Týden s hudbou (2)

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden 
Největší pozornost tohoto týdne směřuje k festivalu Pražské jaro a především z jeho programu bude vycházet i naše předpověď, v níž představíme to nejzajímavější…

Už v neděli večer začal 68. ročník Pražského jara, který do 2. června nabídne 45 koncertů a 6 operních představení. Poprvé v historii přednesl jeho erbovní skladbu – Smetanův cyklus symfonických básní Má vlast – orchestr z Francie. Ve Smetanově síni Obecního domu se představil Filharmonický orchestr francouzského rozhlasu s kanadským dirigentem Peterem Oundjianem. Koncert se bude opakovat i dnes. Francouzi zůstanou na festivalu až do úterka, kdy na svém třetím vystoupení kromě Violoncellového koncertu Camilla Saint-Saënsa, v provedení Victora Juliena-Laferriera, a slavného Ravelova Bolera uvedou v české premiéře skladbu Vábení Kryštofa Mařatky.V Rudolfinu se také dnes odpoledne pořádá finále pražskojarní interpretační soutěže, na němž spolu „zápolí“ nadějní mladí hornisté. Doprovázet je bude Pražská komorní filharmonie s dirigentem Ondřejem Vrabcem. Zazní Mozartův Koncert pro lesní roh a orchestr č. 1 D dur a Straussův Koncert pro lesní roh a orchestr č. 2 Es dur.

V úterý se kromě koncertu Filharmonického orchestru francouzského rozhlasu v Rudolfinu uskuteční ve Smetanově síni Obecního domu finále interpretační soutěže v oboru varhany. Finalisty doprovodí Komorní orchestr Pražských symfoniků pod taktovkou Tomáše Braunera. Kromě Poulencova Koncertu pro varhany, smyčce a tympány g moll zazní skladby od Petra Ebena, Ference Liszta, Maxe Regera, Césara Francka a Louise Viernea.

Ve středu nabídne Pražské jaro dva poutavé programy. Prvním z nich je bezesporu koncert nadějného mladého českého houslisty a koncertního mistra České filharmonie Josefa Špačka. Ve Dvořákově síni Rudolfina zahraje v doprovodu pianisty Miroslava Sekery například Mozartovu Sonátu e moll, Bachovu Chaconne d moll, Prokofjevovu Sonátu pro sólové housle D dur či Saint-Saënsovu Sonátu č. 1 d moll.Z trochu jiného žánru je pak druhé vystoupení, které začíná ve 20:00 hodin, stejně jako Špačkův recitál, v Hudebním divadle Karlín. Do Prahy se totiž vrátí hollywoodský herec John Malkovich, tentokrát v roli Casanovy. Měl by zazpívat i známé Mozartovy árie. Hereckou partnerkou mu bude litevská herečka Ingeborga Dapkunaite. V pěveckých rolích se představí sopranistka Sophie Klussmann a barytonista Floriana Boesche. To vše za doprovodu orchestru Wiener Akademie řízeného uměleckým vedoucím Martinem Haselböckem.

Ve čtvrtek bude Smetanova síň Obecního domu na Pražském jaru patřit České filharmonii, kterou bude řídit sedmatřicetiletý Tomáš Netopil. Po úvodní Haffnerově symfonii Mozarta se představí v české premiéře uznávaný slovenský kontrabasista Roman Patkoló, jehož i slavná houslistka Anne-Sophie Mutter označila jako „Paganiniho kontrabasu„. Pro jednatřicetiletého žilinského rodáka píší slavní skladatelé jako například André Previn nebo Krzysztof Penderecki. V Hudebním divadle Karlín se uskuteční repríza divadelního představení s hercem Malkovichem.

Pražské jaro zve každoročně přední světové symfonické orchestry, jedním z nich je i Mnichovská filharmonie. Páteční festivalový večer bude patřit právě jí a jejímu hudebnímu řediteli, americkému dirigentovi Lorinu Maazelovi. Těleso letos slaví 120 let od svého založení. Jako sólistku nabídne talentovanou houslistku Janine Jansen v Prokofjevově Druhém houslovém koncertu g moll. Koncert doplní výběr ze suity z baletu Romeo a Julie a Brahmsova Druhá symfonie.

Sobotu otevře na Pražském jaru dopolední Matiné, které bude patřit mladým klavíristům, prvním z nich je Yuka Yoshimura a druhým Pavel Zemen. Dvořákova síň Rudolfina je rezervována pro Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který zde v přímém rozhlasovém přenosu oslaví 90. výročí zahájení vysílání a zároveň 150. výročí založení Umělecké besedy. V Divadle Na Zábradlí se uskuteční dlouho očekávaný koncert uznávané pěvkyně Soni Červené a pianisty Karla Košárka.Tento týden na Pražském jaru vyvrcholí v neděli proslulým francouzským orchestrem Ensemble intercontemporain, uznávaném v interpretaci soudobé hudby. Lákadlem nedělního koncertu bude bezesporu i světová premiéra skladby My Life Without Me pražského rodáka Miroslava Srnky, který v současnosti patří k nejúspěšnějším českým skladatelům uznávaným na zahraniční scéně. Důležitým mezníkem v umělecké kariéře bude koncert pro dirigenta Tomáše Hanuse, který bude s Ensemble intercontemporain debutovat.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat