Týden s hudbou (144)

  1. 1
  2. 2

kalendářCo přinese tento týden
Praha
První abonentní koncert z cyklu Nové horizonty v novém roce nabídne v pondělí 1. února hned tři světové premiéry a navíc slibuje spolupráci Symfonického orchestru Českého rozhlasu s ansámblem Epoque Quartet, zpěvákem Danem Bártou a dirigentem i skladatelem v jedné osobě Janem Kučerou. Na programu večera ve Smetanově síni Obecního domu mimo jiné skladby budou Zrození Jana Kučery, premiéra verze pro smyčcové kvarteto a orchestr, premiéra Šroubovice Martina Kumžáka, Cigánská ouvertura Petra Wajsara a tři skladby Filipa Jelínka z dílny Illustratosphere v premiérovém aranžmá pro smyčcové kvarteto, orchestr a zpěv. Přímý přenos koncertu vysílá Český rozhlas Vltava. V přestávce uslyšíte rozhovor Evy Ociskové s Janem Kučerou.

Epoque Quartet (foto Jan Přerovský)
Epoque Quartet (foto Jan Přerovský)

Pražský komorní orchestr uvede světovou premiéru Franzovy skladby Pražské divertimento. Koncert se uskuteční v úterý 2. února ve Dvořákově síni Rudolfina. Sólistou večera bude koncertní mistr Alexej Rosík. Dále zazní Haydnovo Divertimento pro smyčcový orchestr Es dur, Mozartovo Divertimento B dur a Čajkovského Vzpomínka na Florencii.

Pěvecké oddělení Pražské konzervatoře na čtvrtek 4. února připravilo v hudebním nastudování Tomáše Hály a v režii Gustava Skály Mozartův singspiel Bastien a Bastienka a Martinů jednoaktovou operu Veselohra na mostě. Představení se koná v Divadle Na Rejdišti.

Po roční odmlce se vrací do Státní opery Pucciniho Madama Butterfly. V novém nastudování dirigenta Martina Leginuse a v režii Jiřího Heřmana má premiéry ve čtvrtek 4. a v úterý 9. února 2016. V hlavních rolích Cio-Cio-San se představí Maria Kobielska a Christina Vasileva, role Pinkertona se zhostí Peter Berger a Luciano Mastro. Do konce sezony bude nová inscenace uvedena ve Státní opeře ještě sedmkrát.

Giacomo Puccini: Madama Butterfly - ND Praha (vizuál)
Giacomo Puccini: Madama Butterfly – ND Praha (vizuál)

Vergiliův epos Aeneas o tragické lásce kartágské královny Dido k trojskému hrdinovi Aeneovi inspiroval v celé historii evropské kultury k bezpočtu zpracování. Opera Dido and Aeneas anglického barokního skladatele Henryho Purcella je považována za jedno z nejzásadnějších anglických jevištních děl. Collegium 1704 provedením této opery na podiu Rudolfina v pátek 5. února zahajuje tradici provádění koncertních verzí oper v rámci vlastní sezony. V roli Dido vystoupí Marie-Claude Chappuis (mezzosoprán) a jako Aeneas se představí Tomáš Král (baryton). Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704 bude tradičně řídit Václav Luks.

Francouzská výtvarnice, scénografka a režisérka Marie Gourdain vytvořila představení Un (Jeden) plné křehkosti, nejistého balancování a překážek, kterým je vystaven tanečník Florent Golfier. Projekt vycházející z abstraktního a geometrického jazyka byl mimo jiné inspirován křížovou cestou. Představení Un již mohli diváci Studia Alta vidět v prosinci v rámci předpremiéry. V sobotu 6. a v neděli 7. února budou mít tak možnost znovu nahlédnout do světa, ve kterém citlivý světelný design a interaktivní hudba tvoří neméně podstatné součásti konceptu, jako pohyb tanečníka Florenta Golfiera a autorky představení.

Un - Marie Gourdain a Florent Golfier (zdroj Divadlo na cucky)
Un – Marie Gourdain a Florent Golfier (zdroj Divadlo na cucky)


Regiony
Na druhém abonentním koncertu cyklu Barocco sempre giovane v Rytířském sálu zámku v Pardubicích se ve čtvrtek 4. února představí ve skladbách Johanna Sebastiana Bacha a Jiřího Antonína Bendy hned dva sólisté – cembalistka Edita Keglerová a flétnista Petr Pomkla, soubor Barocco sempre giovane pak v dílech Georga Friedricha Händela a Jakuba Jana Ryby.

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Na konci ledna odcestoval Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou do Belgie, kde v Liège v neděli 31. ledna poprvé uvedl společně s Orchestre Philharmonique Royal de Liège pod vedením Christiana Arminga na koncertě Honnegerovo oratorium Jana z Arcu. Současně bylo oratorium natáčeno pro rozhlas R.T.B.F. – Radio publique Belge v Salle Philharmonique de Liège.

Jedenáct nominací na udělení francouzských filmových cen César obdržel film Marguerite, který se z velké části natáčel v České republice. Mezi nominacemi, mimo jiné za nejlepší film, je i za nejlepší výpravu zařazen český filmový architekt Martin Kurel. Informovali o tom ve středu organizátoři Césarů. Ceny budou předány 26. února v Paříži. Komedie v režii a na základě scénáře Xaviera Giannoliho vrací diváky do Paříže dvacátých let, kde zámožná milovnice opery usiluje o to, aby mohla vystoupit před velkým publikem. A to navzdory tomu, že zpívá falešně.

Marguerite - Catherine Frot (foto Larry Horricks)
Marguerite – Catherine Frot (foto Larry Horricks)

Česká sopranistka Martina Janková debutovala ve čtvrtek na operní scéně v milánské La Scale. Pod taktovkou barokního specialisty Diega Fasolise se představila v roli Bellezzy (Krásy) v Händelově oratoriu Triumf času a pravdy ve scénické úpravě Jürgena Flimma a Ericha Wondera. Jankové role Krásy obsahuje celkem devět árií. „Provází celým oratoriem od první do poslední árie, obsahuje koloratury a velmi intimní a pomalé árie. Je velmi krásná a těžká. Intendant Pereira mě po poslední oponě srdečně objal a použil slovo ‚grandiózní‘, a tak doufám, že se mi podařilo udělat dobrou práci,“ podotkla Janková.

Bavorská státní opera v Mnichově uvedla v neděli premiéru opery South Pole (Jižní pól), jejímž autorem je současný český skladatel Miroslav Srnka. V hlavních rolí se představili pěvci Rolando Villazón a Thomas Hampson, představení řídil dirigent Kirill Petrenko. Premiéru vysílal ve zpožděném přímém přenosu i prestižní francouzsko-německý kulturní televizní kanál Arte. Tématem díla, zkomponovaného na objednávku divadla, je expedice, kterou na jižní pól roku 1911 podnikli polárníci Roald Amundsen a souběžně s ním též Angličan Robert Falcon Scott, jenž při zpáteční cestě přišel o život. Libreto je dílem Toma Hollowaye.

Miroslav Srnka: South Pole - Bayerische Staatsoper Mnichov (foto Wilfried Hösl)
Miroslav Srnka: South Pole – Bayerische Staatsoper Mnichov (foto Wilfried Hösl)

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat