Týden s hudbou (148)

  1. 1
  2. 2

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
V sobotu 5. března se ve Státní opeře v Banské Bystrici uskuteční premiéra opery Juro Jánošík Jána Cikkera v hudebním nastudování Mariána Vacha a v režii Romana Poláka. Autory výpravy jsou Jaroslav Valek (scéna) a Peter Čanecký (kostýmy). V ústřední roli se střídají Michal Hýrošš a Robert Smiščík.


Praha
První koncertní mistr Berlínské filharmonie vystoupí ve středu 2. a ve čtvrtek 3. března jako sólista na abonentních koncertech Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Japonský houslista Daishin Kashimoto zahraje Čajkovského Koncert D dur. FOK bude řídit šéfdirigent Pietari Inkinen, který s Kashimotem studoval v houslové třídě Zakhara Brona. V české premiéře zazní kompozice Ostrov blaženosti současného finského skladatele Einojuhani Rautavaary. Druhá polovina koncertu bude patřit Šostakovičově Symfonii č. 5 d moll. Ve středu 2. března se od 18:15 hodin koná v Cukrárně Obecního domu Setkání s umělci.

Daishin Kashimoto (foto Matthias Creutziger)
Daishin Kashimoto (foto Matthias Creutziger)

Člověk a společnost v devatenáctém století tváří v tvář katastrofě je letos hlavním tématem třicátého devátého ročníku multižánrového festivalu Smetanovské dny, který se uskuteční od středy 2. do 24. března v Plzni. Ojedinělá přehlídka, která nabídne hudbu, výstavy, divadelní představení, vědeckou konferenci či literární večery, má i letos také tradiční témata, jako je například Bedřich Smetana či vztah k Plzni. Hudební program Smetanovských dní nabídne představení Libuše, Flamendr, Svěcení jara a pro děti operu Kocour v botách. Dětem je věnováno i představení minioper Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka v podání Dětské opery Praha. Na festivalu vystoupí Dvořákovo trio, Severočeská filharmonie Teplice, Panochovo kvarteto, pořádající Plzeňská filharmonie či Kühnův dětský sbor.

Na počátku baletu Sněhová královna Michaela Cordera byla hudba, a sice Prokofjevův méně známý balet Kamenný kvítek. Jádro Andersenovy Sněhové královny tvoří trojice postav, které jsou velice podobné trojici protagonistů Kamenného kvítku – Káj (Danilo), Gerda (Kateřina) a Sněhová královna (Paní Měděné hory). Kombinace zimní krajiny, tajuplného kouzla a cikánské lidové hudby, charakteristické pro partituru Kamenného kvítku, podivuhodně odpovídá příběhu Sněhové královny. Nyní přichází Sněhová královna na repertoár Baletu Národního divadla. Premiéra se uskuteční ve Státní opeře Praha ve čtvrtek 3. března, kdy ústřední trojici tančí Alina Nanu (Sněhová královna), Magdalena Matějková (Gerda) a Ondřej Vinklát (Káj). Při druhé premiéře v pátek 4. března se představí Nikola Márová (Sněhová královna), Andrea Kramešová (Gerda) a Matěj Šust (Káj).

Sněhová královna - ND Praha (vizuál) (foto Pavel Hejný)
Sněhová královna – ND Praha (vizuál) (foto Pavel Hejný)


Regiony
Orchestr PKF – Prague Philharmonia s klavíristou Ivo Kahánkem zahájí ve čtvrtek 3. března třicátý osmý ročník hudebního festivalu Pardubické hudební jaro. Na programu bude Koncert b moll Petra Iljiče Čajkovského a Symfonie číslo 8 „Anglická“ Antonína Dvořáka. Přehlídka letos přináší několik významných novinek. Návštěvníci se mohou těšit na balet Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie, s nímž přijede baletní soubor Moravského divadla v Olomouci. V představení Carmen à la Gypsy Devils se představí Baletní soubor Slovenského národního divadla, taneční skupina Credance a Ciganski diabli. Operu zastupuje dílo Giuseppe Verdiho La traviata v podání operního souboru libereckého Divadla F. X. Šaldy. Kromě Pardubic jsou některá představení naplánována také například do Divadla Karla Pippicha a velkého sálu muzea v Chrudimi, synagogy v Heřmanově Městci, kostela Nejsvětější Trojice v Kameničkách, poutního chrámu Panny Marie Pomocné v Luži, Kulturního centra Aldis v Hradci Králové, kostela svatého Jakuba Staršího v Přelouči nebo kostela svatého Vavřince ve Vysokém Mýtě

Na čtvrtek 3. března připravilo Národní divadlo moravskoslezské v nastudování dirigenta Tomáše Braunera a režiséra Radovana Lipuse premiéru opery Ambroise Thomase Hamlet. Inscenační tým dále tvoří David Bazika (scéna), Otakar Mlčoch (videoprojekce), Eva Kotková (kostýmy) a Igor Vejsada (pohybová spolupráce). V roli Hamleta se alternují Roman Hoza a Thomas Weinhappel, Ophélii Marta Reichelová a Jana Sibera. Jako královna Gertrude debutuje na prknech ostravského divadla chorvatská mezzosopranistka Janja Vuletic.

A. Thomas: Hamlet - Denisa Hamarová, Václav Živný a Thomas Weinhappel - NDM Ostrava (foto Martin Popelář)
A. Thomas: Hamlet – Denisa Hamarová, Václav Živný a Thomas Weinhappel – NDM Ostrava (foto Martin Popelář)


kalendář
Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Praha

Originál skladby, jejíž části složili slavní skladatelé Wolfgang Amadeus Mozart a Antonio Salieri a kterou odborníci dlouho považovali za ztracenou, vystavilo České muzeum hudby. V jeho fondech vzácný tisk nedávno objevil německý badatel. V muzeu v Karmelitské ulici v Praze budou moci zájemci záznam skladby a libreto od básníka Lorenza Da Ponteho vidět od 26. února do 11. března. Na skladbě s názvem Per la ricuperata salute di Ophelia s Mozartem a Salierim pracoval ještě další skladatel, o němž odborníci vědí jen to, že se jmenoval Cornetti. Dílo vzniklo k oslavě zpěvačky, která interpretovala díla obou slavných skladatelů. Tisk bude vystaven v blízkosti jednoho z nejdůležitějších předmětů Národního muzea, kladívkového klavíru z osmnáctého století, na nějž hrál Mozart během své první návštěvy Prahy v roce 1787.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat