Týden s hudbou (136)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
Vánoční koncert Simony Houda Šaturové se uskuteční ve středu 9. prosince v koncertní síni Slovenské filharmonie. Hostem večera bude slovenský barytonista Pavel Remenár, dále bude účinkovat Slovenská filharmonie a pěvecký sbor Lúčnica. Večer řídí Jaroslav Kyzlink. Na čtvrtek a pátek si pak Slovenská filharmonie ještě připravila večer, kdy pod vedením Juna Märkla zazní Beethovenova Symfonie č. 4 B dur, předehra k opeře Nížina Eugena d’Alberta a Debussyho More.

Státní opera Banská Bystrica připravila na pátek 11. prosince premiéru operety Cikánský baron Johanna Strausse ml. Autorem hudebního nastudování je dirigent Igor Bulla, režie Dagmar Hlubková a choreografie Martin Tomsa. Výpravu vytvořili Marek Šafárik (scéna) a Tomáš Kypta (kostýmy). Sbor řídí Ján Procházka. V hlavní roli Sándora Barikaye alternují Robert Smiščík a Dušan Šimo.

Štátna opera Banská Bystrica (foto Filip Jurovatý)
Štátna opera Banská Bystrica (foto Filip Jurovatý)

 

Praha
Na úterý 8. prosince 2015 naplánovala PKF – Prague Philharmonia do prostoru NoD další koncert cyklu Krása dneška. V programu, nazvaném Ervín Schulhoff (1894–1943) – Jazzový klavírista se špetkou česko-slovanského folklóru vystoupí Hana Kubisová a Jan Adam (housle), Dagmar Mašková (viola), Teodor Brcko (violoncello), Martin Fila (klavír), Tomáš Františ (kontrafagot), Eliška Holečková (alt saxofon) a Jana Jechová (klavír). Hostem večera bude Jiří Nekvasil. Zazní Schulhoffovy skladby Smyčcový kvartet č. 1, Bassnachtigall, 5 Pittoresken, op. 31 a Hot Sonata pro alt saxofon a klavír.

Po dvou týdnech ve Velké Británii se Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK vrací na pódium Smetanovy síně. Celý prosinec věnuje adventním a vánočním programům. Ve středu 9. a ve čtvrtek 10. prosince uvede dirigent Jan Kučera spolu s FOKem večer Snových koled, v němž zazní výběr orchestrálních úprav nejznámějších vánočních písní z pera Luboše Fišera, Miloše Boka a samotného Jana Kučery, jehož skladba Benedicamus Domino zazní ve světové premiéře. V dílech tří českých skladatelů uslyšíte oblíbené koledy Nesem vám noviny, Chtíc aby spal, Pochválen buď Ježíš Kristus, Narodil se Kristus Pán a mnoho dalších.

Obecní dům Praha (foto FOK)
Obecní dům Praha (foto FOK)

Pražský komorní balet připravil pro žáky základních a středních škol nové tanečně vzdělávací představení Taneční kontrasty, moderovaný program se zaměřením na ukázky repertoáru souboru s nahlédnutím do zákulisí. Představení začíná pohledem do každodenní rutiny tanečníků, kteří předvedou ukázky tréninků klasického a současného tance. Dále pokračuje jednotlivými choreografiemi z repertoáru souboru, jež reprezentují rozličné způsoby tanečního projevu a pohybového slovníku od neoklasického tance přes folklorní inspirace až po současný taneční projev zahrnující i prvky herectví. Po skončení programu je vytvořen prostor pro diskuzi diváků s moderátorem i samotnými tanečníky. Představení se konají ve středu 9. a ve čtvrtek 10. prosince v Divadle Ponec.

Třetí ročník adventních koncertů České filharmonie pokračuje v neděli 13. prosince dalšími dvěma koncerty. Na pátém koncertě od 15 hodin zazní v podání Sdružení hlubokých žesťů České filharmonie pod vedením Roberta Kozánka skladby Pavla Josefa Vejvanovského, Adama Michny z Otradovic, Edvarda Greiga, Petra Iljiče Čajkovského a dalších. Šestý adventní koncert začne v 17.30 a Trio Aloe ve složení Vladislav Borovka (hoboj), Jan Brabec (klarinet) a Tomáš Františ (fagot) přednese výběr z trojhlasých invencí Johanna Sebastiana Bacha, Divertimento č. 2 B dur Wolfganga Amadea Mozarta, Concert Champetre Henriho Tomasiho a Starokrásné koledy vánoční pro dechové trio a kontrabas Martina Hyblera.

 

Regiony
Roberto Devereux uzavírá svou belcantovou poetikou třídílný cyklus Donizettiho oper na náměty ze života britských královen Anny Boleynové, Marie Stuartovny a Alžběty I. Operní soubor Národního divadla moravskoslezského připravil premiéru na čtvrtek 10. prosince. Hudebního nastudování se ujal Sander Teepen, režie Peter Gábor. Scénu vytvořil Michal Syrový, kostýmy Alena Schäferová. V hlavních rolích alternují Jana Šrejma Kačírková a Seyoung Park (Alžběta), Martin Bárta a David Szendiuch (Lord vévoda z Nottinghamu), Jadranka Juras a Michaela Kapustová (Sára), Philippe Do a Luciano Mastro (Roberto Devereux), Ondřej Koplík a Václav Morys (Lord Cecil) a Martin Gurbaľ a Václav Živný (Sir Gualtiero Raleigh).

Gaetano Donizetti: Roberto Devereux - Jana Šrejma Kačírková (Alžběta) - NDM Ostrava (foto Martin Popelář)
Gaetano Donizetti: Roberto Devereux – Jana Šrejma Kačírková (Alžběta) – NDM Ostrava (foto Martin Popelář)

Koncert tenoristy Pavla Černocha se koná v sobotu 12. prosince v Janáčkově divadle v Brně. Brněnský rodák zde absolvoval svůj jevištní debut v roce 1998 v Mozartově Kouzelné flétně. Dnes je stálým hostem předních evropských operních domů a festivalů. Do brněnské opery se tentokrát vrací jako protagonista galakoncertu, na kterém zazní árie a dueta z děl Giuseppa Verdiho, Giacoma Pucciniho, George Bizeta, Antonína Dvořáka či Bedřicha Smetany. Hosty večera budou mezzosopranistka Václava Krejčí Housková a Iveta Jiříková. Sbor a orchestr Janáčkovy opery bude řídit Jaroslav Kyzlink.

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Sopranistka Martina Serafin ve Vídeňské státní opeře po skoku z Andělského hradu skončila s vážným zraněním v nemocnici. Po závěrečné oponě hlediště bouřilo nadšením, nicméně Martina Serafin se před publikem už neukázala. Při skoku na matraci za kulisami dopadla tak nešťastně, že si poranila nohu. Přímo z divadla ji tak museli převézt do nemocnice. S ohledem na závažnost zranění musela sopranistka prozatím pro příštích osm týdnů zrušit veškeré své pěvecké závazky.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat