Týden s hudbou (145)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
Ve středu 10. února vystoupí v bratislavské Redutě peruánský tenorista Juan Diego Flórez. Za doprovodu Slovenské filharmonie pod taktovkou Sebastiana Rolliho zazpívá mimo jiné árie z oper Mozarta, Gounoda, Masseneta či Rossiniho.

 

Praha
Na program šestého abonentního večera v Dvořákově síni v Rudolfinu zařadil Symfonický orchestr Českého rozhlasu tvorbu našich současníků, pánů Temla, Filase, Bartoně a Gemrota. Jejich díla přednesou v pondělí 8. února varhaník Aleš Bárta, trumpetista Otto Sauter, který Koncert pro piccolo trubku Juraje Filase inicioval a při světové premiéře provedl, dále saxofonista Jiří Hlaváč a klarinetista Irvin Venyš v doprovodu rozhlasových symfoniků. U dirigentského pultu stane Marek Šedivý. Přímý přenos z Rudolfina naladíte na stanici Českého rozhlasu Vltava, o přestávce uslyšíte rozhovor Stanislavy Střelcové s dirigentem Markem Šedivým.

Marek Šedivý (foto Zdeněk Chrapek/Pražské jaro)
Marek Šedivý (foto Zdeněk Chrapek/Pražské jaro)

V pondělí 8. února se v Koncertním sále konzervatoře uskuteční Koncert autorských písní pedagogů u příležitosti třicátého výročí založení oddělení populární hudby Pražské konzervatoře.

Poté, co pražské Národní divadlo zrušilo minulý týden premiéru nové inscenace Pucciniho opery Madama Butterfly z důvodů nemoci obou alternantek titulní úlohy (Christina Vasileva a Maria Kobieska), začalo vedení divadla shánět náhradu alespoň pro druhou premiéru, ohlášenou na scénu Státní opery na úterý 9. února. Nakonec se to podařilo a do Prahy zamířila na záskok italská sopranistka Donata D’Annunzio Lombardi.

Od úterý 9. až do soboty 13. února bude ve Studiu Alta probíhat workshop Lali Ayguade Farro. Zaměřuje se na práci s podlahou se specifickým důrazem na práci těžiště a chodidel jako základu pro pohyb. Když je všechna síla v chodidlech a nohách, zbytek těla může být volný pro vlastní výraz. Energie v těle se nikdy nezastaví, a to přestože třeba jenom klidně stojíte, vždy dochází k jakémusi pokračování pohybu.

Po návratu z japonského turné se Pražští symfonikové plně zapojí do domácího kulturního dění. Do Prahy se vrátí také rezidenční umělec Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK José Cura a představí se ve dvou v Čechách dosud neznámých rolích. Jako dirigent vystoupí s FOK ve středu 10. a ve čtvrtek 11. února. Zazní skladby Rachmaninova, Respighiho a Curovo vlastní Magnificat, zpívat bude Dagmar Pecková, Pražský filharmonický sbor a Královéhradecký dětský sbor Jitro.

José Cura a Dagmar Pecková (zdroj fok.cz)
José Cura a Dagmar Pecková (zdroj fok.cz)

Ve čtvrtek 11. února pokračují Stylové večery komorního orchestru Harmonia Praga na Novoměstské radnici koncertem Antonio také v Čechách. Sólisty večera budou Miroslav Vilímec (housle), Libor Vilímec (housle), Jiří Skuhra (flétna), Markéta Čechová (cembalo). Pod taktovkou Štefana Britvíka zazní vedle kompozic Antonia Vivaldiho skladby Bohuslava Martinů a Jiřího Temla.

Česká filharmonie spolu s Alicí Nellis připravila zcela nový, zábavný i poučný program pro všechny, kteří chtějí o hudbě vědět víc. Marek Eben opět vystoupí jako posluchačův průvodce po hudebních galaxiích. Co do hudby vkládá skladatel, co hráči a co dirigent? Je partitura dogma, nebo si lze skladby nějak přizpůsobit? A jak se dá přivést orchestr k tomu, aby hrál, co dirigentovi na očích vidí? Zkouška orchestru se koná ve čtvrtek 11. a v pátek 12. února ve Dvořákově síni Rudolfina.

Americký tenorista Bryan Hymel představí v pražské Smetanově síni některé z árií z alba Héroïque: French Opera Arias. V Praze vystoupí společně se svou manželkou, řeckou sopranistkou Irini Kyriakidou. Orchestr PKF – Prague Philharmonia bude řídit italský dirigent Paolo Bressan. Koncert se uskuteční v neděli 14. února v Obecním domě.

Bryan Hymel (zdroj nachtigallartists.cz)
Bryan Hymel (zdroj nachtigallartists.cz)


Regiony
Hobojový a klavírní koncert Jana Nováka nahrál na své první CD brněnský soubor Ensemble Opera Diversa. Sólových partů se zhostili hobojista Vilém Veverka a klavíristka Alice Rajnohová. Oba vystoupí i na prvním koncertě Ensemble Opera Diversa v roce 2016. Uskuteční se ve středu 10. února v Mozartově sále brněnské Reduty. Soubor tam zároveň pokřtí svou první nahrávku. Na koncertě zazní čtyři kompozice. Dvě z nich napsal právě skladatel Novák, žák Aarona Coplanda a Bohuslava Martinů. Jde o Koncert pro klavír a smyčcový orchestr zaznamenaný i na novém CD a dále skladbu Odarum concentus, kterou složil Novák rovněž pro smyčcové těleso. Program doplňují díla Ondřeje Štochla a Ondřeje Kyase, jehož Komorní symfonie č. 2 pro hoboj, klavír, perkuse a smyčce zazní ve světové premiéře.


kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

S velkým úspěchem se u publika Bavorské státní opery v Mnichově setkala v neděli večer premiéra opery South Pole (Jižní pól), jejímž autorem je současný český skladatel Miroslav Srnka. Zahraniční recenze se však v názoru na dílo rozcházejí. Tématem díla, o něž čtyřicetiletého autora požádala Bavorská státní opera, je expedice, kterou na jižní pól roku 1911 podnikli polárníci Roald Amundsen (Thomas Hampson) a souběžně s ním též Angličan Robert Falcon Scott (Rolando Villazón), který při zpáteční cestě přišel o život. Hudebního nastudování se ujal Kirill Petrenko, režie a scény Hans Neuenfels. Naši recenzi z premiéry najdete zde.

Miroslav Srnka: South Pole – Bayerische Staatsoper Mnichov (foto Sven Hoppe/dpa)
Miroslav Srnka: South Pole – Bayerische Staatsoper Mnichov (foto Sven Hoppe/dpa)

Jen několik týdnů po oznámení, že v hlavní tenorové roli Verdiho Otella na Velikonočním festivalu v Salcburku nahradí Johana Bothu José Cura, přišla zpráva o další důležité změně. Ta se týká barytonisty Dmitrije Hvorostovského, který se bohužel musí vzdát úlohy Jaga kvůli dalším léčebným procedurám, navazujícím na nedávnou operaci mozkového nádoru. Ruského pěvce v ikonické roli padoušského manipulátora nahradí Carlos Álvarez. O tom jak, jak nová inscenace, s níž bude možné se časem seznámit i v drážďanské Semperově opeře, osloví velikonoční Salcburk, se dozvíte z recenze, kterou chystá Opera Plus z premiérového představení 19. března 2016.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat