Týden s hudbou (42)

Co přinese tento týden
V úterý 18. února vystoupí italská sopranistka Raffaella Milanesi ve Dvořákově síni Rudolfina v Praze za doprovodu orchestru Collegium 1704 v rámci cyklu Hvězdy barokní opery. Na programu tentokrát bude hudba daleko mladší, než je u tohoto souboru zvykem: italská opera vrcholného bel canta v konfrontaci s díly pozdního klasicismu Josepha Haydna a Ludwiga van Beethovena. Z italského repertoáru zazní árie z děl mistrů, jako jsou Gaetano Donizetti (Lucia di Lammermoor), Vincenzo Bellini (La sonnambula) nebo Gioacchino Rossini (Otello). Orchestr Collegium 1704 představí tuto fascinující hudbu v interpretaci na hudební nástroje doby jejího vzniku a rozezní její tóny v nevšedních barvách. Koncert nese název Mezi snem a realitou.
Osobnost týdne
Raffaella Milanesi
se pražskému publiku poprvé představila během svého debutu na Pražském jaru v roce 2011 právě s Collegiem 1704. V následujících letech společně koncertovali na festivalech v Brugách, Halle, Kolíně nad Rýnem a jinde. V loňském roce Milanesi ztvárnila roli Megacla v novodobé premiéře opery Olimpiade Josefa Myslivečka, opět v doprovodu souboru Collegium 1704, na jevišti Stavovského divadla v Praze a v operních domech v Caen, Dijonu a Lucemburku. Raffaella Milanesi, rodačka z Říma, je od svého debutu v roce 1997 vyhledávanou interpretkou Mozartových rolí (Donna Anna, Susanna, Cherubino, Aminta, Elettra), Händelových kantát i oratorií a s velkou oblibou zpívá díla českého skladatele Jana Dismase Zelenky. Její operní kreace sahají od Monteverdiho přes Traettu, Händela, Haydna k Donizettimu a Puccinimu. Vyniká především svou sugestivní interpretací založenou na dokonalém proniknutí do psychologie jednotlivých postav, jež vykresluje v nejjemnějších odstínech svého barevného hlasu. Pravidelně vystupuje ve vyhlášených operních domech a na řadě prestižních festivalů.

Koncert Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK nazvaný Pocta Richardu Straussovi se koná 19. a 20. února ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Koncert připomene sto padesáté výročí narození a šedesáté páté výročí úmrtí pozdně romantického německého skladatele. Rekordně obsazený orchestr bude řídit německý dirigent Heiko Mathias Förster, jako sólistka v jedné ze skladeb vystoupí varhanice Drahomíra Matznerová. Ze Straussovy tvorby zařadil orchestr do programu méně známé, zato velmi osobní dílo nazvané Sinfonia domestica. Skladatel v něm popsal hudebními motivy jednotlivé členy své rodiny. Mezi devadesáti pěti účinkujícími se vedle početně obsazených smyčců můžeme těšit i na čtyři saxofony, pět klarinetů, osm lesních rohů nebo čtveřice trubek, hobojů a fléten.Tisková konference Plzeňské filharmonie ke třicátému čtvrtému ročníku festivalu Smetanovské dny se uskuteční 19. února v restauraci-galerii Artamo v Plzni. Tématem bude prezentace programu Smetanovských dnů 2014 a dramaturgické zaměření do dalších let.

V Clam-Gallasově paláci v Praze je 22. února na programu scénické představení v rámci přehlídky barokních soirée pořádaných při příležitosti oslav pražského Carnevalu 2014, na kterém vystoupí italský contratenor Alessandro Giangrande. Vystoupení se uskuteční i v neděli 23. února 2014 v Clam-Gallasově paláci. První z hudebně tanečních představení s názvem Bellaria, inscenované jako netradiční barokní festa, se koná u příležitosti zahájení pražské karnevalové sezony. Druhé s názvem Festa Arcadiana je premiérovým představením cyklu barokních soirée. Zazní hudba Georga Friedricha Händela a Giovanni Battisti Bononciniho, jenž byl mimo jiné dvorním skladatelem Johanna Wenzela von Gallase, stavitele pražské Clam-Gallasovské rezidence.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Soubor Ensemble Inégal získal za nahrávku se světovou premiérou Velikonoční mše (Missa Paschalis) z pera Jana Dismase Zelenky prestižní cenu Zlatá ladička (Diapason d’Or). Cenu udělují hudební kritici francouzského měsíčníku Diapason a redaktoři rozhlasové stanice France Musique. Ensemble Inégal Zlatou ladičku obdržel již potřetí. „Není to jen vyznamenání naší interpretace, ale zejména ocenění pro Jana Dismase Zelenku. Je fascinující, že svět ve dvacátém prvním století objevuje právě Čecha, coby jednoho z nejvýznamnějších skladatelů evropské barokní hudby,“ uvedl dirigent a umělecký vedoucí Ensemble Inégal Adam Viktora. Skladatel Mamoru Samuragoči, který měl přezdívku „japonský Beethoven“, potvrdil, že v posledních letech se mu částečně vrátil sluch. K tomuto přiznání dospěl týden poté, co kolem něj propukl skandál, když vyšlo najevo, že používal najatého skladatele, aby za něj psal symfonie a další hudbu. Samuragoči měl pověst génia, když pokračoval v komponování, přestože přišel o sluch. Ve skutečnosti si ale najal univerzitního profesora Takašiho Niigakiho, aby skládal pod jeho jménem. Tato spolupráce trvala osmnáct let a všechno vyšlo najevo, až když si údajně Samuragočiho skladbu vybral jako doprovod japonský krasobruslař Daisuke Takahaši a Niigaki médiím prozradil, že hudba je ve skutečnosti jeho.

Praha
Světově uznávaný operní pěvec Štefan Margita byl v Praze oceněn platinovou deskou za prodej alba Melancholie. Loňská nahrávka věnovaná hudbě na pomezí žánrů se hned po vydání ocitla na první pozici prodejního žebříčku TOP 50 popových tuzemských desek. Následně opanovala na šestnáct týdnů první místo v hitparádě nejprodávanějších alb klasické hudby. Celkem se ho podle vydavatelství Supraphon prodalo přes šest tisíc kusů. Vedle stěžejních témat z muzikálů Bídníci, West Side Story nebo Notre-Dame de Paris zde najdeme skladby Ave Maria nebo Lux Aeterna i písně klasiků francouzského šansonu Jacquese Brela a Léa Ferréa. Na albu dále hostují Daniel Hůlka, Lucie Bílá nebo Eva Urbanová.Dvojici koncertů Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK 26. a 27. března bude místo indisponovaného Jiřího Kouta dirigovat Heiko Mathias Förster. Nevystoupí ani klavírista Martin Helmchen, kterého nahradí český virtuos Martin Kasík. Program koncertu zůstane nezměněn. „Důvodem změny je dlouhodobá zdravotní indispozice Jiřího Kouta. Jsme rádi, že se náročného programu ujme dirigent Förster, který s FOK vystoupí také 19. a 20. února se Straussovou Domesticou,“ uvedla manažerka orchestru Tereza Kramplová. Klavírista Helmchen nevystoupí z rodinných důvodů.

Ředitel Národního divadla Jan Burian oznámil, že navzdory finanční situaci rozšířili počet premiér. V nadcházející sezoně 2014/2015 hlavní scéna chystá ke sto třicátému druhému roku fungování celkem devatenáct nových inscenací. Osm z nich nabídne činohra. Oba operní soubory Národního divadla chystají shodně čtyři premiéry. Opera Národního divadla už v říjnu uvede Fibichův Pád Arkuna, Státní opera například ranou Verdiho operu Macbeth. Balet slibuje tři premiéry včetně triptychu Ballettissimo.
Regiony
Pardubické hudební jaro letos nabídne během sedmi týdnů posluchačům dvanáct koncertů. Festival zahájí 6. března koncert Komorní filharmonie Pardubice. Zazní skladby Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Wolfganga Amadea Mozarta, oznámil Josef Krečmer, ředitel obecně prospěšné společnosti Barocco Sempre Giovane, která festival pořádá. Koncerty nabídnou divákům různé hudební žánry. Hudebníci zahrají klasické skladby od Vivaldiho, Chopina až po modernější melodie Jaroslava Ježka či Kurta Cobaina. Vedle významných českých hudebních těles a sólistů se během letošních koncertů představí například rakouské kytarové kvarteto Guitar4Mation či izraelský dirigent a cembalista Ad-El Šalev. Festival, jehož počátky sahají do roku 1976, končí 23. dubna. Koncerty se budou konat nejen v Pardubicích, naplánovány jsou také v Holicích, Přelouči a Heřmanově Městci.

Výročí
17. února 1653
se narodil Arcangelo Corelli. Italský hudební skladatel a houslista období baroka zemřel 8. 1. 1713.20. února 1816 měl v Římě premiéru Lazebník sevillský, opera Gioacchina Rossiniho z roku 1816. Autorem libreta je Cesare Sterbini. Děj komické opery o dvou dějstvích se odehrává v sedmnáctém století ve Španělsku.

21. února 2011 zemřel operní pěvec Antonín Švorc. Barytonista se narodil 12.února 1934, spolupracoval s mnoha významnými světovými dirigenty i pěvci. Hostoval v Německu, Švýcarsku, Francii, Španělsku či Polsku. V roce 2003 obdržel Cena Thálie za celoživotní mistrovství.
Foto archiv, Martin Möller, Michal Kamaryt, Michal Růžička

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat