Týden s hudbou (174)

  1. 1
  2. 2

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
V pondělí 29. srpna je očekáván další večer letošního ročníku festivalu Viva Musica!, a to galakoncert pod názvem Milované písně v Slovenském národním divadle, který představí sopranistku Adrianu Kučerovou, mezzosopranistku Janu Kurucovou, tenoristu Pavola Bršlíka a basistu Štefana Kocána v komorním písňovém repertoáru za doprovodu klavíru. Dramaturgie je orientována na prezentaci slovenské, respektive slovanské písňové tvorby.

Pavol Bršlík, Adriana Kučerová, Jana Kurucová a Štefan Kocán (zdroj vivamusica.sk)
Pavol Bršlík, Adriana Kučerová, Jana Kurucová a Štefan Kocán (zdroj vivamusica.sk)

 

Praha
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK po roce znovu uspořádá koncert filmové a klasické hudby pod širým nebem v prostorách Valdštejnské zahrady. Ve středu 31. srpna od 17 hodin rozezní zahradu pod Pražským hradem mimo jiné ukázky z filmových hitů Piráti z Karibiku či Vzpomínky na Afriku nebo českých muzikálů Noc na Karlštejně a Limonádový Joe. FOK vystoupil ve Valdštejnské zahradě poprvé 21. května 1949 s dirigentem Václavem Smetáčkem. Vstup na středeční koncert je zdarma.

Přírodní divadlo v pražské Šárce s koncem prázdnin navazuje na svou tradici z minulých let a v sobotu 3. září od 14 hodin uvede komickou operu Bedřicha Smetany Dvě vdovy. V klasickém díle našeho nejznámějšího operního autora se pod dirigentským vedením Jana Chalupeckého a v režii Jany Divišové a Renée Nachtigallové jako Karolina představí Jana Sibera, Anežkou bude Dana Burešová, Ladislava Podhajského ztvární Aleš Briscein a jako Mumlal vystoupí Luděk Vele. Lidku a Toníka budou zpívat Yukiko Šrejmová Kinjo a Martin Šrejma. O kostýmy se postará Josef Jelínek, choreografii má na starosti Kateřina Dedková, sbory Pavel Vaněk. I tentokrát spoluúčinkuje orchestr, sbor a balet pražského Národního divadla.

Operní představení v Šárce (foto Pavel Horník)
Operní představení v Šárce (foto Pavel Horník)

 

Regiony
Třináctý ročník Svatováclavského hudebního festivalu se koná od 1. do 28. září a bude zahájen ve čtvrtek v katedrále Božského Spasitele v Ostravě, kdy v podání orchestru PKF – Philharmonia pod vedením Rollanda Kluttiga a Českého filharmonického sboru Brno se sbormistrem Petrem Fialou zazní Beethovenova Missa solemnis. Sólisty večera budou Bernarda Bobro (soprán), Kora Pavelić (mezzosoprán), Roman Payer (tenor) a Rudolf Rosen (baryton).

Příběh inspirovaný staroněmeckou bájí o krysaři, který sice dokázal zbavit město nečistot, ale nikoliv nepoctivosti, a o tom, jaký trest postihl nečestné obyvatele městečka Hammeln, vypráví choreografka a režisérka Hana Litterová. Premiéra se uskuteční v sobotu 3. září na Malé scéně Divadla J. K. Tyla v Plzni. V hlavní roli Krysaře se alternují Jozef Hruškoci a Aleš Slanina. Současně se v sobotu ve Velkém divadle koná tradiční koncert k zahájení letos již 152. sezony stálého českého divadla v Plzni. Vystoupí sólisté i sbor opery Divadla J. K. Tyla, Radka Sehnoutková, Jana Foff Tetourová, Ivana Veberová, Philippe Castagner, Jakub Turek a další.

Krysař - choreografie Hana Litterová (vizuál) (zdroj FB DJKT Plzeň)
Krysař – choreografie Hana Litterová (vizuál) (zdroj FB DJKT Plzeň)

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Praha

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) předal v pondělí řediteli Národního divadla Janu Burianovi symbolický klíč od budovy Themos. Objekt dříve divadlu patřil, ale to o něj přišlo chybou při restitucích počátkem devadesátých let. V květnu budovu divadlo vydražilo za 290 milionů korun. Zatím by se do ní měl přestěhovat provoz Státní opery, v budoucnu by mohla být využívána jako zkušebny.

Národní divadlo - budova Themos (zdroj narodni-divadlo.cz)
Národní divadlo – budova Themos (zdroj narodni-divadlo.cz)

Do druhé poloviny vstoupil koncem týdne dvacátý první ročník Mezinárodního varhanního festivalu, který od 4. srpna hostí vždy ve čtvrtek bazilika sv. Jakuba v Praze. Každý z koncertů doplňují videoprojekce, díky nimž mohou posluchači sledovat varhaníka při hře. Posluchače čekají ještě varhaníci z České republiky, Estonska a Francie. Festival ukončí 22. září László Fassang z Maďarska.

 

Regiony
Opera Divadla F. X. Šaldy v Liberci ohlásila pro nadházející sezonu novinku. Tou bude cyklus tří symfonických koncertů. Novinářům to v úterý řekl šéf souboru Martin Doubravský. Novým cyklem chce divadlo vyplnit mezeru v repertoáru. Na koncertech budou hudebníci hrát pokaždé jiné skladby, na prvním v říjnu to budou Slovanské tance a Symfonie číslo 7 od Antonína Dvořáka. Podle Doubravského bude divadlo muset pro koncerty přibrat další umělce, orchestr bude asi o třetinu početnější než obvykle. Na pódiu bude přes padesát hudebníků. V divadelní sezoně nabídne opera čtyři nové tituly, z toho jeden bude muzikálový. První premiérou budou na konci září Veselé paničky windsorské Otty Nicolaie.

Tři nová představení nabídne v nové sezoně balet Divadla F. X. Šaldy. Po dlouhých letech nastuduje dokonce jednu inscenaci s živým orchestrem, a to pohádkový titul Spící krasavice s hudbou Petra Iljiče Čajkovského. Premiéra je naplánovaná na konec února příštího roku. Na listopad chystá soubor uvedení baletu Romeo a Julie a poslední premiérou bude v závěru divadelní sezony, v květnu příštího roku, hudební koláž Posedlost baletem II. Vznikne v režii herečky loutkového Naivního divadla Barbory Kubátové. Půjde o mozaiku tanečních i baletních čísel.

Divadlo F. X. Šaldy Liberec (zdroj informuji.cz)
Divadlo F. X. Šaldy Liberec (zdroj informuji.cz)

Západočeský symfonický orchestr v Mariánských Lázních letos slaví sto devadesát pět let od svého založení. Při této příležitosti ve středu na mariánskolázeňské kolonádě uspořádal galakoncert pod vedením Martina Peschíka a Michaela Roháče a vedení orchestru představilo na tiskové konferenci program nové abonentní sezony. Západočeský symfonický orchestr v Mariánských Lázních je nejstarším českým symfonickým tělesem. Jeho vznik se datuje rokem 1821, kdy tepelský opat a zakladatel Mariánských Lázní Karel Kašpar Reitenberger zlegalizoval hudební produkci u pramenů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat