Týden s hudbou (8)

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden 
V pondělí  vystoupí na hradu Pernštejn soubor Café Zimmermann. Tato monumentální památka vítá hudební vystoupení pouze jedenkrát do roka v rámci festivalu Concentus Moraviae. Festivalu se podařilo realizovat tento finančně i organizačně náročný projekt tuzemské premiéry souboru Café Zimmermann díky mimořádné podpoře Francouzského institutu v Paříži. Koncerty cyklu L´Estro Armonico Antonia Vivaldiho, které na koncertech zazní, jsou zároveň nejnovější nahrávkou souboru Café Zimmermann pořízenou pro prestižní label Alpha Production. Nahrávka vznikne také ve Slavkově pro Český rozhlas.Na festivalu Smetanova Litomyšl se tento týden představí například legendární české soubory Spirituál Kvintet a Musica Bohemica, špičkový komorní sbor a cappella z New York City Khorikos New York a zazní Dvořákova opera Jakobín a Smetanovy Dvě vdovy. Neděle dopoledne bude patřit latinské Mši pro sóla, smíšený sbor a varhany jubilujícího opočenského rodáka Luboše Sluky komponované k poctě záchrany kostela Nanebevzetí Panny Marie v Neratově v Orlických horách. Mše zazní jako doprovod tradiční bohoslužby, kterou bude sloužit Tomáš Halík. Večer se bude pořádat závěrečný koncert. Jubilejní 55. ročník Smetanovy Litomyšle vyvrcholí provedením monumentálních symfonických a vokálně-instrumentálních kompozic, které jsou vzhledem k náročnosti na obsazení uváděny spíše výjimečně. Zazní Bernsteinovy Symfonické tance z West Side Story a Chichesterské žalmy, Rózsova suita z hudby k historickému velkofilmu Ben Hur a Exodus pro smíšený sbor a orchestr od Wojciecha Kilara.

Ve středu se ve Dvořákově síni Rudolfina uskuteční benefiční koncert, který pořádá Česká filharmonie na pomoc postiženým záplavami. Česká televize ho odvysílá v přímém přenosu na programu ČT2 od 20 hodin. Výtěžek poputuje na veřejnou sbírku organizace Člověk v tísni. Zapojit se do ní mohou i diváci, a to zasláním dárcovské DMS zprávy v průběhu večera. Na programu koncertu, který odehraje Česká filharmonie pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka, jsou symfonie Wolfganga Amadea Mozarta a Antonína Dvořáka.Ve čtvrtek se pražskému publiku představí v rámci koncertního cyklu Musica Orbis 2013 americký symfonický orchestr El Camino Youth Symphony. Jeho členové jsou mladí hudebníci ve věku od 13 do 18 let. Ve Dvořákově síni Rudolfina zahrají díla Rossiniho, Sibelia a Šostakoviče, pod taktovkou své dlouholeté dirigentky Camilly Kolchinské. V Arcibiskupském zámku v Kroměříži začne festival Vivat Amadeus. Potrvá do 29. června.

V pátek zazní v Moravském divadle v Olomouci světová premiéra inscenace opery brněnského skladatele Zdeňka Pololáníka Noc plná světla. Její předlohou je drama Zvěstování Panny Marie francouzského básníka a dramatika Paula Claudela.

V sobotu se uskuteční úvodní koncert letního hudebního festivalu Za poklady Broumovska. Již poosmé zažijí návštěvníci deset výjimečných hudebních podvečerů v unikátní atmosféře barokních kostelů. Festival otevře koncert sopranistky Kateřiny Šmídové Kalvachové a basisty Pavla Švingra. Přehlídka nabídne ale například i koncerty Kühnova smíšeného sboru, špičkového souboru zaměřeného na interpretaci staré hudby Collegium Marianum, koncertního mistra České filharmonie, houslisty Josefa Špačka a Stamicova kvarteta. Festivalové koncerty se konají mezi 29. červnem až 31. srpnem každou sobotu, vstupné je stejně jako v předešlých letech dobrovolné a výtěžek z něj půjde na péči o kostely takzvané broumovské skupiny.

Od pátku do neděle se v Jihlavě koná 56. ročník Festivalu sborového umění. Představí osm soutěžních a sedm přehlídkových pěveckých sborů, včetně dvou zahraničních. Zahajovací koncert bude patřit vokálně-instrumentálnímu vystoupení Foerstrova komorního pěveckého sdružení Praha a Filharmonie Gustava Mahlera Jihlava. Uvede Tres canti studiozorum od Zdeňka Lukáše a Tre notturni od Josefa Myslivečka.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Čínský disident a výtvarník Aj Wej-wej
v sobotu vydal své vůbec první hudební album pod názvem Divina Commedia (Božská komedie), kterým kritizuje autoritářský stát. Učinil tak u příležitosti druhého výročí jeho 81 dní trvající vazby, která byla úřady udržována v tajnosti. Album obsahuje heavymetalový snímek Dumbass, jehož videoklip uveřejnil již v květnu. Už ten obsahoval obscénnosti a metafory, kterými se Aj Wej-wej vysmívá čínské státní moci.

Poměry v moskevském Velkém divadle, uctívaném svatostánku ruského umění zmítaném zuřivými spory a žalobami, zhodnotila ruská operní diva Anna Netrebko bez jakéhokoli slitování a ostychu. Netrebko ve středu před novináři doslova prohlásila: „Všechny je třeba vyhodit, všechno je tam třeba změnit, obrátit vzhůru nohama.“ Netrebko tak reagovala na kauzu lednového brutálního útoku, jehož obětí se stal šéf baletního souboru Sergej Filin. Kyselinou sírovou na něj zaútočil jistý Jurij Zaruckij, kterého si najal sólista baletu Pavel Dmitričenko. Jako hlavní strůjce atentátu je označován další Filinův kolega, přední sólista baletu a pedagog Nikolay Tsiskaridze, se kterým vedení divadla nedávno ukončilo smlouvu. O vývoji celé kauzy jsme na Opeře Plus průběžně informovali.

Pražský filharmonický sbor podnikl zahraniční cestu tradičně na St. Gallenský hudební festival ve Švýcarsku. Jeho letošním titulem je inscenace rané opery Giuseppa Verdiho Atilla, jejíž premiéra se odehrála v pátek 21. června. Operní představení jsou v St. Gallenu již tradičně uváděna pod širým nebem na speciálně postaveném jevišti před barokním průčelím místní katedrály. Pražský fillharmonický sbor bude účinkovat v několika představením vedle sólistů Alexandra Vinogradova, Luky Grassiho nebo Mary Elisabeth Williamsové. Hudebního nastudování se ujal dirigent Antonino Fogliani.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments