Týden s hudbou (58)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden 
Tisková konference k Festivalu komorní hudby Český Krumlov, který se koná od 27. června do 5. července, se uskuteční 9. června v kostele sv. Vavřince v Hellichově ulici v Praze. Setkání se zúčastní ředitelka festivalu Hana Pelzová i dramaturg Antonín Matzner. Také 28. ročník Festivalu komorní hudby Český Krumlov otevře Barokní noc. Má své tradiční hosty, mezi kterými bude opět Jiří Stivín. A chybět nebudou ani soubory zaměřené na zábavnou a taneční hudbu minulých staletí: Alla Danza, Ludus musicus, Histriones Pragensis a Krumlovští pištci. O ústřední programový bod se postará Musica Florea s Markem Štrynclem, která provede operu Giuseppe Scarlattiho Armida. Na provedení se bude podílet i taneční soubor Hartig s uměleckou vedoucí Helenou Kazárovou. Barokní noc se koná dvakrát, v pátek a v sobotu 27. a 28. června.

V tomto týdnu se v rámci festivalu Janáčkův máj uskuteční tyto koncerty. V pondělí 9. června to bude Ostrava a její skladatelé III. Během večera zazní skladby Vogela, Ceremuga, Driga a Schulhoffa. Na úterý 10. června je připraven klavírní recitál Igora Ardaševa, složený z děl Dvořáka, Suka, Smetany, Janáčka či Liszta. Závěrečný koncert je naplánován na středu 11. června do Domu kultury města Ostravy. Český národní symfonický orchestr pod taktovkou Vladimíra Válka a klavírista Tomoki Sakata zahrají Smetanův Valdštýnův tábor, Lisztův Koncert pro klavír a orchestr, Dvořákovu Slovanskou rapsodii a Španělské capriccio Rimského-Korsakova. Mezi doprovodné akce festivalu byla zařazena premiéra opery Bedřicha Smetany Čertova stěna v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Hudebního nastudování se chopil Robert Jindra, režie Jiří Nekvasil. Premiéra se uskuteční 12. června.Křest monografie tenoristy Štefana Margity s názvem Bez omezení se uskuteční 10. června v pražském baru Black Angel’s. Knihu pokřtí Hana Zagorová a Dagmar Pecková.

Přímo na pódiu Smetanovy síně Obecního domu obdrží 11. června dirigent Libor Pešek na koncertu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK čestné občanství Prahy. Ceremoniál otevře první ze dvou červnových koncertů FOK 11. a 12. června, na kterých se česká dirigentská legenda po třech a půl roku vrátí do abonentního cyklu orchestru. Koncert nese název Praha Liboru Peškovi. Skladba programu obou večerů vycházejí z dirigentovy obliby tvorby českých skladatelů první poloviny dvacátého století. Kromě suity z baletu Labutí jezero Petra Iljiče Čajkovského zazní symfonické básně Vítězslava Nováka Toman a lesní panna a Praga Josefa Suka.Bystřické zámecké slavnosti, které se konají v rámci Českých kulturních slavností, pokračují příští čtvrtek 12. června Ozvěnami Pražského jara. Na programu je Ullmannova Píseň o lásce a smrti korneta Kryštofa Rilka, Novákův Můj máj a Martinů Charleston. Soňa Červená bude vyprávět o Červené sedmě.

Na mimořádném koncertu 13. června v pražském Rudolfinu povede Českou filharmonii slavný ruský dirigent Valery Gergijev, v hudebních kruzích přezdívaný „car“ nebo „Ivan Hrozný“. Jedna z největších dirigentských hvězd současnosti bude s Českou filharmonií spolupracovat poprvé. Zazní výhradně ruský program složený z děl Čajkovského, Rachmaninova a Musorgského. Stejný repertoár Česká filharmonie s Gergijevem provede o den později v Itálii na Ravenna festivalu. V Praze i bývalém Československu se Gergijev představil již několikrát. V letech 2002 a 2007 vystoupil na dnes již neexistujícím festivalu Pražský podzim. Blízký přítel dirigenta Zdeňka Mácala začátkem osmdesátých let přednesl v Olomouci s Moravskou filharmonií První symfonii Antonína Dvořáka a v roce 1981 řídil v Praze Rozhlasové symfoniky.

Osobnost týdne
Fenomenální dirigent ruského původu Valery Gergijev spolupracuje s významnými světovými tělesy. Od konce osmdesátých let minulého století vede Mariinské divadlo i jeho orchestr. Od roku 1995 byl hlavním hostujícím dirigentem Rotterdamské filharmonie a posléze zde byl jmenován i hudebním ředitelem. Několik let hostoval jako hlavní dirigent Metropolitní opery v New Yorku. Od počátku roku 2007 je šéfdirigentem Londýnského symfonického orchestru. V hudebních kruzích ho vzhledem k jeho démonickému pohledu, exotickému původu, strhujícímu charisma, živočišně nervnímu přístupu k hudbě i absolutnímu ponoru do díla přezdívají „Ivan Hrozný“.Valerij Abisalovič Gergijev se narodil 2. května 1953 v Moskvě, oba jeho rodiče jsou ale Osetinci. Gergijev strávil velkou část svého mládí na Kavkaze, kde navštěvoval hudební školu v severoosetském hlavním městě Vladikavkazu (tehdy Ordžonikidze). Na klavír začal hrát až na střední škole, poté v letech 1972–1977 studoval na petrohradské konzervatoři. Dirigent se občas vyjadřuje i k politickým otázkám, například v konfliktu v Jižní Osetii se postavil na stranu Ruska proti Gruzii, stejně tak podpořil ruskou stranu v současné ukrajinské krizi. Finská operní pěvkyně Karita Mattila kvůli tomu odmítla zpívat pod vedením Gergijeva v newyorské Carnegie Hall, místo Gergijeva se nakonec za dirigentský pult postavil Ital Fabio Luisi. Mattila ho kritizovala také kvůli jeho odporu vůči právům homosexuálů.

Slavnostní zahajovací koncert letošního padesátého šestého ročníku operního festivalu Smetanova Litomyšl se uskuteční 13. června. Přehlídka trvá do 6. července. „Letos máme k dispozici celé opravené zámecké návrší a chceme, aby celý areál žil hudbou. Je naším záměrem, aby lidé v Litomyšli trávili celý víkend, nepřijeli jen na koncert a zase neodjeli, abychom si je udrželi,“ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna. Letošní ročník bude pětadvacetidenní a bude velkolepější než ten předešlý. Loni v sedmnácti dnech nabídl dvacet pořadů, letos to bude třicet čtyři představení, z toho rekordních sedm oper. V Litomyšli zazní i nejméně hraná opera Bedřicha Smetany Čertova stěna, která je jeho posledním dílem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat