Týden s hudbou (80)
Co přinese tento týden
Zahraničí
Premiéru inscenace opery Richarda Strausse Salome chystá Slovenské národní divadlo na pátek 14. listopadu u příležitosti sto padesátého narození skladatele, a to ve spolupráci s režisérem Hansem-Joachimem Ruckhäberlem a v hudebním nastudování hudebního ředitele Opery SND Friedricha Haidera.
Praha
Brousek a Martinů na jednom pódiu. Pod tímto sloganem se odehraje druhý koncert z nové abonentní řady Nové horizonty, se kterou Symfonický orchestr Českého rozhlasu vstoupil minulý měsíc do Obecního domu. V pondělí 10. listopadu zazní vedle děl klasiků dvacátého století Bohuslava Martinů, Samuela Barbera a Sergeje Prokofjeva také jedna premiéra – Symfonie č. 1 z dílny všestranně talentovaného Ondřeje Brouska. Dirigovat bude Jean-Michaël Lavoie z Francie, večerem opět provedou Lucie Výborná a Jan Pokorný. Přímý přenos koncertu vysílá Český rozhlas – Vltava.
Rusko mystické – druhý koncert komorního cyklu PKF-Prague Philharmonia představí v pondělí 10. listopadu skladby Sergeje Prokofjeva, Alfreda Schnittkeho a Dmitrije Šostakoviče pro klavír a violoncello. Sólisty večera budou Lukáš Pospíšil (violoncello) a Marek Šedivý (klavír).
Už podesáté zvou Vinořští na již tradiční benefici ve prospěch tamních vzácných barokních varhan v kostele Povýšení sv. Kříže. Galakoncert pro varhany se tam uskuteční v úterý 11. listopadu 2014 od 19 hodin. Svoje vystoupení v rámci jubilejního galavečera přislíbili sopranistky Maria Kobielska, Simona Procházková, Jana Sibera, Petra Šimková Alvarez a Marina Vyskvorkina, mezzosopranistky Markéta Dvořáková a Michaela Kapustová, tenoristé Jan Markvart, Václav Sibera a Nikolaj Višnjakov, barytonisté Michal Křístek, Oldřich Kříž a Petr Matuszek, a konečně basisté Milan Bürger a Zdeněk Plech. Chybět nebude ani houslista Petr Maceček, klavírista a varhaník Pavel Voráček a v neposlední řadě také sbor Camerata Praha.Tečku za Strunami podzimu chystají pořadatelé na středu 12. listopadu v Roxy/NoD, kde proběhne Klubová noc Spotlight. Na tomto minifestivalu letos dramaturgie zaostřila na současnou elektronickou, hip-hopovou, soulovou a alternativní scénu. Nabitý line-up nabízí britské Young Fathers, kteří jsou dnes na špičce toho nejaktuálnějšího hip-hopového dění, elitní představitelku amerického elektronického soul-punku Xenii Rubinos, multiinstrumentalistu Taylora McFerrina či objevy britské elektronické scény LAW. Pozoruhodný zážitek slibuje nečekané spojení zvuku chrámových varhan a elektroniky, které přinese premiéra projektu přední varhanice mladé generace Kateřiny Chrobokové, která se pod pseudonymem Katt odvážně vlomila na pole experimentální elektronické muziky. S francouzským producentem, tvořícím pod jménem DaFake Panda, dokážou, že královský nástroj si může rozumět i s elektronikou.
Osobnost týdne
Kateřina Chroboková svoji mezinárodní kariéru zahájila vítězstvím na Oundle International Organ Festival v Anglii. Součástí tohoto ocenění bylo pět recitálů na mezinárodních varhanních festivalech ve Warwicku, Coventry, St. Albans, Cambridgi a ve slavné St. Pauls Cathedral v Londýně. Od té doby koncertovala již v mnoha zemích Evropy i v zámoří. Představila se mj. na koncertních pódiích v Anglii, Belgii, České republice, Holandsku, Litvě, Lucembursku, Německu, Polsku, Portugalsku a Mexiku.Pravidelně spolupracuje s významnými českými a zahraničními orchestry a festivaly: např. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Moravská filharmonie Olomouc, Komorní filharmonie Pardubice, Janáčkův komorní orchestr, Anima Eterna, Festival de México en el Centro Histórico v Mexiku, Klara Festival v Bruselu, Mezinárodní hudební festival Pražské jaro, Janáčkův Máj a mnoho dalších.
K nejdůležitějším pedagogům Kateřiny Chrobokové patřili Mgr. Martina Zelová (Janáčkova konzervatoř v Ostravě), prof. Kamila Klugarová (obor hra na varhany) a doc. Barbara Maria Willi, Ph.D., (obor hra na cembalo na Janáčkově akademii múzických umění v Brně diplom MgA.), prof. Jan Raas (Vysoká škola umělecká v holandském Utrechtu, Master Degree) a prof. Reitze Smits (v belgickém Leuvenu, koncertní diplom). V současné době si doplňuje vzdělání studiem generálbasu u prof. Jespera Christensena na basilejské Schole cantorum a zároveň studuje v doktorském cyklu na Janáčkově akademii múzických umění v Brně na L´Ecole Doctorale Esthétique et Technologies des Arts v Paříži pod dvojím vedením – prof. Ing. Ivo Medek, Ph.D. (JAMU) a prof. Ivanka Stoianova (EDESTA, Paris). V listopadu 2007 obdržela Cenu ministra školství za vynikající výsledky. V letech 2004–2009 vyučovala Kateřina Chroboková na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Byla několikrát přizvána jako lektorka ke spolupráci na mezinárodních kurzech pro varhaníky na Oundle International Festival for Organists v Anglii a na University of Glasgow ve Skotsku.
***
Jednota pro zvelebení hudby v Čechách připravila druhý ročník festivalu Kultura v srdci Prahy, který probíhá v Koncertním sále konzervatoře. Festivalová dramaturgie neopomněla ani hudebně dramatický žánr, a tak ve čtvrtek 13. listopadu bude uvedena hra čínského dramatika Gao Xihgjian Druhý břeh plná mystiky, poezie i humoru. Představení se uskuteční v Divadle Na Rejdišti. Současně se v koncertním sále Pražské konzervatoře uskuteční Koncert oddělení dřevěných dechových nástrojů.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]