Týden s hudbou (70)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden
Praha

Pražský barokní orchestr a sbor Ensemble Inégal otevře svůj osmý koncertní cyklus České hudební baroko – objevy a překvapení opět opravdovou lahůdkou. V české premiéře s použitím historických nástrojů zazní ve čtvrtek 4. září pozdní dílo geniálního barokního skladatele Jana Dismase Zelenky – Missa Dei Filii. Místem konání koncertu je střídmý, přesto působivý prostor evangelického kostela sv. Salvátora, v Salvátorské ulici na Starém Městě v Praze.

Opera Čert a Káča, jedno z pozdních jevištních děl Antonína Dvořáka, bude uvedena v sobotu 6. září na jubilejním desátém ročníku akce Opera v Šárce, která je součástí Dne Prahy 6. V místech původního přírodního divadla budou účinkovat sólisté, orchestr a sbor opery Národního divadla v Praze a Pražský komorní balet. Orchestr povede dirigent Jan Chalupecký, v hlavních rolích se objeví Martin Šrejma, Kateřina Jalovcová a Luděk Vele. Vstup je tradičně zdarma. Tradice divadelních představení v Šárce, založená roku 1913, byla obnovena roku 2005 Prodanou nevěstou, následovala dvě představení Rusalky, pak Jakobín, v roce 2010 slavnostní představení Libuše, před třemi roky to byl Dalibor, předloni Hubička. Na loňské představení Prodané nevěsty v pražské Šárce se podle policejních odhadů přišlo podívat přes šestnáct tisíc lidí.Česká filharmonie pořádá od září dva cykly koncertů pro rodiče s dětmi. Konají se zpravidla v neděli dopoledne v pražském Rudolfinu. První šestidílná série Filharmonici na pokračování aneb Orchestr na kusy se zaměřuje na představení jednotlivých hudebních nástrojů. Druhá řada Filharmonici na pokračování aneb Jak je neznáte ukáže členy orchestru v neobvyklém hudebním žánru (lidová hudba, jazz, barokní hudba). V obou programech vystupují sólisté, hráči České filharmonie, sdružení do komorních souborů a hosté. Již první zářijovou neděli dopoledne se mohou rodiče s dětmi ve věku od pěti do dvanácti let vypravit na první koncert.

Regiony
Hudební svátek Moravskoslezského kraje, zaměřený na duchovní hudbu, se letos uskuteční od pondělí 1. září až do 28. září 2014 v osmnácti městech a obcích Moravskoslezského kraje. Dramaturgie Svatováclavského hudebního festivalu se ponese ve znamení Roku české hudby a Moravskoslezský kraj znovu přivítá širokou škálu prvotřídních hudebníků z České republiky i ze zahraničí. Program každoročně nabízí několik tematických řad a několik desítek koncertů, v nichž zaznívá orchestrální, barokní, komorní a varhanní hudba. Na programu letošního zahajovacího koncertu je v Ostravě Dvořákovo Requiem v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava pod taktovkou Jakuba Hrůši, spoluúčinkuje Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou, sólové party přednesou Simona Šaturová, Veronika Hajnová, Richard Samek a Martin Gurbaľ.

Novou tradici se v Plzni pokusí založit Divadlo J. K. Tyla. Na úterý 2. září připravilo slavnostní průvod Vendelín, pojmenovaný po Vendelínu Budilovi, významné osobnosti plzeňské kultury. Městem projdou tanečníci, zpěváci, herci i další umělci z několika institucí. Průvod zahájí novou kulturní sezonu města Plzně, letos navíc bude předcházet večernímu slavnostnímu otevření Nového divadla v Jízdecké ulici. Zazní při něm Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany. Protože je zahájení jen pro zvané, připravila společnost Plzeň 2015 pro veřejnost speciální program. V kulturním sále Peklo nabídne přímý přenos opery, který do svého programu zařadil i televizní kanál ČT art. Předpremiérou otevření Nového divadla v Plzni se pak stane již v pondělí taktéž Prodaná nevěsta, na kterou na rozdíl od úterního slavnostního zahajovacího představení byly vstupenky v prodeji. Z předprodeje však zmizely během jediné hodiny.

Nové divadlo v Plzni, zkolaudované minulou středu, přišlo na zhruba 880 milionů korun. Novostavbu tvoří dvě propojené části, tedy divadelní a provozní budova. V provozní budově jsou kanceláře, šatny souborů, zázemí technického personálu, objekt současně tvoří hlukovou bariéru od přilehlé silnice, chrání tak divadelní budovu.

Událost týdne
Otevření Nového divadla v Plzni

Divadelní budova disponuje dvěma sály, hlavním pro 461 diváků a menší studiovou scénou pro 150 návštěvníků. Mezi jevištěm a hledištěm nebude bariéra, první řada je metr od herců. Jeviště se skládá z posuvné točny o průměru 11 metrů a osmi 12metrovými počítačem řízenými stoly ovládanými bezhlučnou hydraulikou.Budově divadla dominuje betonová fasáda perforovaná oválnými otvory, která je architektonickou reinterpretací opony, předělu mezi realitou dne a magickým iluzivním prostorem divadla. K jejímu vytvoření bylo třeba 100 metrů krychlových betonu, s rozměry 22 krát 14 metrů je největší betonovou skulpturou v zemi. „Součástí konceptu je nasvícení fasády ovládané přímo z režie divadla, fasáda se tak stává scénografickým objektem, součástí představení,“ uvedl architekt Vladimír Kružík, šéf týmu architektonické a projekční kanceláře HELIKA, která stojí za návrhem stavby.Zhotovitelem stavby je společnost Hochtief. Cílem Nového divadla, které vzniklo jako náhrada za nevyhovující Komorní divadlo v Prokopově ulici, je zvýšit počet návštěvníků, loni jich přišlo 175 000. Plzeň je prvním městem v zemi, které po roce 1989 postavila nové divadlo včetně zázemí.
***

Moravské divadlo v Olomouci se chystá představit muzikál Noc na Karlštejně přímo pod širým nebem v centru města, a to v pátek 5. září.  Open air představení bude součástí oslav Dnů evropského dědictví, hlediště pojme na 1000 diváků. Druhým příspěvkem divadla bude Verdiho opera Falstaff, ve které se v neděli v Olomouci v titulní roli představí držitel Ceny Thálie Jiří Přibyl. „Původně jsme Falstaffa plánovali uvést pod širým nebem, ale z důvodu komplikací, které souvisejí s uměleckou a technickou náročností tohoto díla, jsme nakonec vybrali pro uvedení na Horním náměstí jiný titul,“ uvedl k tomu ředitel Moravského divadla Olomouc Pavel Hekela.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat