Týden s hudbou (36)

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden
Tříkrálový koncert k Roku české hudby 6. ledna v pražském Obecním domě zakončí patnáctý ročník festivalu České doteky hudby. Program koncertu konaného k jubileu české autorky Sylvie Bodorové, která letos oslaví šedesátiny, je sestaven převážně z děl žijících autorů. Vedle skladeb Bodorové zazní hudba Josefa Vejvody, Jaz Colemana a Hectora Berlioze. Symfonický orchestr Českého rozhlasu povede Leoš Svárovský, jako sólisté vystoupí Jitka Hosprová (viola), Pavel Fischer (housle) a Josef Vejvoda Trio. Festival České doteky hudby zahájil 16. prosince koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava pod vedením Petra Louženského. Cílem festivalu, jehož začátek je tradičně spjatý s datem narození Ludwiga van Beethovena, je podle jeho organizátorů nabídnout klasickou hudbu v oblasti orchestrální, komorní a recitálové tvorby prostřednictvím adventních, vánočních, novoročních a tříkrálových koncertů.

Rok české hudby představí 7. ledna prvního z regionálních zástupců opery a divadla v Praze inscenací ostravské Mirandoliny na scéně Stavovského divadla. Premiéru operní komedie Mirandolina Bohuslava Martinů uvedl soubor Národního divadla moravskoslezského v italském originále loni v prosinci.Mirandolina, komická opera o třech jednáních, je jedinou operou Martinů komponovanou na italské libreto, které si skladatel upravil z originálního textu rozverné komedie Carla Goldoniho La locandiera (Hostinská). Partituru dokončil počátkem července 1954. Projekt v Národním divadle moravskoslezském loni v listopadu předznamenal baletní triptych Návraty domů, který spojil tři významné české choreografy Jiřího Kyliána, Pavla Šmoka a Natašu Novotnou se třemi hudebními velikány Leošem Janáčkem, Bedřichem Smetanou a Bohuslavem Martinů.

Poslední rozloučení s hudebníkem Igorem Vavrdou se uskuteční 7. ledna na Hudební scéně Městského divadla Brno. Rakev bude za přítomnosti čestné stráže vystavena na jevišti. Tento akt i následný obřad v síni krematoria na Jihlavské ulici v Brně ve 14.00 hodin bude přístupný i pro veřejnost. Významný český hudebník náhle zemřel ve čtvrtek 26. prosince 2013.

Tisková konference na téma Rok české hudby v Plzni 2014 se uskuteční 8. ledna v Měšťanské besedě v Plzni. Rok české hudby 2014 oficiálně zahájila novoročním koncertem Česká filharmonie s pěvkyní Magdalenou Koženou. Myšlenka projektu Rok české hudby vznikla již v roce 1924. Letopočty zakončené čtyřkou jsou tradičně vnímány v Česku i v zahraničí jako takzvané roky české hudby. Záštitu nad nadcházejícím projektem převzali dirigent Sir Simon Rattle a jeho manželka Magdalena Kožená.

Koncert v pražském Obecním domě při příležitosti nedožitých osmdesátých pátých narozenin skladatele Petra Ebena, které připadají na 22. ledna, ve dnech 8. a 9. ledna spojí Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK se Scholou Gregorianou Pragensis. Tento vokální soubor vede skladatelův syn David Eben. Ebenův Koncert pro varhany a orchestr č. 1 nazvaný Symphonia Gregoriana v první polovině programu doplní dvě skladby Wolfganga Amadea Mozarta.

Arcidiecézní charita Praha pořádá 9. ledna ve Stavovském divadle Tříkrálový benefiční koncert ve prospěch projektů: Azylové domy pro matky s dětmi v pražské arcidiecézi a Podpora sociálně slabých rodin v Bělorusku. Na programu jsou skladby Johanna Sebastiana Bacha, Henry Purcella, Josefa Suka a dalších.

V Multifunkční aule Gong v Ostravě 11. ledna chystají koncert slavné kantáty Carmina Burana. Pražské Kongresové centrum hostilo show plnou speciálních efektů 4. ledna. Je pravděpodobné, že příští rok se koncerty slavného díla německého skladatele a hudebního pedagoga Carla Orffa už nezopakují. Na vině je malý zájem diváků. Původně pořadatelka plánovala čtyři koncerty ve dvou dnech, dva v Praze a dva v Ostravě.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Poslední den roku 2013 nabídla desítka kin v České republice milovníkům klasické hudby setkání s Berlínskou filharmonií a jejím šéfdirigentem Simonem Rattlem. V přímém přenosu Silvestrovského gala koncertu jednoho z nejlepších orchestrů světa se 31. prosince jako sólista ve třetím Prokofjevově klavírním koncertu představil čínský pianista Lang Lang. Dále zazněl například výběr z Dvořákových Slovanských tanců či Chačaturjanovy Tance z baletu Gajané včetně Šavlového tance.Praha
V Dvořákově síni pražského Rudolfina se 30. prosince Pražský komorní orchestr poprvé představil pod taktovkou Petra Jiříkovského. Na úvod zazněla předehra k opeře Figarova svatba Wolfganga Amadea Mozarta. Poté zazněl Koncert pro klarinet a orchestr A dur téhož skladatele. Závěr programu obstarala Symfonie č. 7 A dur Ludwiga van Beethovena. Sólového klarinetového partu se ujala Ludmila Peterková.

Regiony
Filharmonie Brno 1. ledna ve svém prvním koncertu v Novém roce zahrála výhradně českou hudbu. Zazněly skladby z oper Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka. Orchestr tím předznamenal dramaturgické ladění většiny českých těles v následujících dvanácti měsících. Rok 2014 je totiž kvůli souběhu několika významných výročí Rokem české hudby. Novoroční koncert dirigoval brněnský rodák Jakub Hrůša.

Ochutnávka z operety Netopýr, opery Rusalka nebo Madamy Butterlfy byla součástí tradičního novoročního koncertu Severočeské filharmonie, který se 1. ledna uskutečnil v teplickém Domě kultury pod taktovkou renomovaného italského dirigenta Franceska La Vecchii. Filharmoniky doprovodila korejská sopranistka In-Hye Kim a houslistka Sang-Hee Cheong.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat