Týden s hudbou (140)

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se po třech letech vydává na turné po Japonsku, poprvé pod vedením svého šéfdirigenta Pietariho Inkinena. Celkem tu Pražští symfonici odehrají devět koncertů během čtrnácti dní. Turné bude vrcholit dvěma vystoupeními v tokijské Suntory Hall, předtím FOK zahraje mimo jiné v Sapporu, Jokohamě, Nagoi či dalším tokijském sále Musashino. Program je kombinací českého, finského a světového repertoáru, kterému se FOK s novým šéfdirigentem věnuje pravidelně i doma v Praze. Japonské publikum se tak vedle Smetany, Dvořáka, Beethovena, Čajkovského, Brahmse či Mendelssohna může těšit i na Sibeliovu Finlandii.

Dirigent Pietari Inkinen (foto Jan David Günther)
Dirigent Pietari Inkinen (foto Jan David Günther)


Praha
V úterý 5. ledna se v chrámu Matky Boží před Týnem uskuteční vánoční koncert pěveckého sboru Notre Dame. Zazní A Ceremony of Carols od Benjamina Brittena a Vánoční kantáta českého skladatele Luboše Fišera. Brittenův cyklus koled je určen pro ženský sbor a harfu, oproti tomu Vánoční kantáta je pro smíšený sbor, dětský sbor, sóla a symfonický orchestr. Vstupné je na koncert dobrovolné.

Novoroční koncert PKF – Prague Philharmonia Housle koncertního mistra je ohlášen na čtvrtek 7. ledna ve Dvořákově síni v Rudolfinu. Sólisty večera budou houslista Jan Fišer a violista Julian Rachlin, který bude orchestr též řídit. Na programu je Čajkovského Polonéza z opery Evžen Oněgin, Mozartova Sinfonia concertante a Symfonie č. 4 A durItalská“ Mendelssohna-Bartholdyho.

Julian Rachlin (foto julianrachlin.com)
Julian Rachlin (foto julianrachlin.com)


Regiony
Novoroční koncert Janáčkovy filharmonie se tentokrát ponese v duchu vídeňských valčíků. Orchestr jej chystá na čtvrtek 7. ledna. Vystoupí na něm sedmnáctiletá Patricia Janečková. Orchestr bude řídit šéfdirigent Heiko Mathias Förster.

Další řadu abonentních koncertů zahájí Barocco sempre giovane v Rytířském sále zámku v Pardubicích ve čtvrtek 7. ledna Novoročním koncertem spolu s českým houslistou Ivanem Ženatým, laureátem houslové soutěže Pražského jara a finalistou Čajkovského houslové soutěže v Moskvě. Návštěvníci koncertu se mohou těšit na skladby pro housle s doprovodem smyčců od Františka Bendy a Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a dále pak na díla Wolfganga Amadea Mozarta a Johanna Sebastiana Bacha.

Barocco sempre giovane (foto archiv)
Barocco sempre giovane (foto archiv)


kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Praha

Silvestrovské oslavy mohli lidé v Praze strávit také s hudbou. Ve Státní opeře se konal 31. prosince tradiční gala večer s představením Netopýra Johanna Strausse mladšího, tedy pokračováním tradice založené v roce 1991. Mezi sólisty večera byli například Anda-Louise Bogza, Tomáš Černý či Jana Sibera. Cena vstupenky kromě představení zahrnovala také bohatý raut doplněný neomezenou konzumací nealkoholických i alkoholických nápojů, tanec na jevišti po skončení představení a tištěný divadelní program.

V odsvěceném kostele Pražská křižovatka – kostel sv. Anny vystoupil na Silvestra soubor Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse s programem na Silvestra s Bachem. Od 15 a 17 hodin byly na programu světské kantáty Johanna Sebastiana Bacha, díla, ve kterých Bach využil hudební materiál známý z jiných jeho slavných děl, jak bývalo v baroku běžné. Bach v těchto dílech originálním způsobem zpracoval části například Braniborských koncertů nebo Vánočního oratoria.

Bachovy světské kantáty - Natalia Rubiś–Krzeszowiak, Kamila Mazalová, Václav Čížek, Jaromír Nosek - Praha 2015 (© Collegium 1704 - Petra Hajská)
Bachovy světské kantáty – Natalia Rubiś-Krzeszowiak, Kamila Mazalová, Václav Čížek, Jaromír Nosek – Praha 2015 (© Collegium 1704 – Petra Hajská)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK opět přivítal přicházející rok Novoročním koncertem. Tradice trvající od konce čtyřicátých let velí, aby 1. ledna ve Smetanově síni Obecního domu vystoupili Pražští symfonici se slavnostním programem. Tím je v posledních několika sezonách souborné provedení Slovanských tanců Antonína Dvořáka. V roce 2016 se tak stalo pod taktovkou dirigenta Jana Kučery.

V pátek 1. ledna se v Novoročním koncertu v pražském Rudolfinu představil Jakub Hrůša jako nový stálý hostující dirigent České filharmonie. V orchestru pak zasedli vedle stálých hráčů i členové a absolventi Orchestrální akademie České filharmonie a také úspěšní účastníci talentových přehrávek a konkurzů pro mladé hudebníky z minulých let. Sólové kytarové party zahrál Miloš Karadaglić. Dalšími sólisty byli sopranistka Sofia Fomina, tenorista Barry Banks a basista Audun Iversen. Spolu s nimi vystoupil Český filharmonický sbor Brno a Královéhradecký dětský sbor Jitro. Zazněla Kubánská předehra George Gershwina, Aranjuezský koncert Joaquína Rodriga a Carmina Burana Carla Orffa.


Regiony
.
Filharmonie Brno na Nový rok oslavila šedesáté narozeniny replikou koncertního programu, který odehrála 1. ledna 1956. Vystoupení v Janáčkově divadle bylo dlouho dopředu vyprodané, do nabídky se výjimečně dostala i místa ve služebních lóžích. S orchestrem se představil dirigent Ondrej Lenárd a německá houslistka ruského původu Alina Pogostkina, která je hlavní sólistkou tamní sezony. Stejně jako před šedesáti lety zazněl Houslový koncert D dur od Petra Iljiče Čajkovského a jeho symfonie Patetická. Jedinou obměnou oproti původnímu programu bylo uvedení skladby Miloše Štědroně, a to ve světové premiéře. Dílo s názvem Cesta doprovodilo promítání černobílé reportáže z britského turné Filharmonie Brno v říjnu 1966.

Filharmonie Brno v roce 2015 (FB Filharmonie Brno)
Filharmonie Brno v roce 2015 (FB Filharmonie Brno)


kalendářVýročí
Před padesáti lety, 10. ledna 1976 zemřel dlouholetý basista Opery Národního divadla Jaroslav Veverka (narozen 29. května 1912). Už v roce 1936 vystupoval pohostinsky ve vídeňské Volksoper, o rok později na mozartovských slavnostních hrách v Glyndebourne Opera v Anglii. Členem Národního divadla byl od června 1937 až do poloviny roku 1974, tedy dlouhých sedmatřicet let. I po odchodů do důchodu dále naprvní scéně pravidelně vystupoval, a to ještě několik týdnů před svým úmrtím. Jeho soupis rolí je neobyčejně rozsáhlý – od Kecala, Vodníka, Mumlala, Palouckého, Lutobora, Chrudoše či Purkrabího přes mozartovský repertoár (Osmin, Komtur, Sarastro, Bartolo) až po Rocca, Sparafucila nebo Pimena.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat