Týden s hudbou (46)

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden 
Tisková konference k šedesátému devátému ročníku Pražského jara se uskuteční 17. března v kostele sv. Vavřince v Praze. Hosty budou sopranistka Simona Houda Šaturová a vítězka mezinárodní hudební soutěže Pražského jara 2013 v oboru lesní roh Kateřina Javůrková. Představen bude také program druhého ročníku Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného, jehož je Pražské jaro pořadatelem.

V pondělí 17. března zazní ve Dvořákově síni pražského Rudolfina v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu s jejich hlavním hostujícím dirigentem Ronaldem Zollmanem 1. symfonie B dur Roberta Schumanna s podtitulem Jarní a Stravinského Svěcení jara. Přímý přenos koncertu vysílá od 19.30 hodin Český rozhlas – Vltava.

Koncertní cyklus Collegia 1704 a České filharmonie s názvem Hvězdy barokní opery pokračuje 18. března v pražském Rudolfinu koncertem Il divino Boemo, na kterém zazní hudba Myslivečka, Glucka a jejich italských současníků. Jako sólistka vystoupí americká mezzosopranistka Vivica Genaux za doprovodu barokního orchestru Collegium 1704. V předvečer mimořádného koncertu, od 17. do 18. března, se v Praze koná mezinárodní konference Il Boemo – Josef Mysliveček za účasti muzikologů z celého světa. Koncert Il divino Boemo přiblíží současnému publiku tvorbu dvou skladatelů, kteří své první hudební zkušenosti sbírali v Čechách, aby později jejich umění obdivovala celá Evropa, a kteří se zapsali do dějin opery.

Osobnost týdne
Proslulá mezzosopranistka Vivica Genaux bude ozdobou úterního koncertu Il divino Boemo v pražském Rudolfinu, který se uskuteční v rámci kritikou i diváky oceňovaného koncertního cyklu Collegia 1704 a České filharmonie s názvem Hvězdy barokní opery.

Americká mezzosopranistka Vivica Genaux se narodila 10. července 1969 na Aljašce. Studovala hudbu souběžně s vědeckými studiemi. Chtěla se věnovat především genetice, a jak sama přiznává, nenáviděla operu po celé své mládí. Od dětství studovala hru na housle a ráda zpívala, ale možnosti svého hlasu si uvědomila až později. Zpěv studovala u Nicoly Rossi-Lemeni a Virginie Zeani na Indiana University v Bloomingtonu, v dalších letech u Claudie Pinzy, dcery slavného basisty Ezia Pinzy. Profesionální kariéru začala především jako interpretka rolí Rossiniho, Donizettiho, Belliniho a dalších. Do světa barokní hudby vstoupila po setkání s dílem Johanna Adolfa Hasseho a poté už se ve svém repertoáru vždy držela bel canta nebo baroka. Nahrála řadu CD, vystupovala mimo jiné v Metropolitní opeře, v operních domech v San Franciscu, Dallasu, Seattlu, San Diegu a Pittsburghu, v Tel Avivu, v Paříži, Vídni, Berlíně, Amsterdamu, Drážďanech, Veroně a podobně. Českému publiku se poprvé představila v rámci festivalu Struny podzimu 2011 právě s Collegiem 1704. Vivica Genaux se při této příležitosti seznámila s dílem Josefa Myslivečka a od té doby jeho díla zařazuje do svého repertoáru. V rámci koncertů, hudebních festivalů a recitálů vystupuje na světových koncertních pódiích, často za doprovodu orchestru staré hudby Europa Galante s dirigentem Fabiem Biondim, ale i řady dalších.

Tisková konference k festivalu Dvořákova Praha se koná 18. března v reprezentačních prostorách Široká 5 v Praze. Festivalový program a novinky letošního ročníku představí Robert Kolář, ředitel pořádající Akademie klasické hudby, Marek Vrabec, umělecký ředitel festivalu, a Dana Syrová, výkonná ředitelka festivalu. V den tiskové konference bude zahájen předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty.

18. března v 19.30 hodin se v sále Pražské konzervatoře uskuteční předposlední koncert letošního komorního cyklu koncertů Svátky hudby v Praze – Večer „nevážné“ hudby. Václav Hudeček vystoupí spolu s Prague Cello Quartet, Ivanem Vokáčem a Markétou Vokáčovou. Na programu jsou skladby Ennio Morricona, Johna Townera Williamse či Nina Rota.Cyklus koncertů FOK Stará hudba ve staroměstském kostele sv. Šimona a Judy zažije v úterý 18. března jeden z vrcholných večerů této koncertní sezony. Orchestr a vokální soubor Capella Regia Praha v čele s dirigentem Robertem Hugem zde představí v novodobé premiéře působivé velikonoční oratorium českého skladatele Františka Xavera Richtera Iudicium peccatoris et homini iusti.

V tomto týdnu pokračuje 36. mezinárodní festival Pardubické hudební jaro 2014 hned dvěma koncerty. Ve středu 19. března od 19.00 hodin se v Kulturním domě v Holicích uskuteční koncert Le Quattro Stagioni – Antonio Vivaldi – Čtvero ročních dob, na kterém vystoupí Barocco sempre giovane, Iva Kramperová (housle) a Alfréd Strejček (recitace). Druhý koncert se pak odehraje hned ve čtvrtek 20. března v 19.00 hodin v Rytířském sále zámku v Pardubicích. Na programu je Robert Schumann, Fryderyk Chopin, Joaquín Rodrigo, Chick Corea, Carlos Jobim, Hermeto Pascoal, Egberto Gismonti v podání Guitar4mation.

Koncert symfonického orchestru Pražské konzervatoře k Roku české hudby se uskuteční 20. března v Koncertním sále konzervatoře od 19.00 hodin. Orchestr řídí Miriam Němcová a v rámci večera zazní skladby Iši Krejčího, Josefa Suka a Bohuslava Martinů. Vedení Mahenovy činohry a Janáčkovy opery Národního divadla Brno zve 19. března na tiskovou konferenci ke dvěma premiérám: Bůh masakru (premiéra 21. března Mahenovo divadlo) a Polská krev (premiéra 28. března Janáčkovo divadlo). Setkání se uskuteční ve foyeru Mahenova divadla.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat