Týden s hudbou (26)

Co přinese tento týden
Druhý ročník koncertního cyklu Hvězdy barokní opery v sezoně 2013 až 2014 nabídne šest mimořádných koncertů ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Evropský ansámbl zaměřený na interpretaci barokní hudby Collegium 1704 tak ve spolupráci s Českou filharmonií pokračuje v objevování světa vokálního umění 17. a 18. století. První koncert 29. října s názvem Bella mia fiamma přinese skladby Mozarta a Myslivečka v interpretaci Collegia 1704 se sopranistkou Martinou Jankovou.Koncertní řada Hvězdy světové opery v Praze nabídne 30. října koncert rumunské pěvkyně Angely Gheorghiu. Jedna z nejžádanějších pěvkyň současné operní scény vystoupí v rámci svého evropského turné. Ve Smetanově síni Obecního domu se jako její host představí brazilský tenorista Atalla Ayan. Letošní evropské turné Angely Gheorghiu je mimořádné. Začalo v Německu, kde pěvkyni doprovodili členové Neue Philharmonie Westfalen. Turné pokračuje s Filharmonií Bohuslava Martinů a zahrne Prahu, Mnichov, Paříž a Vídeň.Festival Hudební fórum Hradec Králové, který od 31. října do 12. listopadu pořádá hradecká filharmonie, nabídne čtyři koncerty renomovaných orchestrů. Na festivalu zazní některé skladby v českých premiérách. Podle pořadatelů festival připomene sté výročí narození polského skladatele a dirigenta Witolda Lutosławského a úmrtí západních skladatelských ikon, Hanse Wernera Henzeho a Henriho Dutilleuxe. „Setkávají se tu díla zahraničních soudobých skladatelů s nejrůznějším stylovým zabarvením. Potkávají se tu umělci, kteří s chutí přijímají výzvu provést dílo, které dosud neměli v repertoáru,“ uvedl prezident festivalu Lukáš Hurník. Na festivalu se představí Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Orchestr Berg, hradecká filharmonie a Janáčkova filharmonie Ostrava.

Šestý ročník mezinárodního festivalu soudobé vážné hudby Contempuls otevře 1. listopadu v pražské La Fabrice mezinárodní Trio Accanto. Švýcarsko-německo-britská formace představí skladby pro své nezvyklé obsazení saxofon, bicí nástroje a klavír. Hlavním lákadlem akce bude 9. listopadu vystoupení legendárního Arditti String Quartet. Toto kvarteto je hostem festivalu Contempuls již podruhé, tentokrát v rámci turné ke 40 letům své existence.

Českým dnem pokračuje v pondělí 28. října v moravské metropoli Mezinárodní hudební festival Moravský podzim, který letos poprvé pořádá Filharmonie Brno. Vrcholem programu letošního ročníku se má stát v první půli listopadu vystoupení London Symphony Orchestra s Valerijem Gergijevem.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Zahraničí
Vídeňská opera oznámila, že začne živě streamovat vybraná operní i baletní představení. Prvním titulem byl v neděli Straussův Růžový kavalír s Renée Fleming. Divák si bude moci vybrat různé způsoby snímání, v nabídce bude i doprovodný program. Další informace na www.staatsoperlive.com.
Praha
Druhou premiérou sezony Opery Národního divadla se 25. října v Národním divadle stalo uvedení Verdiho Simona Boccanegry. Premiéra je v rámci 200. výročí narození hudebního skladatele Giuseppe Verdiho přichystána v koprodukci s Velšskou národní operou v režii Davida Pountneyho a v hudebním nastudování Jaroslava Kyzlinka. Simon Boccanegra zakončí letošní Verdi festival, který během dvou desítek představení navštívilo přes 13 000 lidí.

Pořadatelé Plesu v opeře oznámili, že se 8. února příštího roku uskuteční na tradičním místě ve Státní opeře Národního divadla. Výtěžek z této charitativní akce podpoří opět Nadaci Terezy Maxové a rozvoj Dětského krizového centra. Letos šlo o částku 580 000 korun, loni byl výnos o 62 000 Kč vyšší. Tématem bude osoba Richarda Strausse, od jehož narození uplyne 150 let.

Osobnost týdne
David Pountney
Do Národního divadla v Praze se na konci minulého týdne po delší době premiérou Verdiho Simona Boccanegry vrátil britský režisér David Pountney. Na první české scéně už inscenoval Smetanovu Čertovu stěnu a Juliettu Bohuslava Martinů. Ve Státní opeře Praha nastudoval Martinů operu Voják a tanečnice. Jeho produkce Simona Boccanegry měla premiéru roku 1997 ve Velšské národní opeře. Té Pountney v současnosti šéfuje. Šestašedesátiletý Pountney si získal první mezinárodní uznání v roce 1972 svou inscenací Janáčkovy opery Káťa Kabanová na festivalu v irském Wexfordu. Jako šéfrežisér Skotské opery v Glasgow zde uvedl v koprodukci s Velšskou národní operou v Cardiffu cyklus Janáčkových oper. Jako šéfrežisér Anglické národní opery v Londýně (1982 až 1992) nastudoval přes dvacet titulů (Rusalka, Osud, The Midsummer Marriage, Doctor Faust, Lady Macbeth Mcenského újezdu, Perníková chaloupka, Výlety páně Broučkovy a The Fairy Queen). Od roku 1992 působil ve svobodném povolání a spolupracoval s mnoha operními scénami. Od roku 2011 je výkonným a uměleckým ředitelem Velšské národní opery. Nastudoval přes deset titulů ve světové premiéře včetně tří oper sira Petera Maxwella Daviese, pro něž napsal libreta. Pountney byl jmenován rytířem Řádu britského impéria (CBE) a rytířem francouzského Řádu za umění a literaturu. V dubnu 2013 obdržel Rytířský kříž Řádu za zásluhy Polské republice.

„Konzervativní diváci hledí na operu, jako by jim patřila – je to jejich oblíbená hračka a myslí si, že režisér jim ji chce zničit. Ale režisér není ničím povinován publiku, nýbrž skladateli a hudbě a já jsem se nikdy ani prstem nedotkl toho, co skladatel uložil v partituře,“ prohlásil Pountney v britském časopise Opera nedlouho po premiéře Dvořákovy Rusalky, kterou režíroval v londýnské Anglické národní opeře roku 1983, kde vyvolala kontroverzní reakce.

Regiony
Liberecké divadlo F. X. Šaldy 25. října
uvedlo Dvořákovu lyrickou pohádku Rusalka, která je vedle Smetanovy Prodané nevěsty nejhranější českou operou. Na libereckou scénu se slavné dílo vrací po několika letech, předchozí verze měla premiéru v roce 1995.

12. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica skončil 26. října v Teplicích koncertem Severočeské filharmonie Teplice s houslistou Josefem Špačkem.

Výročí
Mozartova opera Don Giovanni měla 29. října 1787 premiéru v Nosticově divadle v Praze za účasti skladatele. Námětem je život a smrt svůdníka, známého v literatuře také jako Don Juan. Podle kritiků a mnoha milovníků oper jde o jednu z vůbec nejlepších oper, které kdy byly složeny.

1. listopadu 1921 se narodil Jan Tausinger, český dirigent a skladatel. Jeho skladatelská činnost vycházela z lidových písní, které také sbíral v oblasti Beskyd a na Lašsku. Komponoval dětské a mládežnické budovatelské písně a politicky motivované kantáty

O den později 2. listopadu si připomínáme 335. výročí smrti Adama Václava Michny z Otradovic, českého raně barokního básníka, hudebního skladatele, sbormistra a varhaníka. Je nejvýznamnějším českým skladatelem a básníkem 17. století, iniciátorem rozmachu české barokní hudební kultury a stal se inspirací mnoha dalších generací skladatelů pro rozvoj tradice české národní hudby.Jeden z nejvýznamnějších představitelů stylu bel canto, italský hudební skladatel Vincenzo Salvatore Carmelo Francesco Bellini se narodil 3. listopadu 1801.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat