Týden s hudbou (76)

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Co přinese tento týdenPrahaPo celý týden do soboty 18. října potrvá festival současného umění 4+4 dny v pohybu, který byl otevřen v pátek velkou skupinovou výstavou s …

Co přinese tento týden
Praha
Po celý týden do soboty 18. října potrvá festival současného umění 4+4 dny v pohybu, který byl otevřen v pátek velkou skupinovou výstavou s názvem Who is the Director. Výstava přináší desítky uměleckých děl v kurátorské koncepci Krištofa Kintery a Denisy Václavové. Centrem festivalu je stejně jako loni palác U Stýblů na Václavském náměstí, kde se kromě výstavy čtyř desítek autorů uskuteční i některá divadelní představení, budou z něj vycházet komentované procházky a bude v něm sídlit tradiční, výtvarně pojednaný festivalový bar.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu v pondělí 13. října ve Smetanově síni Obecního domu otevírá novou koncertní řadu s podtitulem Nové horizonty. První koncert cyklu pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta Tomáše Braunera slibuje výlet do krajiny jazzu – však také na pódiu vystoupí po boku SOČRu i Rozhlasový Big Band Gustava Broma. Klavírista Adam Skoumal se představí v „komorně pojaté“ Rapsodii v modrém, další sóla přednesou sopranistka Michaela Gemrotová či trumpetista Marek Zvolánek. Je připravena premiéra skladby Tokyo Pulsing od Jana Kučery, program otevřou podmanivé melodie a rytmy Leonarda Bernsteina. V závěrečném Sanctus z Requiem Ladislava Simona spoluúčinkuje Kühnův smíšený sbor.V pondělí 13. října bude v pražském Rudolfinu zahájen nový mezinárodní festival věnovaný skladatelskému odkazu a osobnosti Jana Dismase Zelenky – Zelenka Festival Praha. Festival zahájí Ensemble Inégal pod vedením Adama Viktory. Na programu je první ze Zelenkových pozdních mší, Missa Sanctissmae Trinitatis. Zazní i novodobá premiéra dosud neznámé verze Mše D dur op. 86 Antonína Dvořáka.

PKO – Pražský komorní orchestr zahajuje novou, už třiašedesátou koncertní sezonu, a to pod názvem Restart. Orchestr má nové vedení, logo, webové stránky, abonentní řadu i nového koncertního mistra. Na rozdíl od minulosti, kdy Pražský komorní orchestr charakterizovala hra bez dirigenta, se začíná jednoznačně přiklánět k angažování dirigentů na jednotlivé projekty. V nové sezoně s PKO vystoupí v Rudolfinu přední čeští sólisté jako Jiří Bárta, Kateřina Javůrková či Gabriela Demeterová. Na zahajovacím koncertu v úterý 14. října vystoupí Alice Sara Ott, a to v Beethovenově Klavírním koncertu č. 1.

Ve středu 15. října ve Velkém sále Novoměstské radnice v Praze představí Harmonie Universelle a Pražští barokní sólisté virtuózní i vznešenou orchestrální hudbu komponovanou Zelenkou k příležitosti oslav korunovace Karla VI. českým králem v Praze roku 1723. Poslední koncert festivalu bude ve čtvrtek 16. října v Rytířském sále Velkopřevorského paláce, kdy v provedení Ensemble Marsyas a jeho hostů zazní Zelenkovy Triové sonáty.

Struny podzimu tento týden poctí svojí návštěvou v úterý 14. října ve Foru Karlín Steve Reich, který společně s perkusionistou Colinem Curriem odehraje skladbu pro dva páry rukou Clapping Music. O perfekcionalismu ansámblu Colina Currieho a Reichově výlučném umění kompozice se návštěvníci přesvědčí v dalších legendárních skladbách Drumming či Sextet. Druhý koncert se uskuteční v neděli 19. října, kdy bude Dvořákova síň Rudolfina patřit Ahmadu Jamalovi. V jeho hudbě se zrcadlí sedm desítek let jazzové historie, od swingu přes bebop až po elektronický či moderní jazz. Do Prahy přijíždí s programem Saturday Morning za doprovodu kontrabasisty Jamese Cammacka, bubeníka Herlina Rileyho a perkusisty Manolo Badrena.

Vedle toho otevřou již po páté Struny dětem malým i velkým návštěvníkům brány do pestrého světa hudby, pohybu a nekonečné dětské fantazie. Divadlo Minor se na víkend 17. až 19. října opět stane místem, kde na zvídavé děti i jejich hravé rodiče čekají žánrově rozmanité koncerty, ale i další hudební, výtvarné, pohybové a jiné kreativní aktivity ve společnosti předních osobností domácí umělecké scény. Rodinné výpravy se mohou těšit například na legendární Spirituál Kvintet, oslnivé africké a brazilské rytmy, Hu(d)bohraní v podání vynikajícího beatboxera evropského formátu Ondřeje Havlíka aka End.ru, oblíbenou Vltavu, bláznivé Příhody kluka BomBarďáka v interaktivním koncertu či kapelu Skety.V úterý 14. října v Českém muzeu hudby vystoupí The Gary Bertini Israeli Choir, který proslul mimo jiné spoluprací s Izraelskou filharmonií a především svojí dramaturgickou rozmanitostí. Jeho repertoár představuje průřez od hudby renesanční až po současnou, žánrově osciluje od klasické a sakrální hudby až po world-music. Za svoji existenci sbor doprovázel například inscenace oper Mozartových či Orffových. Sbor vystoupil v uplynulém týdnu v Praze již dvakrát. Ve Španělské synagoze zazněly spíše liturgické písně, v Sále Pražské konzervatoře sbor představil společně s Pražským komorním orchestrem repertoár zahrnující Brahmse, Mendelssohna, Coplanda, Barbera a novinku od skladatele Chaima Permonta, který se inspiroval texty vytvořenými dětmi vězněnými v koncentračním táboře Terezín. Poslední koncert 14. října bude věnovaný Ladinu, jemenským tradičním písním a klezmeru za doprovodu izraelské formace Asamblea Mediterranea.

Pražští symfonikové komorně. Ne náhodou vybral Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pro zahajovací koncert cyklu komorní hudby symfonie Josepha Haydna Ráno – Poledne – Večer. Dávají totiž prostor pro sólové uplatnění orchestrálních nástrojů. Mezi interprety úterního koncertu 14. října v kostele sv. Šimona a Judy budou kromě členů FOK i nejlepší studenti Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na