Týden s hudbou (78)
Co přinese tento týden
Praha
Třiadvacátý ročník cyklu Svátky hudby v Praze bude zahájen v pondělí 27. října ve Dvořákově síni Rudolfina v Praze, kde bude Václav Hudeček hostit hvězdy světových operních domů – Metropolitní opery a La Scaly – Štefana Kocána a Dinu El, ale také violistku Jitku Hosprovou. O doprovod se postará Symfonický orchestr Českého rozhlasu řízený Tomášem Braunerem.Dlouholetou tradicí Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK je uvedení Smetanovy Mé vlasti v Den vzniku samostatného českého státu, tedy 28. října. Takzvaný Koncert pro Republiku se v úterý koná na místě, odkud byla 28. října 1918 vyhlášena samostatná Československá republika. V narozeninové sezoně provedou Pražští symfonikové Smetanův cyklus pod taktovkou Jana Kučery.
Syrová, autentická a intenzivní vokální polyfonie z Gruzie v podání souboru Didgori je dalším krokem na hudební pouti, během které Struny podzimu postupně objevují tradiční a často vzácné formy sborového zpěvu. Gruzínská polyfonie patří od roku 2001 k prvním položkám na seznamu Nehmotného dědictví lidstva UNESCO. Třináctičlenný ansámbl Didgori přestaví ve čtvrtek 30. října v Českém muzeu hudby sakrální hudbu i lidové písně.Jednota pro zvelebení hudby v Čechách připravila druhý ročník festivalu Kultura v srdci Prahy, který se uskuteční v Koncertním sále konzervatoře. Představí se na něm nejlepší žáci společně se svými pedagogy a mimořádnými hosty. V pátek 31. října pokračuje cyklus koncertem nazvaným Harfové soirée. Zahrají na něm sólistka Vídeňské filharmonie Anneleen Lenaerts a žákyně školy Roxana Hädler, která v letošním roce získala 2. cenu na Mezinárodní soutěži v německém Sandstedtu. O den později proběhne v Koncertním sále též harfový workshop.
Závěr divadelní přehlídky Ostrava v Praze!!!, která byla zahájena 26. října a představí to nejlepší z aktuální tvorby ostravských scén, bude v neděli patřit hudebnímu a baletnímu večeru Návraty domů. Unikátní projekt Národního divadla moravskoslezského svedl dohromady špičky současné české choreografie a hudební velikány minulosti. Jiří Kylián, Nataša Novotná a Pavel Šmok se inspirovali skladbami Bedřicha Smetany, Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka.V neděli 2. listopadu vystoupí na Malostranských komorních slavnostech Kvarteto Martinů. Na programu je Beethovenův Smyčcový kvartet F dur op. 18 č. 1, Páleníčkův Smyčcový kvartet d moll „Památce otce“ a Smetanův Smyčcový kvartet č. 1 e moll „Z mého života“. Letošní dvanáctý ročník Slavností je věnován stému výročí narození Josefa Páleníčka.
Regiony
Desátý ročník festivalu soudobé zahraniční hudby Hudební fórum Hradec Králové, který se uskuteční od 30. října do 13. listopadu, nabídne čtyři koncerty. Na čtvrtečním zahajovacím koncertu 30. října diváci uslyší díla tří výrazných představitelů soudobé americké hudby.
Česká premiéra Ullmannova Pádu Antikrista je v Moravském divadle Olomouc naplánovaná na pátek 31. října; slavnostní představení se však uskutečnilo už 18. října, kdy zahájilo sedmý ročník festivalu Dny židovské kultury. Režisérem inscenace je Jan Antonín Pitínský, hudebního nastudování se ujal Miloslav Oswald.
Jihočeské divadlo uvede v pátek ve světové premiéře opus Stabat Mater hudebního skladatele, pěvce a dirigenta Josého Cury. Zazní v hudební večeru Hudba duše v katedrále sv. Mikuláše v Českých Budějovicích pod taktovkou hudebního ředitele opery Jihočeského divadla Maria De Rose. Tenorista José Cura, který bude na premiéře přítomen, se ve svém díle nechal inspirovat jednou z pěti sekvencí katolické liturgie Jacopone da Todi, jejíž jímavá slova vyjadřují bolest matky nad ztrátou syna. Hudebního nastudování opusu se ujal Mario De Rose, který je dvorním dirigentem José Cury. Diriguje mu hudební doprovod špičkových orchestrů napříč Evropou.Předposlední koncert Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka je naplánován na neděli 2. listopadu. Klavírní duo Ivan Klánský a Lukáš Klánský provede v Opočně komplet Slovanských tanců Antonína Dvořáka.
Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
V pondělí přinesla media zprávu, že Pařížská národní opera zažila počátkem měsíce nezvyklý incident, když během představení přiměla k odchodu jednu divačku, protože měla zakrytý obličej závojem a nechtěla si ho sundat. Incident se odehrál v divadle Opéra Bastille 3. října. Po začátku představení opery Giuseppe Verdiho La traviata bezpečnostní pracovníci a pěvci na jevišti zaznamenali, že hned v první řadě za zády dirigenta orchestru sedí divačka se zahaleným obličejem. Vlasy a krk jí zakrýval šátek a ústa a nos lehký závoj. Ve Francii platí od dubna 2011 zákaz nošení šátků zahalujících obličej na veřejnosti. K návštěvnici a k muži, který ji doprovázel, pak přišel pracovník opery a informoval je o zmíněném zákazu. Poté je vybídl, aby buď žena závoj sundala, nebo aby opustili sál. Muž se ženou poté odešli.S novým projektem přišla Opera Slovenského národního divadla. V historické budově bude uvádět volný cyklus komorních podvečerů Voci da camera. Cyklus v neděli odstartovali mezzosopranistka Terézia Kružliaková a tenorista Ľudovít Ludha, a to pod názvem Hvězdy zpívají Janáčka.
Ve dnech od 21. až 24. října se v koncertním sále Dvorana na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě konal patnáctý ročník festivalu Orfeus. Jde o festival současné hudby. Tento ročník byl věnován skladateli Dezideru Kardošovi, od jehož narození letos uplynulo sto let. V programu zazněly nejen jeho skladby, ale i domácí tvorba studentů Katedry skladby a dirigování, a to v originálním provedení posluchačů VŠMU a jejich hostů.
Maďarští muzikologové řeší záhadu. V Národní knihovně v Budapešti objevili po více než dvou stoletích od sepsání originální rukopis části Mozartovy Sonáty jedenáct. Slavný skladatel přitom maďarské hlavní město nikdy nenavštívil. Podle odborníků jde o historický unikát v hodnotě asi čtvrt milionu eur. Na čtyřech listech je část slavné Sonáty jedenáct. Od staletí hrané tištěné verze se ale rukopis v několika drobnostech liší a hudebníci proto musí řešit, která verze je vlastně ta správná.
Praha
Nejvyšší kontrolní úřad objevil řadu nesrovnalostí v hospodaření Ministerstva kultury v letech 2011 až 2013. Podezření na porušení rozpočtové kázně za dvě celé devět milionu korun už oznámil finančnímu úřadu. Na ministerstvu se prý také mimo jiné při stěhování ztratilo několik věcí včetně obrazu Jana Zrzavého, jehož cena je odhadována až na dva a půl milionu korun. Kontrola se týkala majetku v hodnotě 657,7 milionu korun a finančních prostředků za 34 milionů korun.
Premiéru představení s názvem Smrt jsem já uvedlo v úterý večer divadlo Alfred ve dvoře. Jde o první projekt nového souboru La Calaca, který sestavila herečka a performerka Dora Bouzková. Propojila jedny z nejvýraznějších osobností současného pohybového a performačního divadla – Halku Třešňákovou, Jana Bártu, Apolenu Vanišovou, Lukáše Bouzka a Petra Krušelnického.
Po třech letech byla ve středu zlatá kaplička znovu svědkem debutu nové představitelky Bizetovy Carmen. Do už poměrně dlouhé řady interpretek titulní role Bednárikovy inscenace, na jejímž začátku roku 1999 stála Dagmar Pecková a dále pak následovaly Marina Domašenko-Jakovleva, Alina Gurina, Hannah Esther Minutillo, Jolana Fogašová, Jana Sýkorová, Veronika Hajnová, Atala Schöck, Ildiko Komlosi a Kateřina Jalovcová, se nejnověji zařadila olomoucká mezzosopranistka Václava Krejčí Housková.Ve čtvrtek měla v budově Státní opery v Praze premiéru opera Richarda Strausse Salome v nastudování polského režiséra Mariusze Trelińského, který je považován za jednoho z nejprogresivnějších evropských režisérů současnosti. Svou Salome představil po sedmi týdnech zkoušek.
Státní cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla byla ve čtvrtek večer předána ve Veletržním paláci teatrologovi Adolfu Scherlovi, v oblasti hudby ministerstvo ocenilo muzikologa a skladatele Miloše Štědroně. Ceny jsou spojeny s odměnou tři sta tisíc korun. Někteří předsedové porot poukázali na nízký počet nominací ve všech kategoriích kromě literatury.V Pražské křižovatce ve čtvrtek v rámci festivalu Struny podzimu vystoupil jeden z nejvýznamnějších představitelů současné perské hudby Hossein Alizadeh. Virtuózní hráč na orientální nástroje, komponista a propagátor tradiční hudby přichystal společně s perkusionistou Pejmanem Hadadim meditativní hudební exkurzi na Blízký východ. Perská klasická hudba podléhá sice pevnému tradičnímu řádu, který je pro hudebníka zavazující, zároveň je však hudební přednes založen na osobní tvořivosti a citu. Studium perské hudby je i proto velmi náročné. Sbírka zaznamenávající melodie tisícileté hudební perské tradice je od roku 2009 na seznamu kulturního dědictví lidstva UNESCO.
Pietari Inkinen převezme od září 2015 roli šéfdirigenta Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Čtyřiatřicetiletý Fin bude podle podepsané tříleté smlouvy FOK řídit minimálně v šesti abonentních programech, při speciálních příležitostech v Praze a na zahraničních zájezdech. Jedním z jeho nejdůležitějších úkolů bude prosazování nových repertoárových dominant, které by navázaly na uměleckou tradici orchestru. Zástupce médií o tom v pátek informoval ředitel orchestru Daniel Sobotka.
Osobnost týdne
Finský dirigent Pietari Inkinen (1980) vystoupil poprvé se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK v roce 2007 a v následujícím roce se stal hudebním ředitelem New Zealand Symphony Orchestra, se kterým podnikl v roce 2010 velmi úspěšné turné po Evropě (Vídeň, Lucern, Ženeva, Frankfurt nad Mohanem) se sólistkou Hilary Hahn. S orchestrem pořídil řadu oceňovaných nahrávek pro společnosti EMI a Naxos (například komplet Sibeliových symfonií). V roce 2009 se stal hlavním hostujícím dirigentem Japan Philharmonic Orchestra a od roku 2015 bude zastávat pozici hudebního ředitele Ludwigsburg Schlossfestspiele.
Spolupracoval s předními orchestry, mezi něž patří Dresden Staatskapelle, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Gewandhaus Leipzig, BBC Symphony, Maggio Musicale, Israel Philharmonic, Los Angeles Philharmonic, National Symphony Orchestra Washington, Rotterdam Philharmonic, City of Birmingham Symphony Orchestra, Orchestra Filarmonica della Scala, rozhlasové orchestry v Mnichově, Kolíně nad Rýnem, Vídni, Paříži.
Pietari Inkinen dosáhl uznání také jako sólový hráč na housle, vystupoval s Finským rozhlasovým orchestrem, Filharmonií Helsinki, WDR Köln, RAI Torino, Teatro Carlo Felice Genova, Norrköpings Symphony and Orchestre National de Lyon. Bohatá je také jeho činnost na poli komorní hudby. Se svým Inkinen Trio vystupoval například ve Wigmore Hall a St. John’s Smith Square.
***
Benefiční koncert Světlo pro Světlušku a sbírka pomáhající nevidomým se v Pražské křižovatce uskutečnila v sobotu. Za doprovodu zrakově handicapovaných umělců vystoupila řada umělců. Publikum mimo jiné ocenilo vystoupení mezzosopranistky Dagmar Peckové s nevidomým zpěvákem Radkem Žaludem.Několik desítek kin v České republice a na Slovensku v sobotu poprvé uvedlo živé vysílání koncertu České filharmonie pod vedením šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. Na plátně diváci viděli přímý přenos z pražského Rudolfina, kde zazněla Dvořákova Symfonie Z Nového světa, Janáčkova rapsodie pro orchestr Taras Bulba a Houslový koncert e moll Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. V kinech se Česká filharmonie letos objeví ještě 20. prosince, kdy provede Českou mši vánoční Jana Jakuba Ryby. Druhý koncert má již nyní na programu třicet sedm kin napříč Českou republikou, včetně jednoho slovenského.
Regiony
Očekávaná změna na brněnském magistrátu se projeví také v kultuře. Pravděpodobná koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a Strany zelených chce podle zveřejněné dohody zpracovat novou dlouhodobou koncepci s jasnými prioritami, posílit financování nezávislé kultury a pokročit s projektem Janáčkova kulturního centra. Vyhlásí výběrové řízení na šéfa magistrátního odboru kultury. Změny zřejmě čekají také Turistické a informační centrum. Kultura patří k hlavním položkám rozpočtu Brna. I tak musela v posledních letech většina institucí musela šetřit.
Nastudováním dvou hudebních podob Kytice Karla Jaromíra Erbena oslavila brněnská konzervatoř devadesáté páté výročí založení. Na Kytici, zařazené do programu Roku české hudby, se podílelo Operní studio i Symfonický orchestr Konzervatoře Brno. V představení zní hudba Bohuslava Martinů a Zdeňka Fibicha na slova jednoho z národních děl české literatury. Volba padla na balady Vodník, Svatební košile, Štědrý den a Narození Páně.
Výročí
Před šedesáti lety, 27. října 1954 zemřel italský skladatel Franco Alfano (narozený 8. 3. 1875). Do historie se nejvíc zapsal dokončením Pucciniho Turandot.
31. října 1954, tedy před šedesáti lety, zemřel český basbarytonista a také režisér Josef Munclingr (narozen 13. září 1888). Vedle pražského Národního divadla působil i v Bratislavě, Košicích, Vídni či Varšavě.
Před čtyřiceti lety, 1. listopadu 1974 zemřel český malíř, ilustrátor a scénograf František Muzika (narozen 26. června 1900). Navrhl více než stovku výprav, z toho skoro polovinu pro pražské Národní divadlo.
Foto archiv, Zdena Hanusová
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]