Týden s hudbou (65)

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden 
V Praze bude tento týden pokračovat letošní XI. ročník multižánrového workshop festivalu ProART, který se nese v duchu tématu Tělo jako hlas – Slovo jako obraz. Tradiční letní festival spojující denní umělecké ateliéry s večerními představeními se v Praze uskuteční ve Státní opeře a v Experimentálním prostoru Roxy/NoD, a to do 3. srpna.

Osmidenní přehlídka Folkové prázdniny, která se koná už po devětadvacáté a letos začala koncertem polyfonního mužského vokálního sboru Lo Cór De La Plana z Marseille v sobotu na zámku v Náměšti nad Oslavou, potrvá do 2. srpna. Návštěvníci uslyší desítky domácích i zahraničních interpretů world music, moderního jazzu, lidové hudby a folku. Součástí budou i atraktivní výstavy a noční koncerty.

V Praze pokračuje 30. července v kostele sv. Šimona a Judy koncertem {OH!} Orkiestra Historyczna z Polska hudební festival Letní slavnosti staré hudby. V unikátním, uchu lahodícím nástrojovém obsazení (trubky, housle, violy da gamba, varhany a kontrabas) zahrají sonáty velkého barokního houslisty a skladatele Heinricha Ignaze Franze Bibera určené „pro každý čas“ a příležitost, a to pod názvem Od krčmy k oltáři.Sólistou čtvrtého koncertu Hudebního léta Kuks 2. srpna bude kytarový virtuos Pavel Steidl, kterého prestižní italský časopis Guitart zařadil mezi osm nejdůležitějších světových kytaristů roku 2003. Na koncertu uslyšíme díla českých šlechticů baroka (Jana Antonína Losy, Františka Maxmiliána Lobkovice a další), dále pak hudbu Johanna Caspara Mertze a Nicoló Paganiniho.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Ve čtvrtek zahájil Pražský filharmonický sbor svoji další misi na proslulém festivalu v rakouském Bregenzu, kde je od roku 2010 rezidenčním sborem. Letos se na velkolepé scéně na Bodamském jezeře znovu představí v obnovené Mozartově Kouzelné flétně, která tu měla v režii Davida Pountneyho premiéru loni. Dále Pražský filharmonický sbor čeká hned několik závazků v místním Festspielhausu, a to ve světové premiéře opery Rakušana Petera Herberta podle novely Hanse Platzgumera Trans-Maghreb, v operách Igora Stravinského Slavík (Le Rossignol) a polského skladatele Simona Lakse Vlaštovka (L’Hirondelle Inattendue). Kromě toho sbor vystoupí v Brittenově Válečném requiem.Rakouská ombudsmanka Gertrude Brineková požaduje vyhlášení soutěže na novou státní hymnu. Text té současné je prý již zastaralý. Výzva veřejné ochránkyně práv je příspěvkem k probíhající společenské debatě o genderové vyváženosti jednoho ze symbolů rakouské státnosti. Rakouská hymna Země hor, země řek se od svého uzákonění na konci čtyřicátých let minulého století několikrát změnila. Poslední úpravu schválil parlament v roce 2011, kdy se pasáž „vlast jsi velkých synů“ změnila na „vlast velkých dcer a synů“. Ombudsmanka vyzvala k napsání zcela nové hymny. Podle ní jsou i další pasáže písně „neaktuální“. Měla by prý proto vzniknout „moderní hymna“, na níž by se měli podílet především mladí umělci z hudebních akademií. Brineková v této souvislosti poukázala na Švýcarsko, kde v současné době soutěž na novou moderní hymnu právě probíhá. Do konce června dostaly tamní úřady sto šestnáct návrhů. Současná rakouská hymna vznikla po druhé světové válce a její text je dílem básnířky Pauly von Preradović. Hudbu složil na motivy díla Wolfganga Amadea Mozarta Johann Baptist Holzer.

V bavorském Bayreuthu začal v pátek sto třetí ročník festivalu oper Richarda Wagnera, hned první zahajovací představení ale divákům přineslo nečekaně dramatickou zápletku. Kvůli technické závadě na scéně museli lidé po dvaceti minutách opustit sál a inscenaci Tannhäusera mohli dál sledovat až po vynucené hodinové přestávce. Co přesně se na jevišti stalo, není úplně jasné. Podle všeho se ale poškodila jedna z pohyblivých součástí scény, klec, představující Venušinu horu. Zpěváci pak museli během představení improvizovat, protože rekvizita po přestávce ze scény zmizela. Pořadatelé měsíc trvajícího wagnerovského festivalu letos čekají skoro šedesát tisíc diváků. Kromě Tannhäusera v režii Sebastiana Baumgartena, jehož pojetí vzbudilo řadu kontroverzních reakcí, je na programu rovněž Lohengrin, Bludný Holanďan či tetralogie Prsten Nibelungův, kterou nastudoval režisér Frank Castorf.

Dne 26. července zemřel v Miláně třináct dní po oslavě svých devadesátých narozenin Carlo Bergonzi, který byl považován za jednoho z největších interpretů italské opery dvacátého století.
Praha
Živelná hudba slovenské kapely Cigánski diabli v pondělí i přes nepřízeň počasí otevřela jedenáctý ročník hudebního festivalu Tóny Chodovské tvrze. Vzhledem k vytrvalému dešti se program přesunul z nádvoří památky na pražském Jižním Městě do Kulturního centra Zahrada. Návštěvníky pod střechu převezla kyvadlová autobusová doprava. Spolu se zakladatelem akce, houslistou Jaroslavem Svěceným, osm profesionálních hudebníků vyprodanému hledišti nabídlo temperamentně zahranou klasickou hudbu i lidové písně. Nadšení posluchačů vyvolala zejména virtuózní hra cimbalisty Ernesta Šarköziho, který zaujal také svými grimasami i způsobem hry připomínajícím nasazení rockových bubeníků.Americká písničkářka Suzanne Vega vystoupila v úterý v pražském Divadle Archa v triu s kytaristou Gerry Leonardem a Dougie Yowellem na bicí. Vega se do České republiky vrací pravidelně, naposledy zde vystoupila v roce 2012 na závěr svého evropského turné. Podle pořadatelů si přízeň publika získala pro svou šarmantní neokázalost a výjimečný cit pro příběhy velkoměsta a poetiku ulice.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat