Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2

23. – 29. ledna 2017 / vydání číslo 195

Co přinese tento týden
Praha
Švýcarsko-italský klavírista Francesco Piemontesi se stane pomyslným rezidenčním umělcem České filharmonie, v Rudolfinu ho bude možné slyšet rovnou pětkrát. V pondělí na sólovém recitálu, kde zahraje skladby Mozarta, Liszta, Schnause či Schuberta, od středy do pátku pak na abonentních koncertech. Na nich představí s Českou filharmonií pod vedením Manfreda Honecka Klavírní koncert č. 3 c moll op. 37 Ludwiga van Beethovena. Krom toho Český filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka provede Epos o Gilgamešovi H351 Bohuslava Martinů. Přizváni byli také sólisté Lucy Crowe (soprán), Andrew Staples (tenor), Derek Welton (baryton), Jan Martiník (bas) a Simon Callow (vypravěč). Ve čtvrtek bude Francesco Piemontesi lektorem dopoledního mistrovského kurzu.

Francesco Piemontesi (zdroj ceskafilharmonie.cz)

Koncertní cyklus FOK Stará hudba představí posluchačům v úterý 24. ledna v kostele svatých Šimona a Judy Couperinův čtyřdílný cyklus triových suit Národy. Provede jej barokní soubor Ensemble Tourbillon a jeho umělecký vedoucí Petr Wagner (viola da gamba).

Symfonický orchestr Českého rozhlasu uvede v úterý 24. ledna ve Studiu S1 jako součást abonentní řady S-Tady žije SOČR koncert Dvořákovy serenády. Zazní Dvořákova Serenáda pro dechové nástroje, violoncello a kontrabas d moll, op. 44 a Serenáda pro smyčcový orchestr E dur, op. 22.

SOČR – Studio S1 (zdroj rozhlas.cz)

V koncertním sále Pražské konzervatoře se v úterý 24. ledna odehraje koncert komorního souboru PC Modern s dirigentem Pavlem Trojanem juniorem. V programu zazní Nonet č. 2 Hanse Eislera, Baletti a 9, pro noneto Jana Nováka a Při odjezdu Svatoslava Kůrky. Orchestr se zaměřuje na interpretaci soudobé hudby.

Soubor Musica Florea uvede v sobotu 28. ledna v refektáři svatého Jiljí koncert s  názvem Improvizace – (pra)zdroj hudebního umění. Giovanni Paolo Cima, Giovanni Battista Buonamente, Adam Václav Michna z Otradovic, to jsou skladatelé, jejichž skladby soubor provede pod vedením Marka Štryncla.

Opera Národního divadla připravila na sobotu 28. a neděli 29. ledna premiéry nové inscenace Tosca Giacoma Pucciniho, kterou se souborem nastudoval francouzský režisér Arnaud Bernard. Hudebního nastudování se ujal Andreas Sebastian Weiser, který se u dirigentského pultu bude střídat s Davidem Švecem. V roli Tosky se budou alternovat Anda-Louise Bogza a Barbara Haveman, Peter Berger a Valter Borin v roli Maria Cavaradossiho, Scarpia ztvární Francesco Landolfi či Jiří Sulženko.

G. Puccini: Tosca – ND Praha (promo foto)

 

Regiony
Hostem prvního abonentního koncertu Barocco sempre giovane bude zakladatel a dirigent pražského barokního orchestru Collegium 1704 Václav Luks. S pardubickým souborem nastuduje program z děl italských barokních mistrů, jako sólista se představí v Bendově cembalovém koncertu, a to ve čtvrtek 26. ledna v Rytířském sále zámku v Pardubicích.

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Režisérská dvojice Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, vystupující pod zkratkou SKUTR, oznámila, že bude ještě letos pracovat v Essenu. Na konci léta tam oba režiséři začnou zkoušet operu Prodaná nevěsta, jejíž premiéra je naplánovaná na 14. října. Smetanovu operu uvede divadlo v německém překladu. Hudebního nastudování se ujme Tomáš Netopil, s nímž SKUTR již dříve spolupracoval. Zde jsme vás informovali podrobněji.

Washingtonská národní opera zareagovala na inauguraci amerického prezidenta Donalda Trumpa. V rámci projektu American Opera Initiative uvedla světovou premiéru zhruba hodinové opery amerického skladatele arabského původu Mohammeda Fairouze, nazvanou Diktátorova žena (The Dictator’s Wife). Podle všech indicií se jedná o parodii na nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho manželku Melanii. Zde najdete vyjádření tvůrců uveřejněná v zahraničním tisku.

Tenorista Petr Nekoranec vyhrál čtyřiapadesátý ročník jedné z nejprestižnějších pěveckých soutěží – Mezinárodní soutěže Francesca Viñase. Odvezl si cenu, která je udělována Nadací Puig a Nadací Gran Teatre del Liceu. Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem pět set padesát mladých talentů z celého světa, po předzpívání jich byla do Barcelony pozvána stovka. Ve čtvrtek 19. ledna se Petr Nekoranec probojoval mezi jedenadvacet finalistů a v pátek 20. ledna večer dosáhl na příčku nejvyšší. Mimo hlavní ceny si z Barcelony přiváží i Cenu Plácida Dominga pro nejlepšího tenora. Zde najdete více informací a také rozhovor s Petrem Nekorancem.

Petr Nekoranec (© Antoni Bofill)

 

Praha
V pražském Obecním domě vystoupil ve středu Český národní symfonický orchestr s dirigentem Liborem Peškem. Na třetím koncertu dvacáté čtvrté abonentní sezony orchestru mohli posluchači vyslechnout Debussyho Preludium k Faunovu odpoledni, Torelliho Sinfonii pro čtyři trubky, smyčce a basso continuo a Brahmsovu Symfonii č. 1.

Deset let na české i mezinárodní taneční scéně oslavil 18. a 19. ledna v Národním divadle soubor 420PEOPLE. Na Nové scéně spolu se zakladateli souboru, tanečníky Natašou Novotnou a Václavem Kunešem, vystoupilo mnoho hostů z oblasti divadla, tance i hudby. Oba tanečníci, bývalí dlouholetí členové Nederlands Dans Theater Jiřího Kyliána, založili soubor 420PEOPLE na přelomu let 2006 a 2007. Gala 420PEOPLE s podtitulem Slavíme 10 let bylo retrospektivou jejich vlastní práce. Zde najdete naši podrobnou recenzi výročního večera.

420PEOPLE a Please the Trees pro Jatka78 (foto Michal Hančovský)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat