Týden s hudbou (81)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden
Zahraničí
Nový volný cyklus komorních koncertů na půdě Slovenského národního divadla začne v neděli 23. listopadu vystoupením dvou výrazných osobností pěveckého souboru Opery Slovenského národního divadla – mezzosopranistky Terezie Kružliakovej a tenoristy Ľudovíta Ludhy. Na programu jsou úpravy Slovenský lidových písní z pera Leoše Janáčka, jeho klavírní miniatury a nakonec Janáčkův nejznámější písňový cyklus Zápisník zmizelého. Tento cyklus, který patří ke klenotům evropské písňové literatury, se na jeviště SND vrací po desetiletích; roku 1968 ho zde scénicky ztvárnil režisér Branislav Kriška.

Praha
Hlavní hvězdou listopadového koncertu cyklu Collegium 1704 v Rudolfinu bude Karina Gauvin. Na koncertě v úterý 18. listopadu tato temperamentní zpěvačka, která získala světovou proslulost především v barokní opeře, provede pod vedením dirigenta Václava Lukse světem operních rivalek a nejslavnějších sopranistek Händlovy doby. Karin Gauvin, zastoupí původně ohlášenou Saru Mingardo, která musela odřeknout kvůli změně ve svém koncertním kalendáři.Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK připravil k oslavě své letošní osmdesátky na čtvrtek 20. listopadu speciální Narozeninový galakoncert. Připomene na něm své začátky i bohatou historii. Na pódiu se vystřídá řada gratulantů v čele s moderátorem večera Ondřejem Havelkou. V první půli zazní převážně sólové skladby (Summertime, Sarasateho Carmen Fantazie, Dvořákův violoncellový koncert), ve druhé půli koncertu budou znít staré české filmové melodie upravené dirigentem večera Janem Kučerou a sólisté si zahrají a zazpívají také všichni společně.

Klavírní festival Rudolfa Firkušného bude pokračovat ve čtvrtek koncertem Pierra-Laurenta Aimarda, který si pro své podzimní vystoupení zvolil čistě bachovský program – kompletní provedení prvního dílu Dobře temperovaného klavíru. Druhý ročník festivalu uzavře v sobotu 22. listopadu italský klavírista Giovanni Bellucci, pokračovatel znamenité italské klavírní školy. Bellucci se stal roku 1993 vítězem Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro. Tehdy byl členem soutěžní poroty také Rudolf Firkušný. Letošní klavírní festival Rudolfa Firkušného byl slavnostně zahájen 15. listopadu koncertem Berlínské filharmonie se sólisty Ivo Kahánkem, Sally Matthews, Bernardou Fink, Christianem Elsnerem, Hanno Müllerem-Brachmannem a s Pražským filharmonickým sborem. Provedení 4. klavírního koncertu Inkantace Bohuslava Martinů a Beethovenovy Deváté symfonie řídil Sir Simon Rattle. Následoval nedělní koncert Jitky Čechové, která přednesla sonáty Janáčka, Bacha a Smetany.  

La Bayadère, romantický balet o chrámové tanečnici z exotického prostředí Indie na hudbu Ludwiga Minkuse je dědictvím pozdního romantismu. Novou verzi tohoto slavného baletu, vytvořenou v duchu neoklasické taneční estetiky, nastudoval Javier Torres, mexický choreograf, kterého české publikum zná již z inscenace Šípkové Růženky. Příběh nenaplněné lásky, v bohaté scénické i kostýmové výpravě, má být skutečným bonbónkem pro milovníky velkých klasických děl a zároveň je velkou výzvou pro soubor Baletu Národního divadla. Premiéry jsou naplánované na pátek a sobotu do Státní opery.Desetileté působení na taneční scéně ověnčené prestižními oborovými cenami slaví skupina VerTeDance retrospektivou nazvanou To to letí! Součástí přehlídky, která začala ve čtvrtek a potrvá do pátku 21. listopadu, je premiéra nového projektu Traces, reprízy nejúspěšnějších představení nebo výstava fotografií. Retrospektiva propojí tři prostory, s nimiž je soubor spjatý – divadlo Ponec, kde VerTeDance začínali a dodnes působí nejčastěji, Divadlo Archa, ve kterém se zaměřují na projekty se sociálním přesahem, a Studio Alta, v němž zkouší většinu svých projektů.

Koncert vítězů Soutěžní přehlídky konzervatoří České republiky v oboru smyčcových nástrojů se uskuteční v neděli v Koncertním sále Pražské konzervatoře.

Regiony
Další koncert Brno Contemporary Orchestra bude pod taktovkou Pavla Šnajdra v Domě umění města Brna ve středu 19. listopadu. Na programu jsou Sofia Gubajdulina – Concordanza, Marek Kopelent – Agnus Dei, Milostav Ištvan – Já Jákob, György Ligeti – Mysteries of the Macabre. Sólistkou večera bude sopranistka Irena Troupová.Ve čtvrtek se do Národního divadla Brno sjede přes dvě stovky hostů z pětadvaceti zemí na konferenci Opera Europa, aby společné oslavili Rok České hudby a narozeniny Leoše Janáčka. Organizace Opera Europa sdružující půldruhou stovku divadel divadel a hudebních festivalů ze čtyř desítek zemí vybrala, na základě podané žádosti, Národní divadlo Brno a Národní divadlo moravskoslezské jako pořadatele prestižní čtyřdenní mezinárodní konference Opery Europa  – podzim 2014. Tématem této konference je Rok české hudby, za účasti hostů  ze všech kontinentů světa napříč jednotlivými divadelními profesemi. Budou mezi nimi například Joan Matabosch, David Devan, Ágnes Havás, Marisa Vázquez-Shelly, Waldemar Dabrowski a mnoho dalších.  Spektrum přednášejících je tvořeno špičkami ve svém oboru např. David Poutney, Rober Carsen, Graham Vick, Peter Spuhler, Karen Stone a další.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat