaný osudem klavíristy Davida Helfgotta.

Čtvrtý týden festivalu Lípa Musica přinese dva koncerty. První se uskuteční ve čtvrtek 8. října v Knihovním sále na zámku v Děčíně, kde s programem Bach – Britten – Dutilleux vystoupí německo-francouzský cellista Nicolas Altstaedt. Na druhém, který se bude konat v sobotu 10. října v kostele Narození Panny Marie v Kravařích, se představí Belfiato Quintet. Zazní Mozartova Předehra k opeře Kouzelná flétna v úpravě pro dechový kvintet, Hindemithova Kleine Kammermusik a Nielsenův Dechový kvintet.

V pátek 9. října bude mít v Severočeském divadle v Ústí nad Labem premiéru Bizetova opera Lovci perel. Inscenační tým tvoří režisérka Andrea Hlinková, dirigent Miloš Formáček, scénografka Miriam Struhárová a sbormistr Milan Kaňák. V inscenaci se představí Nikolaj Višňakov v alternaci s Dušanem Šimem jako Nadir, Richard Haan se alternuje s Nikolajem Někrasovem v roli Zurga, Anna Klamo, Tereza Mátlová a Eva Kývalová vytvořily postavu Lejly a Roman Vocel s Petrem Matuszkem se budou střídat v roli Nurabada.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat